Na Vianoce sa mnohí tešíme ako na krásne adventné obdobie, plné radosti a pohody. Na druhej strane je to však aj obdobie vianočných príprav a zháňania darčekov. Nie každý tento čas znáša najlepšie. Čo všetko vás môže v decembri potrápiť?
Najbežnejšie decembrové zdravotné ťažkosti
Už spomínaný predvianočný stres má na zdravie najviac negatívne účinky. Spôsobiť môže celý rad ťažkostí. Akých?
1. Zdravotné problémy, spojené so stresom
Máte tiež pre Vianocami pocit, že je toho na vás priveľa? Obdobie radosti a pohody s najbližšími sa tak môže zmeniť na čas nervozity, stresu, problémov so spánkom a v niektorých prípadoch aj porúch príjmu potravy. Nenechajte to zájsť tak ďaleko!
Ako si poradiť so stresom
Aby ste predvianočný stres zvládali lepšie, nebojte sa siahnuť po voľnopredajných liečivách. Ak ide o stres spôsobený prácou alebo zhonom, zaobstarajte si výživový doplnok Saframyl. Prispieva k normálnej činnosti nervovej sústavy a k vyrovnanej psychike. Znižuje mieru únavy a vyčerpania. Nástup účinkov je v podstate okamžitý. Saframyl navyše neuspáva a preto ho viete užiť napríklad aj ráno, pred odchodom do práce.
Ak pociťujete každoročne pred Vianocami zvýšenú mieru stresu, radšej to riešte skôr. Vopred (pokojne už koncom novembra) začnite užívať liek Lavekan, ktorého nástup účinku je cca 5 dní. Je vynikajúci najmä na úzkostné stavy, pocity napätia a poruchy spánku, preto vám pomôže zvládnuť hektické decembrové obdobie. Pri problémoch so spánkom je ideálny melatonín. Zvoľte sprejovú formu s dávkovaním 1-2 vstreky cca pol hodinu pred spaním. Sprej nevytvára závislosť a preto ho môžete bez obáv užívať pri ťažkostiach so zaspávaním.
2. Vianočné prejedanie a tráviace ťažkosti
V tomto období si azda každý dopraje viac jedla. Či už sú to tradičné vianočné pokrmy alebo cukrovinky. Vo vianočnej lekárničke preto nesmú chýbať liečivá, ktoré pomôžu s trávením. Dali ste si veľké množstvo jedla, na ktoré vaše trávenie nestačí? Skvelým pomocníkom je Pancreolan forte. Pred ťažkým jedlom môžete užiť až 4 tablety. Je to liek, ktorý obsahuje tráviace enzýmy. Jedlo teda vďaka Pancreolanu strávite omnoho ľahšie.
Ak vás po jedle páli záha, v akútnych prípadoch užite Talcid alebo Reloxan (liek je možné vycmúľať alebo rozhrýzť). Ak máte problémy s pálením záhy dlhodobo, užívajte ráno nalačno liek Nolpaza 20 mg. V tomto období prejedania sa nie je výnimočné ani nafukovanie. Preto majte poruke lieky ako Degasin, či Espumisan. Samozrejme, na lepšie trávenie sú skvelé aj rôzne probiotiká. Dôležité je však, aj počas sviatočného obdobia, myslieť na dostatok pohybu a nespoliehať sa len na lieky na trávenie.
3. Decembrové prechladnutia
V týchto jesenných a zimných mesiacoch je prechladnutie bežnou záležitosťou. Vy si však nemôžete dovoliť v hektickom období zaháľať! Preto si vopred zaobstarajte liečivá na nádchu ako sú spreje do nosa, liek Paralen, Nurofen Stop Grip, prípadne horúce nápoje.
Na dlhé zimné večery si prichystajte prieduškové čaje ako Tatranská priedušková zmes, Materina dúška, či Pulmoran. V zásobe by ste mali mať aj pastilky na hrdlo, napr. Strepsils a Septolete extra, liečivá na kašeľ, napr. Solmucol na rozpúšťanie hlienov alebo Sinecod na suchý kašeľ.
Dôležitá je aj podpora imunity. Vynikajúci je Betaglukán, prípadne novinka na trhu – liek Aminogranon. Aj vďaka nim možno nebudete potrebovať ani jeden z liekov na prechladnutie a nádchu! Aj keď je december naozaj hektický mesiac, je to aj krásne obdobie. Snažte sa užiť si ho bez zbytočného stresu a s ním súvisiacich zdravotných ťažkostí. Namiesto honby za darčekmi sa sústreďte na adventné čaro a chvíle s rodinou.