Stretli ste sa už s pojmom homocysteín? Jeho zvýšená hladina v krvi vraj môže indikovať rôzne ochorenia, a to najmä choroby srdca. Čo je to vlastne homocysteín a aký je jeho vplyv na zdravie?
Čo je homocysteín?
Homocysteín je aminokyselina, ktorá vzniká pri normálnom metabolizme u ľudí a iných cicavcov z aminokyseliny methioninu. Odbúrava sa na cysteín za pomoci vitamínov B (zvlášť B6, B12 a kyseliny listovej) (1).
Nedostatok týchto vitamínov v tele, alebo aj vzácne dedičné ochorenie, môže viesť k zvýšenej hladine homocysteínu v krvi.
Homocysteín je aminokyselina, ktorá obsahuje síru. Jeho prítomnosť v krvi je prirodzená. Ak sa však jeho hladina v krvnej plazme pohybuje nad určitými hodnotami, stáva sa nebezpečným. Aká hladina homocysteínu je nebezpečná?
- Neriziková hladina homocysteínu – 10-12 mikromolov na liter krvi
- Mierna hyperhomocysteinémia – 15-30 mikromol/l
- Stredná hyperhomocysteinémia – 31-100 mikromol/l
- Ťažká hyperhomocysteinémia – viac ako 100 mikromol/l
Čo spôsobuje zvýšený homocysteín?
Internista MUDr. Ján Lietava tvrdí, že „keď je jeho hladina príliš vysoká, naše srdce a cievy sú v ohrození. Ak je homocysteínu v našom tele priveľa, zvyšuje sa riziko infarktu až trojnásobne“. (2)
Aké sú ďalšie príznaky a riziká, ktoré zvýšený homocysteín prináša? Pre naše cievy je podobne nebezpečný ako cholesterol. Poškodzuje cievnu výstelku a tak spôsobuje vápenatenie ciev. Zvýšená hladina homocysteínu môže zároveň prispievať k vzniku Alzheimerovej choroby a rôznych demencií. Zvýšený homocysteín a cholesterol sú častou príčinou kardiovaskulárnych ochorení.
V súčasnosti sa u nás hladina homocysteínu v krvi nemeria. Ak má však niekto záujem o vyšetrenie, môže tak urobiť na vlastnú žiadosť a testy si preplatiť. Skúsenosti lekárov hovoria, že o toto vyšetrenie majú záujem najmä pacienti, ktorí majú v rodine choroby srdca a ciev.
Rizikové faktory
Vo všeobecnosti platí, že hladina homocysteínu je vyššia u mužov. U žien sa zvyšuje po menopauze. A tak u žien, ako aj u mužov, stúpa so zvyšujúcim sa vekom. Odbúravaniu homocysteínu bráni aj fajčenie a negatívny vplyv má tiež nedostatok pohybu, užívanie hormonálnej antikoncepcie a život v nezdravom prostredí – vo veľkomestách.
PREČÍTAJTE SI:
Prečítajte si naše tipy ako prestať fajčiť.
Ako znížiť homocysteín v krvi?
Existuje niečo ako antihomocysteín? Áno. Sú to tri dôležité vitamíny skupiny B, a to vitamín B6, B12 a kyselina listová. Tieto vitamíny sú nielenže prevenciou zvýšenej hladiny homocysteínu, ale tiež prispievajú k jej zníženiu. Ak teda máte zvýšený homocysteín vitamíny skupiny B sú pre vás nutnosťou. Odporúča sa ich prijímať vo forme výživových doplnkov.
Doplniť ich však môžete aj zo stravy. Čo by ste mali jesť, aby ste doplnili jednotlivé vitamíny skupiny B?
- B6 – pečeň, hydina, ryby, vajcia, zemiaky, banány, cícer
- B12 – mäso, vajcia, živočíšne produkty
- Kyselina listová – šalát, špenát, celozrnné obilniny, mäso, kapusta, paradajky, vajcia, pomaranče
Ak teda chcete odbúrať homocysteín v strave, jedzte najmä potraviny s vysokým obsahom vitamínov skupiny B, špeciálne B6, B12 a kyselina listová. Vhodné sú tiež výživové doplnky s ich obsahom.
Zdroje:
1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Homocystein
2. https://primar.sme.sk/c/1671896/tretina-slovakov-ma-vysoku-hladinu-homocysteinu.html
https://zena.pluska.sk/zdravie-a-krasa/homocystein-ako-skryta-hrozba-strazte-ho
https://porazka.sk/homocystein-ako-vseobecny-ukazovatel-celkoveho-zdravotneho-stavu
Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡