Minerály - strana 17 z 17
Minerálne látky a stopové prvky sú pre zdravý organizmus nevyhnutné. Sú totiž účastné na mnohých biochemických reakciách v našom tele, podieľajú sa na tvorbe kostí a zubov, sú zodpovedné za správne fungovanie psychicky, či imunitného systému. Čítať ďalej.
Najpredávanejšie produkty
Je dôležité vedieť, že telo si mnohé z nich nedokáže samo vytvoriť. Je preto „odkázané“ na ich prísun zvonku, teda zo stravy alebo vo forme výživových doplnkov.
Najdôležitejšie minerály a stopové prvky
Aký je medzi nimi vlastne rozdiel? Stopové prvky sú taktiež minerály. Oboje teda patrí do jednej skupiny, a to do skupiny minerálov. Rozdiel je len v tom, že kým minerálov naše telo potrebuje viac, stopových prvkov mu postačuje menej. Ktoré sú teda najdôležitejšie minerálne látky a stopové prvky? V tele by nemali chýbať tieto:
- Minerály – horčík (magnesium), draslík, vápnik sodík, chlór, fosfor a ďalšie
- Stopové prvky – zinok, mangán (mg), selén, jód, železo, fluór, chróm, meď, kremík a iné.
Stopové prvky a minerály v strave
Nachádzajú sa minerály a stopové prvky v potravinách? Samozrejme, že áno. Nie vždy je však možné doplniť ich len zo stravy. Aby ste však dodali svojmu telu všetko, čo potrebuje, mali by ste konzumovať najmä listovú zeleninu, syry a mliečne výrobky, ovocie, morské plody, obilniny, ryby, mäso, vajcia, strukoviny, zemiaky a obilniny.
Ak to nie je možné alebo pri zvýšenej potrebe minerálov a stopových prvkov, je vhodné sa spoľahnúť na kvalitné výživové doplnky vo forme tabliet. Vybrať si môžete konkrétnu minerálnu látku, prípadne komplexné výživové doplnky, ktoré obsahujú kombináciu minerálov a výživných látok.
Čo ak minerálne látky v tele chýbajú?
Čo sa stane, ak minerálne látky a stopové prvky v tele chýbajú? Ich nedostatok môže spôsobiť závažné zdravotné ťažkosti, ako napríklad:
- Zvýšený cholesterol
- Anémia a chudokrvnosť
- Srdcové problémy
- Poruchy imunity
- Kŕče a ochabnutosť svalov
- Únava a psychické ťažkosti
- Pomalé hojenie rán
- Osteoporóza a iné ochorenia kostí a kĺbov
Napríklad ak vám chýba magnézium, prejaví sa to vo forme zvýšenej únavy a nervozity. Vtedy je vhodné kombinovať horčík a vitamín B6. Vápnik zas napomáha zdravým kostiam. Nedostatok jódu spôsobuje ochorenia štítnej žľazy.
Zdravotné problémy vznikajú v závislosti od toho, aké stopové prvky, vitamíny a minerály vám v tele chýbajú. No tieto zdravotné problémy patria k najbežnejším pri ich nedostatku. Vyvarujte sa im a pravidelne dopĺňajte potrebné stopové prvky a minerály. Telu zabezpečte aj dostatok vitamínov, ktoré sú taktiež veľmi dôležité. Zvoliť si môžete vhodný výživový doplnok, ktorý v sebe kombinuje nielen minerály, ale aj potrebné vitamíny.