Mávate často zlú náladu a sklony k depresiám? Cítite sa slabý, vystresovaný a máte problémy so spánkom? Príčinou môže byť nedostatok sérotonínu. Čo je sérotonín a ako ovplyvňuje náš organizmus?
Sérotonín a jeho funkcie v organizme
Sérotonín, zjednodušene považovaný za hormón, ktorý prispieva k pocitu pohody a šťastia (1), je v skutočnosti neurotransmiter. Ide o chemickú zlúčeninu, ktorej úlohou je prenos informácií medzi nervovými bunkami. Neurotransmiter sérotonín ovplyvňuje spánok, náladu, emócie človeka, ale dokonca aj chuť do jedla.
Čo teda spôsobuje jeho nedostatok, resp. aké sú jeho účinky v organizme?
- Účinkuje v centrálnej nervovej sústave – vplýva na náladu a emócie, zmierňuje depresie, pocity úzkosti a agresivitu
- Pri jeho nízkej hladine intenzívnejšie preciťujeme bolesť
- Má vplyv aj na kvalitu spánku – čím viac serotonínu, tým lepší spánok
- Vplýva aj na tráviacu sústavu – reguluje trávenie a zvyšuje pohyb čriev
- Prirodzene zlepšuje chuť do jedla
PREČÍTAJTE SI:
Spánok - základná ľudská potreba
Výsledkom jeho nedostatku teda môže byť depresia, nespavosť, nezdravé chudnutie. Naopak, ak ho máme dostatok, prevláda dobrá nálada, spíme lepšie a cítime sa celkovo pozitívnejšie.
Čo zapríčiňuje nedostatok serotonínu?
Za nedostatok sérotonínu môže v prvom rade genetická predispozícia. Ak mali podobný problém vaši rodičia, pravdepodobne postihne nedostatok sérotonínu aj vás.
Na jeho produkciu však môžu vyplývať aj vonkajšie faktory, napríklad nedostatok denného svetla, nedostatok pohybu, či zlá strava. Ako sa teda dá zvýšiť hladina sérotonínu?
Prirodzené zvýšenie hladiny sérotonínu
Tvorbu sérotonínu môžete podporiť rôznymi spôsobmi. Skúste si osvojiť tieto návyky:
- Myslite pozitívne.
- Pravidelne športujte alebo sa aspoň hýbte.
- Trávte čas vonku, na slnku.
- Udržiavajte si zdravý spánkový režim.
- Zdravo a pestro sa stravujte.
Existuje sérotonín v tabletkách?
Sérotonín v tabletkách neexistuje. Avšak naše telo si dokáže vytvoriť sérotonín premenou z tryptofánu. L tryptofán je aminokyselina, dôležitá pre produkciu sérotonínu, ktorá sa nachádza napr. v potravinách, ale aj v doplnkoch výživy.
VEDELI STE ŽE:
„Nedostatok sérotonínu sa dedí?“ (2)
Ako môžete získať sérotonín v jedle? Jedzte potraviny, ktoré obsahujú tryptofán, a to morčacie a chudé mäso, ryby, sóju, arašidy, mlieko, či čokoládu.
Odborníci sa však zhodujú, že len zo stravy dostatok trpytofánu nezískate. Preto v zimnom – depresívnejšom období, prípade ak ste dlhodobo v strese a pociťujete depresívne stavy, neváhajte siahnuť aj po doplnkoch výživy s obsahom tryptofánu.
Radovan Huba