Napíšte, čo hľadáte

Lieky na hnačku a zvracanie

Lieky na hnačku a zvracanieSo zvracaním, hnačkou alebo nevoľnosťou sa už stretol určite každý. Tieto ťažkosti môžu byť spôsobené nevhodnou stravou – dietetickou chybou, vírusovou infekciou alebo môžu byť príznakom iného ochorenia. Bolesti brucha, kŕče, nadúvanie, nevoľnosť, ale aj zvracanie a hnačky, dokážete zmierniť alebo úplne zastaviť s pomocou voľnopredajných liečiv.

Hnačky a ich liečba

Hnačka patrí medzi najčastejšie črevné problémy. Ide o častú a riedku stolicu, ktorá zapácha a má neprirodzené sfarbenie. Bežné sú hnačky po jedle ako dôsledok dietetickej chyby, ale aj hnačky pri covide, vírusových a bakteriálnych infekciách, hnačky v tehotenstve, ranné hnačky, či hnačky po alkohole a v dôsledku stresu, hnačky u detí pri vírusových infekciách, prípadne hnačky pri neznášanlivosti niektorých zložiek potravín. Čo na hnačky a ako sa zbaviť bolesti brucha, ktorá sprevádza časté hnačky?

Ako liečiť hnačky

Ako sa zbaviť hnačky? Liečba hnačky je symptomatická. To znamená, že sa zameriava na okamžité zmiernenie príznakov – častej stolice a bolestí brucha.

  • Liečba hnačky u dospelých. Na akútne hnačky u seniorov a dospelých zaberajú voľnopredajné lieky ako Enditril, Smecta, Imodium, či aktívne uhlie. Vhodná je tiež diéta. Nutné je dopĺňanie tekutín. Odporúčajú sa probiotiká na obnovu črevnej mikroflóry.
  • Liečba hnačky u novorodenca a detí. Pozor! U detí je nutné dbať na dostatok tekutín, pretože sú náchylné na dehydratáciu! Kontrolujte, či bábätko nemá suchú plienku. U detí do pol roka je vhodný rehydratačný roztok. Starším deťom je možné nasadiť probiotické lieky ako Hylak forte alebo Enterol.

Nevoľnosť a zvracanie

Príčiny nevoľnosti a zvracania sú rôzne. Pocit na zvracanie môže vyvolať napríklad aj nevhodná potrava. Pomerne bežné sú bolesti hlavy a zvracanie pri menštruácii alebo migréne. V dôsledku zvýšenej hladiny hormónov je bežné zvracanie v tehotenstve. Taktiež sa zvracanie a nevoľnosť objavuje aj pri zvýšených teplotách, či rôznych vírusových a bakteriálnych ochoreniach. Často sa zvracanie u detí objavuje aj počas cestovania.

Pozor! Ak sa objaví zvracanie krvi, môže ísť o príznak vážneho ochorenia a treba kontaktovať lekára.

Čo na zvracanie a ako ho liečiť?

Liečba nevoľností a zvracania

Ako zastaviť zvracanie? Pomôžu voľne dostupné lieky na zvracanie.

  • Lieky na zvracanie pre deti. Pri zvracaní detí sa odporúčajú rehydratačné roztoky a kvapky na úpravu mikroflóry ako BioGaia. Ak je príčinou zvracania reflux, pomôže sirup Gastrotuss.
  • Lieky na zvracanie pre dospelých. Či už ide o stály pocit na zvracanie alebo zvracanie žlče, pomáhajú lieky ako Cocculine, Kinedryl, prípadne bylinkové čaje, najmä mätový a harmančekový. V tehotenstve sú účinné zázvorové lízanky alebo cukríky.

Pri nevoľnostiach často práve zvracanie uľaví, pretože telo sa zbaví nadbytočného a škodlivého obsahu žalúdka. Ako vyvolať zvracanie? Okrem prstov v krku môže zvracanie vyvolať aj voda s obsahom jedlej sódy. Zvracanie však nevyvolávajte u malých detí. Po zvracaní aspoň dve hodiny nejedzte. Nezabúdajte na pitný režim. Odporúčaná je diéta a probiotiká, ktoré pomôžu k normálnemu fungovaniu tráviaceho systému.

Ako prekonať hnačku u detí

Ako zastaviť vracanie u detí

Nebezpečná salmonelóza. Ako sa prejavuje a aká je liečba?


 

Filter
Kolekcie
Filtrovať podľa ceny
-

Najpredávanejšie produkty

Zobrazených 24 z 59 produktov

Filter