Napíšte, čo hľadáte

Kašeľ

S kašľom sa počas života stretávame pomerne často. Nevyhýba sa deťom, dospelým, ani seniorom. Môže byť spôsobený respiračným ochorením, ale aj prekážkou v dýchacích cestách. Aké druhy kašľa sa objavujú najbežnejšie a ako proti kašľu bojovať? Čítať ďalej.

Zobraziť viac
Filter
Kolekcie
Filtrovať podľa ceny
-

Najpredávanejšie produkty

Zobrazených 24 z 119 produktov

Filter

Suchý kašeľ

Suchý kašeľ sa vyznačuje tým, že je mimoriadne dráždivý, bez prítomnosti hlienu alebo iných tekutín v hrdle. Ide o dusivý kašeľ. Najčastejšie ho spôsobujú infekcie horných dýchacích ciest ako chrípka, prechladnutie alebo aj zápal hrtanu. Spôsobovať ho však môže aj fajčenie, prašné prostredie alebo dym.

Čo na suchý kašeľ? Siahnite po tzv. antitusikách ako napríklad kvapky na kašeľ Stoptussin alebo sirup na kašeľ Robitussin Antitussicum. Účinnou látkou na suchý neutíchajúci kašeľ je tiež butamirát, konkrétne v kvapkách Tussin, či Sinecod sirup.

Kašeľ

Vlhký kašeľ

Vlhký kašeľ je sprevádzaný nadmernou tvorbou hlienu, zahlienením a vykašliavaním hlienu. Označuje sa preto aj ako produktívny kašeľ. Určite nie je vhodné ho potláčať. Naopak, podporte vykašliavanie. Veľmi často sa vlhký kašeľ objavuje pri ochoreniach ako prechladnutie.

Ako liečiť vlhký kašeľ a podporiť vykašliavanie? Vyskúšajte sirup na vlhký kašeľ Kaloba, či Mucosolvan. Účinný je liek na kašeľ vo forme granulátu Solmucol, ktorý rozpúšťa hlieny a uľahčuje ich vykašliavanie.

Alergický kašeľ

Prejavom alergie môže byť okrem nádchy a slzenia aj kašeľ. Zväčša, ak alergiu sprevádza aj kašeľ a pocit nedostatku vzduchu, či nemožnosti poriadne sa nadýchnuť, ide už o astmu. V takom prípade je nutná návšteva lekára, ktorý predpíše vhodné liečivá, prípadne inhalátor.

Čierny kašeľ

Ide o ochorenie, ktoré sa lieči širokospektrálnymi antibiotikami. Nebezpečný bol najmä v minulom storočí, pričom vďaka povinnému očkovaniu takmer vymizol. V súčasnosti sa však opäť objavuje aj na Slovensku, a to najmä z dôvodu odmietania očkovania.

Ako spoznáte čierny kašeľ? Je to veľmi silný a dráždivý kašeľ, dokonca až dávivý. Sprevádza ho vysoká horúčka okolo 40°C. Pri podozrení na čierny kašeľ okamžite kontaktujte lekára.

Kašeľ u detí

Deti často trpia rôznymi respiračnými ochoreniami, ktoré sprevádza aj kašeľ. Podobne ako u dospelých, aj u detí je potrebné podporovať vykašliavanie ak ide o vlhký kašeľ alebo zmierňovať kašľanie ak ide o suchý kašeľ u detí. Dusivý kašeľ u detí sa môže objaviť najmä v noci. Na jeho zmiernenie pomôžu antihistaminiká ako Zodac, či Fenistil kvapky, a to podľa veku dieťaťa.

Čo na kašeľ u detí? Používajte liečivá, ktoré sú určené špeciálne pre deti, napr. Mucosolvan junior sirup na vlhký kašeľ pre deti, Doktor sirup kalciový alebo Tussirex junior sirup na kašeľ pre deti. Vynikajúci je napr. aj Stop kašeľ sirup pre deti od jedného roka s obsahom prírodných látok.

Bylinkami proti kašľu

Trápi vás kašeľ po covide? Alebo chcete liečiť svoj kašeľ výlučne bylinnými prostriedkami? V tom prípade voľte kvapky, pastilky alebo sirupy na kašeľ s bylinnými výťažkami s obsahom skorocelu, divozelu, tymiánu a materinej dúšky. Dostupné sú sirupy alebo čajové zmesi.

Pamätajte, že ak vás alebo vaše dieťa trápi dlhotrvajúci kašeľ, kašeľ u bábätka mladšieho ako pol roka, prípadne silný nočný kašeľ u detí, môže ísť o príznak závažnejšieho ochorenia. Vtedy je vhodná návšteva lekára.