Napíšte, čo hľadáte

Horúčka

Štandardná telesná teplota u dospelého človeka sa pohybuje v intervale od 35 do 37°C. Každý organizmus je iný a preto je normálna telesná teplota u každého človeka iná. Ak však telesná teplota stúpne u dospelého nad 38°C, hovoríme o horúčke, odborne pyrexii. Horúčka však sama o sebe nie je ochorenie. Je to symptóm, ktorý nám hovorí o tom, že telo s niečím bojuje. Je to teda len znak iného ochorenia. Spravidla môže ísť o nejaký zápal v tele.

 

Zobraziť viac
Filter
Kolekcie
Filtrovať podľa ceny
-

Najpredávanejšie produkty

Zobrazených 24 z 87 produktov

Filter

Vysoká horúčka nad 39,4°C už môže byť nebezpečná. Rovnako vysoká horúčka u detí je nebezpečná a ak pretrváva viac dní, prípadne sa neznižuje ani po podaní liekov proti horúčke, je nutné vyhľadať lekára. Čo všetko môže byť príčinou horúčky a ako znižovať horúčku?

Aké príčiny má horúčka?  

Najčastejšie zvýšená teplota sprevádza zápalovú reakciu organizmu a je príznakom iného ochorenia. Aké sú príčiny horúčky, čo môže spôsobovať zvýšenú telesnú teplotu?

  • Ochorenia, spojené so zápalovou reakciou – infekčné choroby, nádory, autoimunitné choroby, endokrinné choroby
  • Zvýšená činnosť štítnej žľazy
  • Poškodenie termoregulačného centra tela – po úraze alebo cievnej mozgovej príhode
  • Užívanie niektorých liekov – napr. niektorých antibiotík
  • Poškodenia vlastného tkaniva – napr. pri infarkte myokardu

U malých detí zvýšenú teplotu spôsobuje aj prerezávanie zúbkov. Objavuje sa však aj pri zvýšenej fyzickej aktivite, či v súvislosti s infekciou alebo ak je oslabený imunitný systém. Zvýšenie telesnej teploty často sprevádza aj zimnica, a to aj u dospelých.

Horúčka a zvýšená teplota

Zriedkavá nie je ani vnútorná horúčka, pri ktorej má pacient pocity a príznaky spojené s horúčkou, no telesná teplota je normálna. Takáto vnútorná horúčka môže byť prejavom pri hormonálnych výkyvoch, v tehotenstve, pri niektorých chorobách alebo ako nežiaduci účinok liekov.

Veľmi nebezpečná je tzv. hemoragická horúčka. Je to akútny šokový syndróm s následnou hemorágiou, čiže krvácaním do mozgu. Zapríčiňuje ju horúčka dengue, resp. iný subtyp horúčky dengue. Tento syndróm je však pomerne vzácny.

Azda najčastejšie sa však prejavuje horúčka u detí a horúčka u dospelých v dôsledku rôznych infekčných ochorení. Sprevádzaná je bolesťami hlavy, bolesťami svalov a kĺbov, bolesťami hrdla, výtokom z nosa, prípadne upchatým nosom.

Ako znížiť horúčku?

Na zníženie telesnej teploty pri horúčke sa používajú lieky, ktoré sa nazývajú antipyretiká. Účinná je kyselina acetylsalicylová, paracetamol, ibuprofen, ale aj iné protizápalové lieky.

  1. Paracetamol – vybrať si môžete z liekov na liečbu zvýšenej teploty ako Paralen, Paralen Grip, horúci nápoj Theraflu, Panadol a iné s obsahom paracetamolu. Paracetamol je vhodný aj pre deti od troch mesiacov veku. Samozrejme, podávajte len liečivá určené pre deti a v odporúčaných dávkach, napríklad Paralen sirup pre deti alebo podanie lieku rektálne - Panadol baby čapíky.
  2. Kyselina acetylsalicylová – tieto liečivá sú určené pre dospelých a mladých ľudí od 16 rokov. Lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej sú napr. Aspirin alebo Acylpyrin.
  3. Ibuprofen – najpoužívanejším je liek Ibalgin, Ibuprofen, či Nurofen. Ibuprofen je vhodný aj pre deti od 3 mesiacov veku. Opäť je nutné siahnuť po liečivách, určených deťom, napríklad sirup Nurofen pre deti alebo Ibuprofen Stada pre deti.

Tieto lieky na horúčku nie sú viazané na lekársky predpis. Okrem znižovania horúčky pôsobia aj proti bolesti.

A kedy je nutné s horúčkou navštíviť lekára? U najmenších detí do troch mesiacov, kontaktujte lekára pri každej horúčke. U starších detí sledujte aj ďalšie príznaky ako prípadné zvracanie, zmeny na pokožke, chlad končatín. Dôležité je pravidelné meranie, majte poruke teplomer. Ak dieťa nedokáže prijať tekutiny a horúčka trvá alebo sa zvyšuje, kontaktujte lekára. Horúčka u dospelých by mala po užívaní liekov klesnúť v priebehu troch dní. Ak sa tak nestane, kontaktujte lekára.