Dojčenské fľaše s cumlíkom
Mlieko je základnou potravou každého novorodenca, až po 4. – 6. mesiaci sa do jedálnička dieťaťa postupne pridávajú príkrmy a iné nápoje. V prvých mesiacoch života sú bábätka buď dojčené priamo z prsníka alebo pijú mliečko (materské alebo umelé) z fľašky 🍼 Na toto obdobie života sa využívajú výlučne fľašky s cumlíkom, avšak na trhu ich je nespočetné množstvo. Podľa čoho si treba vyberať a na čo brať pri kúpe ohľad?
Sklo vs. plast
Na prvé týždne, kým si dieťa nedokáže držať fľašu samé, je lepšie zvoliť sklenenú fľašu. Je síce ťažšia, avšak držanie je zatiaľ v réžii rodičia, preto by to nemal byť problém. Hlavnou výhodou je ľahšie udržiavanie čistoty, čo je pri vyvíjajúcej sa imunite bábätka, dôležitým benefitom. Okrem toho, sklenená fľaša drží teplo dlhšie ako plastová.
Plast je narozdiel od skla nerozbitný a ľahší, no horšie sa čistí a udržuje. V období, keď dokáže dojča držať fľašku samé je preto kvôli bezpečnosti lepšou alternatívou. Pri výbere voľte skôr fľaše bez BPA, t.j. fľaše neobsahujúce škodlivú zložku bisfenol A.
Cumeľ
Aký cumeľ vášmu bábätku zapasuje je bohužiaľ otázkou skúšania.
Pri výbere sa viete zamerať na materiál: kaučuk / silikón. Kaučukové cumle sú považované za mäkkšie a teplejšie, no ich životnosť je nižšia oproti tým silikónovým. Druhým dôležitým parametrom je počet dierok, resp. veľkosť dierky – vo všeobecnosti platí, čím menšie dieťa, tým menej-dierokovú fľašu treba zaobsarať, aby sa podporilo aktívne sanie. S pribúdajúcim vekom tak budú pribúdať aj dierky na fľašky, keďže dieťa postupne vyžaduje silnejší tok.
Počas pitia viete odpozorovať nasledovné signály: ak dieťa s fľaškou zápasí, dierka na cumli je s najväčšou pravdepodobnosťou malá a nedostačujúca. Ak sa naopak mliečkom dusí, vykašliava ho, ba až vracia, je dierka v cumli preňho priveľká, prípadne počet dierok na cumli je väčší ako dieťa potrebuje.