Mliečna chrasta
Mliečna chrasta, odborne nazývaná seboroická dermatitída, sa objavuje u detí do 2 rokov pomerne často. Príčinou jej vzniku je nadmerná tvorba kožného mazu a následné premnoženie kvasiniek rodu Malassezia, čo vyvoláva zápal. Toto ochorenie sa vyskytuje na miestach so zvýšenou tvorbou mazových žliaz – najmä vo vlasatej časti pokožky. Ochorenie je charakteristické tvorbou žltých až žltohnedých mastných chrastičiek, prípadne svetločervenými šupinatými ložiskami. Pri vhodnej liečbe nastáva po krátkom čase zlepšenie. Vo väčšine prípadov má toto ochorenie ľahký priebeh.
Ako možno mliečnu chrastu odstrániť?
Šupinky a chrastičky nikdy neodstraňujte nasilu. Mohlo by to spôsobiť poškodenie kože a zanesenie infekcie.
Na bežné, ľahšie formy mliečnej chrasty sú vhodné šampóny alebo krémy s tzv. keratolytickým účinkom. V našej ponuke nájdete osvedčený šampón Babé, krém Nosko či Bioderma. Tie šupinky zmäkčia, čo umožní ľahšie odstránenie. Prípravok naneste na postihnuté miesto, jemne vmasírujte a nechajte pôsobiť dostatočne dlhý čas. Čas pôsobenia sa líši v závislosti od prípravku, preto si pozorne prečítajte príbalové informácie. Po stanovenom čase miesto opláchnite a šupinky vyčešte jemnou detskou kefkou. Spomínané prípravky maju zároveň aj hydratačné a upokojujúce účinky.
Pri liečbe mliečnej chrasty sa vyzbrojte trpezlivosťou – je to postup jemný a pre dieťa nebolestný, no vyžaduje si svoj čas, kým sa dostaví výsledok.