Už ste ochutnali bulgur? Ak nie, mali by ste to čo najskôr napraviť. Nielenže je veľmi chutný, ak ho viete správne pripraviť, ale je aj zdravý. Povedzme si o tejto zdravej potravine viac.
V článku sa dozviete:
- Čo je bulgur?
- Aké má bulgur živiny a nutričné hodnoty?
- Má bulgur aj nejaké zdravotné výhody?
- Ako pripraviť bulgur?
- A prinesieme vám aj chutné recepty s bulgurom
Čo je bulgur
Aj keď je to v našich končinách pomerne nová potravina, na Strednom východe sa bulgur konzumuje už naozaj veľmi dlho. Je to celozrnná pšeničná obilnina, ktorá sa získava z tvrdých odrôd pšenice. To znamená, že sa konzumuje celé zrno pšenice – kľúč, endosperma a otruby.
Celozrnný bulgur sú vlastne lámané pšeničné zrná rôznych veľkostí. No na rozdiel od šrotu sú tieto zrná parené alebo predvarené. Ako sa bulgur vyrába? Najprv sa pšenica vyperie a vysuší. Potom sa pomrví na menšie kusy a roztriedi podľa veľkostí.
NÁŠ TIP:
V našej ponuke nájdete množstvo produktov s bulgurom
Pomenovanie bulgur pochádza z tureckého slova bulghur alebo arabského bourghoul. V preklade to znamená krupica.
Pozor! Keďže je bulgur pšeničná obilnina, nie je vhodná pre ľudí s celiakiou a ľudí, ktorí sú alergickí alebo intolerantní na lepok.
Bulgur – živiny a nutričné hodnoty
Výhodou bulguru je, že je mimoriadne výživný a zároveň ľahko stráviteľný. A to z dôvodu, že obilnina je minimálne spracovaná. Aj preto si uchováva množstvo prospešných látok, ktoré sa v bežne spracovanej pšenici nenachádzajú. Obsahuje tiež veľké množstvo vlákniny.
Nutričné hodnoty bulguru
100 g uvareného bulguru má energetickú hodnotu 97 kcal.
Z tabuľky je zrejmé, že bulgur obsahuje minimálne množstvo tuku a naopak, má vysoký obsah vlákniny. Okrem toho bulgur obsahuje množstvo vitamínov a minerálnych látok.
Z vitamínov je to najmä vitamín A, B1, B3, kyselina listová, B5 a vitamín K. Z minerálov má v zložení bulguru zastúpenie horčík, vápnik, fosfor, železo, selén, draslík, mangán, zinok, sodík, meď.
Zložka | Gramy |
Bielkoviny | 3 |
Sacharidy | 19 |
Cukry | 0,1 |
Tuky | 0,24 |
Nasýtené mastné kyseliny | 0,04 |
Vláknina | 4 |
Soľ | 0,01 |
Bulgur a jeho zdravotné výhody
Konzumácia celozrnných obilnín všeobecne, bulgur nevynímajúc, má množstvo zdravotných výhod. Akých?
- Zlepšenie trávenia. Bulgur obsahuje množstvo vlákniny, čo pomáha naštartovať trávenie.
- Redukcia váhy. Dá sa využiť bulgur pri diéte? Určite áno. Chudnutie s bulgurom môže byť oveľa jednoduchšie, pretože obsahuje minimum tuku. Nahraďte ním teda prílohy! Bulgur diéta je výhodná tiež v tom, že bulgur podporuje pocit plnosti. Takže sa budete cítiť skôr sýty.
- Udržiava zdravú hladinu cukru v krvi. Tak zmierňuje chuť na sladké.
- Je prevenciou srdcových chorôb.
- Zlepšuje metabolizmus. Čo je tiež skvelé pri redukcii váhy.
- Má pozitívny vplyv na nervovú sústavu. Aj vďaka vysokému obsahu minerálov ako draslík a horčík a vitamínov skupiny B.
- Napomáha prirodzenej tvorbe kolagénu. A tak pozitívne vyplýva na stav pokožky a svalstva.
- Má pozitívny vplyv na imunitný systém. Opäť vďaka obsahu vitamínov a minerálov ale tiež preto, že „čistí“ črevá.
- Nespôsobuje nadúvanie! Práve preto je skvelý aj pre deti.
Bulgur a iné obilniny
Skúsme si bulgur porovnať s inými obilninami. Čo tak napríklad bulgur vs. ryža? Bulgur má oproti ryži omnoho viac výživných a zdraviu prospešných látok. Okrem toho obsahuje omnoho viac vlákniny ako klasická bežná ryža. Jednoducho povedané, je omnoho výživnejší.
A čo obľúbená quinoa v porovnaní s bulgurom? Bulgur je výhodnejší v tom, že má nižšiu kalorickú hodnotu. Preto je vhodnejší napríklad pri redukcii hmotnosti. Často porovnávaný je bulgur s kuskusom. Podľa niektorých ľudí je bulgur omnoho chutnejší. Má totiž výraznú obilninovú vôňu a orieškovú príchuť. Mali by ste ho teda určite skúsiť! Ale ako ho pripraviť?
VEDELI STE ŽE:
„Bulgur je zdravší a výživnejší ako ryža?“
Ako pripravovať bulgur?
Ak ste sa rozhodli skúsiť bulgur príprava vám nedá veľmi zabrať. Je to skutočne jednoduché. Existuje niekoľko spôsobov, ako ho môžete pripravovať a konzumovať. Všetko závisí od typu bulguru, ktorý si kúpite. Väčšinou si ho môžete kúpiť v troch stupňoch drsnosti alebo hrubosti, od čoho sa odlišuje aj doba jeho varenia a prípravy. Hrubší bulgur treba variť dlhšie a naopak, jemný stačí variť kratšie.
Aké sú základné možnosti pre prípravu bulguru?
1. Bulgur varenie
Varí sa podobne ako ryža. Stačí ho opražiť na troške tuku, posoliť a zaliať vodou asi 1 cm nad okraj. Nádobu prikryjeme a bulgur varíme cca 6 - 7 minút, hrubší bulgur aj cca 12 minút. Potom necháme dôjsť pod pokrievkou, cca 5 minút. Takáto príprava bulgur je vhodná najmä pre malé deti.
2. Namáčanie alebo nabobtnanie
Pre pšeničný bulgur príprava namáčaním je najšetrnejšia z dôvodu, že si takto uchová všetky minerály a vitamíny, ktoré obsahuje. Bulgur len zalejte studenou vodou a nechajte ho namočený cca hodinu. Vyskúšajte, či je dostatočne mäkký a vhodný na konzumáciu. Ak nie, prilejte ešte trošku vody a nechajte ďalej napučať.
3. Zaliatie horúcou vodou
Alebo vývarom. Horúcou tekutinou ho zalejte v pomere 1:3 a nechajte postáť cca 15 - 20 minút. Samozrejme, nechajte ho stáť prikrytý pokrievkou. Môžete ho zabaliť do utierky.
Ďalšie tipy na použitie a prípravu bulguru
Už viete, ako ho môžete pripraviť. Kde všade sa však hodí? K akým jedlám? Ako jesť bulgur? Platí, že je vynikajúcou prílohou všade tam, kde sa hodí aj ryža. Pri jeho využití vám pomôžu aj tieto tipy:
- Pre lepšiu chuť pri príprave pridajte do bulguru zeleninový bujón alebo sójovú omáčku
- Bulgur je skvelý ako závarka do polievky
- Zahustíte ním aj omáčky, či fašírky
- Hodí sa ako zmes do plniek, kaší, či šalátov
- Je vynikajúcou prílohou nielen k mäsu, ale tiež k zelenine
- Použiť ho môžete aj do rizota namiesto ryže
- Vynikajúco chutí v kombinácii s fazuľou, reďkovkou, uhorkou, paradajkou, či paprikou
- Je skvelý v podobe kaší na raňajky
PREČÍTAJTE SI:
Super potravina, s ktorou schudnete. Chia semienka!
Recepty s bulgurom
Skvelé je na bulgure to, že je vynikajúci na sladko, aj na slano. Obľúbite si ho teda v sladkých, aj slaných receptoch. Vyskúšajte napríklad niektoré z týchto:
1. Kaša na raňajky z bulguru
- ½ šálky bulguru
- 1 šálka vody alebo mlieka
- Lyžička masla
- Trošku soli
- Škorica
- Lyžička medu
- Hrozienka
- Podľa chuti mandle, sezónne alebo sušené ovocie
Bulgur zalejte vodou alebo mliekom v pomere 1:2. Pridajte soľ, maslo a hrozienka. 5 minút povarte a potom nechajte dôjsť 20 minút. Ak ste si zvolili aj mandle, opražte ich nasucho na panvici. Pridajte k bulguru a potom posypte škoricou a podľa chuti pridajte aj ovocie.
2. Bulgurové rizoto
- Bulgur
- Zeleninová zmes (môže byť mrazená)
- Olivový olej
- Soľ a bylinky na ochutenie
- Tofu
Bulgur uvarte klasickým spôsobom. Zeleninu nasekajte na drobno (mrazená je už pripravená) a opražte na olivovom oleji. Pridajte trošku vody, aby sa podusila. Zmiešajte s pripraveným bulgurom, okoreňte a môžete podávať. Ak zameníte zeleninu za morské plody, vznikne vynikajúca paella bulgur.
3. Kuracie stehná s bulgurom
- Bulgur
- Kuracie stehná bez kože
- Hlávka cesnaku
- Cibuľa
- Mrazený hrášok
- Hrsť majoránky
- Korenie na dochutenie mäsa
Na panvici orestujte cibuľku a pridajte stehná, ktoré opečiete zo všetkých strán. Osoľte, okoreňte a podlejte vodou alebo vývarom. Mäso nechajte dusiť. Po cca 10 min. pridajte roztlačený cesnak. Keď mäso zmäkne, pridajte hrášok a majoránku. Po prevretí odstavte z ohňa. Bulgur si pripravte varením alebo zaliatím horúcou vodou a podávajte k mäsu ako prílohu.
Najčastejšie otázky:
1. Čo je bulgur?
Je to celozrnná pšeničná obilnina.
2. Ako sa pripravuje bulgur?
Môžete ho variť, zaliať horúcou alebo studenou vodou.
3. Obsahuje bulgur nejaké výživné látky?
Je plný vitamínov a minerálov, obsahuje napríklad vitamíny skupiny B, vitamín A, K, či minerály ako horčík, fosfor a vápnik.
4. Bulgur vs. ryža. Čo je lepšie?
Záleží od vašich chutí. Ale platí, že bulgur je omnoho výživnejší.
5. Je bulgur vhodný pre deti?
Určite áno. A to najmä preto, že nenadúva. Pre deti ho však pripravujte varením.
Zdroj: