Zimná sezóna je v plnom prúde. Na pacientov tak nečíha len chrípka, ale aj rôzne nachladnutia a problémy s imunitou. Po Vianociach, kedy sme si dopriavali rôzne dobroty, cukrovinky a dokonca alkohol, to so zdravím nemusí byť úplne ideálne. Ako sa teda v novom roku naštartovať a „nakopnúť“ svoje zdravie?
Naštartujte nový rok v zdraví
Dávate si novoročné predsavzatia? Mnohí ľudia si sľubujú, že po novom roku schudnú, prestanú fajčiť, či inak podporia svoje zdravie. Aj v tomto vám môžu pomôcť kvalitné produkty z lekárne.
1. Novoročná detoxikácia organizmu
S obdobím po Vianociach sa často spája pojem detox. Čo to detox je? Dá sa povedať, že tento pojem je vlastne len marketingový ťah. Reálny detox totiž za každého človeka robí predsa jeho vlastná pečeň.
Čo z toho vyplýva? Ak chcete detoxikovať organizmus, stačí, ak budete užívať prípravky na podporu pečene, ak s ňou máte nejaký problém. Vhodné sú napríklad prípravky ako Essentiale alebo Lipovitan, či tabletky s výťažkom zo sylimarínu.
2. Chudnutie ako novoročné predsavzatie?
Ak ste sa rozhodli zhodiť v novom roku zopár kíl, je to určite chvályhodné. Avšak mali by ste vedieť, že nestačí len brať rôzne tabletky a výživové doplnky na chudnutie. Samozrejme, že vám pomôžu. No potrebné je aj upraviť stravu a nezabúdať na dostatočný pohyb.
Aké doplnky výživy popri tom môžete užívať? Tzv. „tukožrútky“ podporia rýchlejšie odbúravanie tukov. Prípravky ako Gurmar môžu znížiť chuť na sladké. Na odvodnenie zase skúste prípravok Forfemina slim. Opäť však zdôrazňujeme, že správne stravovacie návyky a pohyb sú nenahraditeľné.
3. Stále je nutné aj posilňovať imunitu
Ak ste s posilňovaním imunity začali už na jeseň, urobili ste dobre. Pokračujte aj počas tohto zimného januárového obdobia a každé ráno nalačno užívajte betaglukán (Imunoglukan, Betaglucan). Dlhodobo je vhodný aj vitamín C (250 mg), vitamín D (2000 IU) a zinok (15 mg po jedle). V prípade prepuknutia choroby sa dávka betaglukánu a zinku môže krátkodobo zvýšiť.
4. Po Vianociach pamätajte na trávenie
Ešte pred Vianocami bolo vhodné nasadiť si probiotiká. Ak ste tak neurobili, spravte to teraz. Veď aj vaše trávenie dostalo iste v tomto období zabrať. Kým pri vianočnom prejedali pomáhal Pancreolan, Degasin, či čierne uhlie (nezabudnite, že odstup iných liekov alebo vitamínov od čierneho uhlia musí byť aspoň 2 hod.), na zlepšenie trávenia vám teraz môže pomôcť napríklad Biopron, či Laktobacily. Probiotiká sú vhodné aj pri užívaní antibiotík.
5. Chrípka stále úraduje
Keďže chrípka pretrváva, v zásobe by ste mali mať aj prípravky na bolesť hrdla ako sú Strepsils, Strepfen, Tantum verde, či Jox (ak nemáte problém so štítnou žľazou). Na zníženie horúčky pri chrípke pomôže Paralen, Ibalgin a u dospelých tiež Acylpyrín. Suchý kašeľ zmierni Ditustat alebo Sinecod, pri pretrvávajúcom kašli aj lišajníkový sirup. Na vykašliavanie si zas zaobstarajte Solmucol, či Mucosolvan.
Veríme, že aj vďaka našim radám vykročíte do nového roku zdravý a plný sily.
Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡