Zápal očných spojiviek u detí, ale aj u dospelých, dokáže poriadne potrápiť. Začervenané a bolestivé oči, svrbenie, či hustý výtok z oka, sú len niektoré jeho príznaky. Aké ešte má zápal oka príznaky a čo na zápal očných spojiviek?
Čo je zápal očných spojiviek
Zápal očných spojiviek, odborne konjunktivitída, je zápal priehľadného tkaniva, ktoré pokrýva celý povrch oka a vnútornú časť očných viečok. Takýto zápal oka môže postihnúť jedno alebo obidve oči a má viacero príčin. Mimoriadne častý je zápal oka u detí. Keďže môže byť infekčný, ľahko sa prenáša v domácnosti alebo kolektíve.
Príčiny zápalu
Príčinou zápalu oka môže byť mechanické podráždenie, ale aj infekcia. Toto sú najčastejšie príčiny zápalu oka:
- Vírusová infekcia – mimoriadne infekčný zápal očných spojiviek, ktorý sa šíri v kolektíve. Aké má vírusový zápal očných spojiviek príznaky? Začervenanie, slzenie, citlivosť na svetlo a priehľadný výtok z oka. Sprievodným javom môžu byť zväčšené lymfatické uzliny. Liečba tohto zápalu môže trvať až 3 týždne.
- Bakteriálna infekcia – pri tomto zápale sa vyskytuje hustý biely alebo žltý hnisavý výtok. Často sa postihnutý ráno zobudí so zalepenými viečkami. Bežné je začervenanie oka, opuch viečka a slzenie oka. Lieči sa cca týždeň.
- Alergia – ide o sezónny zápal očných spojiviek, ktorý sa vyskytuje pri alergii. Oči sú červené a opuchnuté, svrbia a slzia.
- Podráždenie oka – zápal očných spojiviek je spôsobený prítomnosťou cudzieho telesa v oku, pôsobením chemikálie a dokonca aj šampónu a inej kozmetiky. Sem patrí aj tzv. zápal oka – prievan v oku.
- Alergická reakcia na šošovky – oči sú začervenané a dokonca sa môžu objaviť aj vyrážky na viečku (1).
VEDELI STE ŽE:
„Vírusový zápal očných spojiviek je najčastejší? (2)“
Aká dlhá je pre zápal očných spojiviek inkubačná doba? Pri vírusovom zápale až 2 týždne, pri bakteriálnom asi 3 dni. Je zápal oka jačmeň? V tomto prípade ide o zápal mazovej žľazy oka, spôsobený bakteriálnou infekciou.
Zápal očných spojiviek – liečba
Existujú na zápal očných spojiviek lieky? Aká najefektívnejšia je na zápal oka liečba? Líši sa v závislosti od toho, aký typ zápalu oka máte.
- Pri bakteriálnom zápale. Je potrebná návšteva lekára, ktorý môže predpísať antibiotické kvapky alebo masť do oka.
- Pri vírusovom zápale. Aplikujú sa očné kvapky a masti bez obsahu antibiotík.
- Pri alergickom zápale. Vhodné sú antihistaminiká. Na upokojenie zápalu oka sú určené voľne dostupné očné kvapky a masti.
Antibiotické kvapky a masti sú teda viazané na predpis. Pri vírusovom a alergickom zápale, prípadne zápale z podráždenia, aplikujte voľnopredajné liečivá.
Zápal očných spojiviek – kvapky: pri pálení alebo pocite suchých očí sú vynikajúce zvlhčujúce kvapky ako Arufil alebo EvoTears. Pri alergiách voľte napr. kvapky Ocutein Allergo. Na vírusové zápaly použite kvapky Ophthalmo Septonex.
Masti a gély – vyskúšajte očný ukľudňujúci gél Altermed, očný gél Vidisic, masť ParinPos alebo Opthalmo Septonex a iné.
Zápal očných spojiviek u detí – liečba
Liečba zápalu oka u detí je rovnaká ako u dospelých. Pri bakteriálnom zápale môže lekár predpísať antibiotiká, pri ostatných zápaloch odporučí vhodné masti alebo kvapky. Dôležité je, aby si deti nesiahali do očí. Zvýšte hygienu rúk a pri alergickom zápale obmedzte kontakt dieťaťa s alergénom.
Ďalšie rady pri zápale očných spojiviek
- Čistenie oka – chladnou vodou jemne vymývajte z postihnutého oka výtok.
- Teplý obklad na oko – kúsok látky, namočenej v teplej vode, si priložte na pár minút na oko. Pomôže pri výtokoch z oka.
- Studený obklad – pri alergiách zmierni začervenanie a opuch.
- Žiadny mejkap – pri zápale očí ho určite nepoužívajte.
- Bylinky – na oči je vynikajúca očianka lekárska, ale aj harmanček.
Zdroje:
Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡