Napíšte, čo hľadáte

Nádcha

Nádcha, známa aj ako zápal nosovej sliznice alebo prechladnutie, je bežné vírusové ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré postihuje milióny ľudí po celom svete. Objavuje sa v ktoromkoľvek ročnom období, no častejšie sa s ňou stretávame v sychravom počasí, kedy nás môže prekvapiť silná nádcha v spojení so zvýšenou teplotou, či kašľom.

Zobraziť viac
Filter
Kolekcie
Filtrovať podľa ceny
-

Najpredávanejšie produkty

Zobrazených 24 z 113 produktov

Filter

Pre alergikov je typická alergická nádcha alebo aj chronická nádcha, trvajúca prakticky po celý rok. Veľmi nepríjemná, a to najmä u detí, môže byť zadná nádcha, čo je zápal vedľajších nosových dutín a nosohltanu. Spôsobuje upchatie nosa, sťažené dýchanie a nemožnosť vysmrkať sa, čo býva problémom najmä v noci a narúša tak pokojný spánok detí.

Nádcha a jej príznaky

Hoci nádcha nie je životu nebezpečná, môže byť veľmi nepríjemná a narušiť váš každodenný život. Našťastie, existuje množstvo produktov, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť príznaky a rýchlejšie sa zotaviť. Aké má nádcha príznaky?

  • Zvýšená tvorba hlienu. Nosová sliznica produkuje viac hlienu, čo vedie k upchatému nosu a ťažkostiam s dýchaním. Bežný je naopak, aj silný výtok z nosa. Objaviť sa môže aj slzenie, a to najmä pri alergickej nádche.
  • Kýchanie a kašeľ. Nosová sliznica je v priebehu nádchy podráždená, čo vedie k častému kýchaniu a kašľu.
  • Bolesti hrdla. Do zadnej časti hrdla steká hlien, ktorý spôsobuje dráždenie a bolesť hrdla.
  • Bolesť hlavy a únava. Upchaté dutiny a tlak v dutinách vedie k bolestiam hlavy. Nádchu sprevádza tiež celková slabosť a únava.
  • Zvýšená teplota. Zväčša ide pri nádche len o mierne zvýšenú teplotu.

Ako dlho trvá nádcha? Pri bežnom priebehu nádcha odznieva do piatich až siedmych dní.

Silná, chronická či alergická nádcha, aké sú jej príznaky a ako ju liečiť

Ako liečiť nádchu?

V našej lekárni ponúkame množstvo liečiv, ktoré uľahčia od nepríjemných príznakov nádchy a skrátia trvanie nádchy. Odporúča sa užívať:

  1. Nosové spreje a kvapky. Znižujú opuch nosovej sliznice a zlepšujú priechodnosť nosa. Ak je indikovaná zadná nádcha, liečba by mala zahŕňať aj výplach nosa, a to s použitím kanvičky na výplach nosa alebo výplach morskou vodou. Podráždenú sliznicu nosa z dôvodu infekcie upokoja spreje a kvapky ako Olynth na upchatý nos a nádchu, Muconasal plus na upchatý nos a nádchu alebo Otrivin mentol nosový sprej. Pomôžu tiež na zníženie výtoku z nosa.
  2. Antihistaminiká. Sú to lieky, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky alergickej nádchy ako je kýchanie a svrbenie v nose. Z voľne predajných si môžete vyskúšať sprej Livostine, či tablety Claritine a Zyrtec.
  3. Prípravky s obsahom paracetamolu a ibuprofénu. Pomáhajú na liečbu horúčky a bolesti, ale aj zápalu. Vynikajúce sú napríklad horúce nápoje ako Coldrex, ale aj liek Aspirin, či šumivé tablety Aspirin-C.
  4. Sirupy na nádchu. Na zmiernenie príznakov odporúčame napríklad Sinupret kvapky na kašeľ alebo Dr. Weiss Stopkašeľ sirup pre deti.
  5. Vitamíny. V období prechladnutia dbajte na zvýšený prísun vitamínov, najmä vitamínu C.

Nepríjemná môže byť nádcha v tehotenstve, kedy sa mnohé z liečiv neodporúča užívať. O vhodnosti lieku v tehotenstve alebo správnej liečbe nádchy sa preto poraďte s lekárom.

Počas liečby  ochorenia pite dostatok tekutín, najmä vodu a bylinkové čaje. Telu doprajte odpočinok. Pomôže vám aj naparovanie, prípadne zvlhčovač vzduchu. Uvoľnia nos a dýchacie cesty, zmiernia príznaky nádchy a pomôžu vám voľne dýchať.