Hnačky a vracanie
Trápia vaše deti hnačky či vracanie? Príčin môže byť hneď niekoľko, postup je však takmer stále rovnaký.
Deti vracajú pomerne často – je totiž prejavom rôznych ochorení – od črevných viróz, cez intoxikácie jedlom či alkoholom až po vážnejšie stavy ako je otras mozgu, otrava krvi či meningitída. Neraz dôjde u detí k vracaniu aj počas ochorení dýchacích ciest, kedy deti nedokážu vykašlať zatečené hlieny. K vracaniu dochádza aj pri refluxe, ktoré trápi polovicu novorodencov, tento typ vracania však okolo 3.mesiaca sám vymizne.
Hnačky sú spôsobené vírusmi (napr. rotavírus, enterovírus a pod.) alebo baktériami. Príčinou však môžu byť aj neinfekčné ochorenia ako sú potravinové alergie, celiakia a mnohé iné.
Čo robiť, ak dieťa hnačkuje či vracia?
- POZOR NA DEHYDRATÁCIU – čím menšie dieťa, tým skôr je na dehydratáciu náchylné. Siahnite preto po rehydratačných roztokoch. Pri vracajúcich deťoch však postupujte podľa postupu v článku o vracaní.
- POTREBNÁ JE DIÉTA – aby sa “rozhádzaný” žalúdok príliš nezaťažil, je potrebná diéta a postupné zaraďovanie potravín.
- NASAĎTE PROBIOTIKÁ – probiotiká, t.j. „zdravé“ baktérie môžu pomôcť skrátiť trvanie a závažnosť hnačky. Pre deti sú vhodné napríklad probiotiká Probio-fix Imun, Nekadex, Enterol. Probiotiká nepodávajte pokiaľ dieťa súčasne aj vracia a ani v prvých 24hodinách hnačky.
- S PRÍPRAVKAMI NA HNAČKU OPATRNE – pri výrazných vodnatých stoliciach s veľkými stratami tekutín je možné podávať Smectu alebo Tasectan Kids.