Dojčenské koliky
America pediater Wessel definoval koliky u bábätiek ako krik, ktorý trvá dlhšie ako 3h denne a objavuje sa minimálne 3 dni v týždni. Zvyčajne sa tieto záchvaty neutíšiteľného kriku a plaču objavujú neskoro popoludní a večer.
Dojčenské koliky sa zvyčajne objavujú po 2.týždni života, vrcholia v rozmedzí 6. – 8. týždňa a zvyčajne po 3.mesiaci života úplne odznejú. Koliky sú častokrát pripisované k tráviacim ťažkostiam bábätka, ktoré môžu byť spôsobené tichým refluxom, intoleranciou či potravinovou alergiou, zlou črevnou mikroflórou, nahltaný vzduch počas kŕmenia sa alebo rôzne mechanické poruchy v brušnej dutine.
Zabúdať však nemožno ani na psychosociálne vplyvy - viacerí odborníci tvrdia, že koliky môžu byť práve reakciou na nedostatočný fyzický kontakt dieťaťa a matky.
Ako zmierniť koliky a neutíchajúci plač?
- Veľa noste bábätko. Skvelým pomocníkom vie byť ergonomický nosič (pozor, aby bol vhodnej veľkosti) alebo šatka, vďaka ktorým budete mať bábätko stále pri sebe, no zároveň máte voľné ruky na čokoľvek iné a ani vaša chrbtica nedostáva tak zabrať.
- Cumlík. Deti sú cicavte a rodia sa s potrebou sania. Prive cumlík im vie naplniť túto potrebu. Pozor však – pri dojčených deťoch by mohlo dôjsť k narušeniu prisatia bábätka na prsník. Ak niečo také spozorujete, radšej cumlík odstráňte.
- Užívajte probiotiká. Pri dojčených deťoch užíva probiotiká mamička, pri nedojčených priamo bábätko. Udržujú zdravú črevnú mikroflóru a zlepšujú tak trávenie. Zároveň znižujú priepustnosť čriev pre potenciálne alergény.
- Ak trápia bábätko tráviace ťažkosti, skúste mu uľaviť. Ako účinné sa javí nahrievanie alebo jemné masírovanie bruška, nosenie v klbku, bezplienková komunikačná metóda či použitie rektálnej trubičky.
- Podajte kvapky. Najčastejšie sa deťom, ktoré trpia kolikami odporúča podávanie kvapiek s účinnou látkou simetikon - Sab Simplex, Espumisan. Vyskúšajte aj ostatné liečivá dostupné v tejto kategórii.