Odsávačky hlienov - strana 2 z 2
Prechladnutie je v dojčenskom a detskom veku veľmi často sa vyskytujúce ochorenie.Malé deti trpia nádchou priemerne 6-8 krát za rok. Pokiaľ nádchu podceníme a nepostaráme sa o odstránenie hlienov tvoriacich sa v nose, stanú sa zárodkom pre ďaleko väčšie problémy (zápal stredného ucha, zápal dutín, priedušnice či priedušiek).
Novorodenci a kojené deti dýchajú výlučne nosom. Najväčšie problémy a nepohodlie môžeme u najmenších spozorovať pri kŕmení, kde im upchatý noštek bráni sa napapať. Pre prevenciu a účinné predchádzanie týmto problémom je prvoradou úlohou pre rodičov pravidelné odstraňovanie hlienov. Staršie dieťa si už dokáže s Vašou pomocou noštek vyfúkať. Ale novorodenci a maličké bábätká toho nie sú schopné. Preto je nutné im pomôcť ich odsávaním.
Ako správne postupovať?
✷ Začneme riedením hlienov. Bábätku podáme fyziologický roztok, ktorý zabezpečí zriedenie hlienov a následne ich ľahšie uvoľnenie z nosovej dutiny. Roztoky nájdete vo forme ampuliek alebo sprejov. Pri malých detičkách z ampulky podáme 1-2 kvapky alebo 1-2 vstreky zo spreja do každej nosnej dierky. Roztoky používané na toaletu nosa môžeme rozdeliť na izotonické a hypertonické. Výhodou izotonických roztokov je, že ich môžete aj pri bábätkách používať dlhodobo bez rizika vzniku závislosti. Okrem akútnej nádchy sú vhodné aj na každodennú nosovú hygienu, čo oceníte hlavne pri nástupe Vášho dieťatka do kolektívu. Hypertonický roztok má vyššiu koncentráciu solí, vďaka čomu zmierňuje opuch a prekrvenie sliznice, uvoľňuje upchatý nos, uľahčuje dýchanie a riedi hlieny. Ten je vhodné použiť už pri akútnej nádche, alergickej nádche alebo zápale prínosových dutín a je určený len na krátkodobé použitie.
✷ Odsávanie hlienov: Odsávanie riešime, ak si bábätko nevie samé vysmrkať nos a má ho plný, čo ho obmedzuje pri kŕmení alebo spaní. Odsávanie bábätku neškodí, nikdy ho však nerealizujeme preventívne. Pokiaľ sa tvoria hlieny a sliznica nosa je zvlhčená je potrebné bábätku pomôcť. Účinnou pomôckou sú v tomto prípade odsávačky hlienov, ktoré nájdete aj v našej ponuke,a to buď ručné, pripojiteľné k vysávaču alebo elektrické. Veľa rodičov má rešpekt hlavne k tým pripojiteľným na vysávač. Z pohľadu sacej sily uvoľníte dýchacie cesty Vášmu bábätku asi najefektívnejšie. Proces odsávania je bezbolestný. U malého bábätka ide skôr o moment prekvapenia v spojení s fixáciou hlavičky. Samozrejme, ak pri odsávaní z nošteka nejdú hlieny sa odsávanie nerealizuje, nakoľko upchatie môže byť spojené aj s opuchom sliznice a ten odsávaním neodstránime.
✷ Zvýšiť príjem tekutín. Keď sme chorý jesť nám veľmi nechutí. U bábätka je to o to horšie, že často môžu mať plné bruško hlienov. Je však dôležité zabezpečiť dostatočný príjem tekutín (častejším dojčením, náhradná dojčenská výživa alebo u starších detí vodou a nesladeným čajom).
✷ Inhalovanie : Inhalovať môžete skúšať už od novorodeneckého veku. Samozrejme iba v prípade ak ho Vaše dieťatko toleruje. Je to aktivita, do ktorej nie je dobré dieťa nútiť ale skôr sa s ňou postupne skamarátiť. Viac zaujímavých informácií o inhalovaní sa dočítate v našom článku Inhalovanie- prvá pomoc pri respiračných ochoreniach