Prostata je orgán, ktorý má na sexuálne zdravie, ale aj činnosť močového mechúra každého muža, podstatný význam. Kde je prostata, aká je jej úloha a čo robiť pri zväčšenej prostate?
Čo je prostata
Predstojnica alebo predstojná žľaza alebo prostata (lat. prostata) je nepárový žľaznatý orgán, uložený na svalovom dne panvy, kde svojou hornou plochou zrastá so spodinou močového mechúra (1). Skladá sa zo žľaznatého tkaniva a svalovej zložky. Prostata tvorí sekrét, ktorý tvorí asi 30% objemu ejakulátu.
Akú má zdravá prostata veľkosť? Vyvíja sa už pred narodením, rásť začína v puberte a svoju veľkosť, približne ako vlašský orech a hmotnosť cca 20g, dosahuje okolo sedemnásteho roku života muža. V extrémnych prípadoch, pri zväčšení, môže prostata dosiahnuť hmotnosť až 200g.
Aké ťažkosti spôsobuje zväčšená prostata?
Zväčšená prostata sa odborne označuje ako benígna hyperplázia prostaty. Je to bežné ochorenie u mužov nad 50 rokov, no nevyhýba sa ani mladším. Čo spôsobuje, že sa prostata zväčší? K rizikovým faktorom patria:
- Genetika
- Vek a s ním súvisiace zvýšené množstvo testosterónu
- Vysoký krvný tlak
- Cukrovka
- Obezita a nesprávne stravovacie návyky
- Zlý životný štýl
Aké má zväčšená prostata prejavy? Dá sa povedať, že po päťdesiatke má každý druhý muž problémy s močením, čo patrí k hlavným príznakom zväčšenej prostaty. Pri zväčšení totiž prostata tlačí na močovú trubicu.
Zväčšená prostata – príznaky:
- slabý prúd moču
- prerušované močenie
- pocit nedokonalého vyprázdnenia močového mechúra po močení
- nutnosť tlačiť pri močení
- únik moču
- časté nutkanie na močenie
Bežné je to, že pri zväčšenej prostate majú muži opakované nutkanie na močenie v noci. Tým sa znižuje kvalita spánku, čo môže viesť až k nadmernej únave, nervozite a náladovosti (2).
Ak cítite bolesť, prostata nemusí byť nutne zväčšená. Môže ísť o iné ochorenia, napr. prostatitída, čo je zápal prostaty. Zároveň ak bolí prostata, rakovina je ďalším možným ochorením a môže sa zamieňať so zväčšenou prostatou. Aj tu sú príznakmi, okrem bolesti, časté močenie a pocit neúplného vymočenia. Ak teda cítite bolesť v oblasti semenníkov, určite navštívte lekára.
VEDELI STE ŽE:
„Existuje aj ženská prostata? Nachádza sa v stene močovej rúry a podľa štúdií ju má približne každá druhá žena. (3)“
Zväčšená prostata – liečba
Ak teda u seba badáte niektoré z vyššie uvedených príznakov, navštívte urológa. Vyšetrenie prostaty je úplne bezbolestné. Súčasťou vyšetrenia býva aj laboratórne vyšetrenie krvi, ktoré dokáže odhaliť rakovinu prostaty v raných štádiách a tým pozitívne ovplyvniť vyhliadky na vyliečenie. Ak sa potvrdí zväčšená prostata, liečba pozostáva väčšinou z kombinácie bylinných liekov a liečiv ako alfa-blokátory, inhibítory 5-alfa-reduktázy a iných (4). O vhodnej liečbe rozhodne ošetrujúci lekár. V závažnejších prípadoch môže byť odporúčaná operácia.
Čo by ste mali robiť, ak máte zväčšenú prostatu?
Pacient by mal pristúpiť k zmene životného štýlu. Vhodné sú cviky na posilňovanie svalov panvového dna. Káva a prostata, prípadne prostata a pivo, nie je dobrá kombinácia. Vylúčiť treba všetky močopudné nápoje. Odporúča sa tiež vylúčiť tabak, veľmi korenené jedlá, zmierniť konzumáciu mäsa, cukru a mliečnych výrobkov. Čo zaradiť do stravy? Potraviny bohaté na vitamíny E, B, minerál zinok a esenciálne mastné kyseliny. Vynikajúcou kombináciou je cesnak a prostata, keďže cesnak môže zmierniť nepríjemné symptómy.
Lekári odporúčajú tiež bylinné preparáty z rastlín ako africká slivka, pŕhľava dvojdomá, Saw Palmetto, či vŕbovka malokvetá. Ak vás trápi zväčšená prostata, výživové doplnky na podporu správneho fungovania prostaty si môžete zaobstarať aj bez predpisu. Čaje a výživové doplnky na prostatu ako Super Prostate, či OK Prostata Conprosta obsahujú vhodné kombinácie vitamínov, minerálov a bylinných výťažkov a sú pri ťažkostiach s prostatou mimoriadne účinné.
Zdroje:
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Predstojnica
- https://patients.uroweb.org/sk/benigne-zvacsenie-hyperplazia-prostaty-bph/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21810187/
- https://patients.uroweb.org/sk/liecba-benigne-zvacsenie-hyperplazia-prostaty-bph/
Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡