Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Veľký sprievodca - čo jesť a čo sa nesmie jesť počas dojčenia?

Veľký sprievodca - čo jesť a čo sa nesmie jesť počas dojčenia?

Stravovanie počas dojčenia je doslova malá veda. Všetko, čo zjete, totiž vplýva aj na vaše bábätko. Aká by mala byť strava pri dojčení, aby ste dieťaťu dodali všetky potrebné živiny? A naopak, čo sa nesmie jesť pri kojení, aby ste dieťatku nepoškodili?

V tomto článku sa dozviete:

  1. Čo jesť pri dojčení?
  2. Ktorým potravinám by ste sa mali pri dojčení vyhýbať?
  3. Alergény a denník pri dojčení.
  4. Pitný režim pri dojčení.
  5. Bylinky počas dojčenia. Sú vhodné?
  6. Lieky a dojčenie.

Čo je povolené a čo nie? Základné zásady stravovania pri dojčení

Dojčenie a strava je pomerne diskutovaná téma. Mnohé mamičky zaujíma, či sa zvýšeným príjmom potravy dá zvýšiť tvorba mlieka. Takto to však nefunguje. Základnou zásadou stravy pri dojčení je jej kvalita, nie kvantita! Množstvo mlieka sa nezvýši nadmerným príjmom potravy. Pri dojčení sa však neodporúčajú rôzne diéty, ale ani vegetariánske, či vegánske stravovanie.

Ďalšou dôležitou zásadou je, že strava má byť pestrá a obsahovať vyvážený príjem minerálovvitamínov a stopových prvkov. To sa dá dosiahnuť len bohatou stravou, takpovediac „z každého rožka troška“ (samozrejme, s výnimkou zakázaných potravín, ktoré si rozoberieme nižšie).

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo množstvo doplnkov výživy pre dojčiace matky

Pozrieť ponuku

Univerzálny jedálny lístok pre dojčiace matky neexistuje. Existujú však návody, ktoré môžu pomôcť. Čo teda jesť a čo nejesť pri dojčení?

Čo jesť pri dojčení – odporúčané potraviny

Váš jedálny lístok by mal obsahovať najmä tieto potraviny:

  • Sacharidy. Odporúčajú sa obilniny vo forme cestovín a pečiva (nie úplne čerstvé, ktoré nadúva), zemiaky a ryža.
  • Bielkoviny. Ideálne je biele chudé mäso a ryby. Vhodné sú aj vajíčka počas dojčenia a z rýb napríklad losos, platesy, pstruh, či treska počas dojčenia. Pozor! Nie v konzerve.
  • Mlieko a mliečne výrobky. Skôr nízkotučné. Napríklad taká tučná smotana počas dojčenia nie je práve najvhodnejšia.
  • Zelenina. Nie každá zelenina je počas dojčenia vhodná a mamička bude musieť sledovať, ktoré druhy zeleniny dieťatku nerobia problém. Vynechať treba tie, ktoré nadúvajú. Vhodná je kombinácia mrkva, šalát, tekvica, cvikla a dojčenie.
  • Ovocie počas dojčenia. Platí to isté, čo pri zelenine. Vhodné je napríklad jablko.

Veľký sprievodca - čo jesť a čo nejesť počas dojčenia?

Akým potravinám sa pri dojčení vyhýbať?

Patria tu najmä:

  1. Alkohol. Kombinácia dojčenie a alkohol je úplné tabu! Alkohol mení chuť materského mlieka a dokonca bráni jeho produkcii. Určite sa mu teda vyhnite. To platí, samozrejme, aj pre fajčenie.
  2. Zelenina, ktorá nadúva. Ktorá zelenina počas dojčenia nie je vhodná? Sú to paradajky, dokonca aj kečup, uhorky, reďkovka, paprika, brokolica, ale aj aromatická cibuľa, či cesnak. Vynechajte ich najmä v začiatkoch dojčenia. Postupne môžete skúšať zaradiť ich do jedálnička a sledovať reakcie dieťaťa.
  3. Ovocie, ktoré nadúva. Na zoznam zakázaných alebo obmedzených potravín počas dojčenia patrí, bohužiaľ, aj niektoré ovocie. Opäť je to ovocie, ktoré nadúva alebo môže byť potenciálnym alergénom. Pozor na hrozno, hrušky, marhule, ale aj broskyne počas dojčenia. Alergén môžu byť napríklad citrusové plody a jahody. Jahody počas dojčenia radšej vynechajte.
  4. Orechy. Môžu zaťažiť tráviaci trakt a patria do skupiny alergénov. Také arašidy počas dojčenia určite vynechajte.
  5. Nepasterizované mliečne výrobky. Ako napr. bryndza.
  6. Nedostatočne tepelne upravené potraviny. Žiadne surové vajcia a mäso (tatarák, suši a pod.). Sú pre dieťa nebezpečné!
  7. Sladkosti počas dojčenia. Do skupiny nevhodných patria priemyselne vyrábané sladkosti. A čo taká čokoláda počas kojenia? Takisto je to nevhodný alergén. Ak máte veľkú chuť na niečo sladké, zvoľte radšej banán alebo med. Med a dojčenie sa totiž nevylučuje. Ale pozor, aj med je alergén. Preto sledujte reakcie bábätka a jedzte ho s mierou.
  8. Strukoviny. Opäť sú to potraviny, ktoré nadúvajú a spôsobujú bábätkám koliku.
  9. Silné koreniny. Určite nepoužívajte pikantné korenie ako chilli. A čo obľúbená škorica a dojčenie? Tiež sa odporúča ju vynechať. Môže totiž pôsobiť dráždivo. To isté platí pre zázvor a dojčenie.
  10. Ďalšie nevhodné potraviny. Sem patria potraviny rýchleho občerstvenia, kysnuté cesto, nezdravé potraviny a pod. Preto ani pizza počas dojčenia nie je vhodná. Opäť treba spomenúť alergény. Alergiu môže spôsobiť aj mak počas dojčenia.

Veľký sprievodca - čo jesť a čo nejesť počas kojenia?

Iste sa vám zdá, že zoznam zakázaných alebo neodporúčaných potravín je naozaj rozsiahly. Platí však, že každé dieťa je iné. Čo jednému vadí, inému nemusí. Tieto potraviny skúste vynechať aspoň v prvých týždňoch a neskôr ich pomaly zavádzať a sledovať reakcie dieťaťa.

Častou otázkou mamičiek je, či môžu užívať proteín počas dojčenia. Kvalitný proteín v podobe výživového doplnku nepredstavuje počas dojčenia problém.

Alergény a denník pri dojčení

Pri zavádzaní potenciálne rizikových potravín a alergénov vám mimoriadne pomôže, ak si budete viesť denník. Zapisujte si, čo ste jedli, kedy a v akom množstve. Ak u dieťaťa zbadáte výsev, zväčša sa objaví maximálne do troch dní po konzumácii rizikovej potraviny, budete vedieť, od čoho sa dieťa „vysypalo“. To isté platí aj pre koliku.

Takto jednoducho zistíte, ktoré potraviny dieťaťu prekážajú a musíte s nimi ešte počkať. Ak zbadáte negatívnu reakciu, potravinu načas (cca 3 týždne) vylúčte a potom ju skúste opäť konzumovať. Ak ťažkosti pretrvávajú, poraďte sa s lekárom.

Správny pitný režim pri dojčení

Pokiaľ ide o pitný režim, dojčiaca matka by mala vypiť minimálne 2,5 až 3 l tekutín denne. Vhodná je najmä čistá voda a rôzne bylinkové čaje. Vhodné sú aj nesýtené minerálne vody ako napríklad Magnézia, Lucka, či Korytnica a tiež ovocné džúsy, nie však z citrusového ovocia. Siahnite po jablkovom, či mrkvovom džúse.

Vyhnúť sa treba minerálkam s vysokým obsahom sodíka a tekutinám s dráždivým zložením – s obsahom kofeínu, teínu alebo konzervačných látok.

Aké bylinky a čaje sú pri dojčení vhodné?

Pokiaľ ide o bylinky alebo bylinkové čaje, výber je pomerne bohatý. Povolené sú napríklad čaje, ktoré sú určené vyslovene na dojčenie, a to napríklad Ukko čaj na kojenie, Weleda čaj na kojenie, či ďalšie čaje pre dojčiace matky.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo čajov pre tehotné a mamičky

Pozrieť ponuku

A kedy začať piť čaj na kojenie? Vhodný je už ku koncu tehotenstva a potom počas celej doby dojčenia. Vhodné sú aj výživové doplnky na dojčenie ako Femibion.

Aké ďalšie čaje počas dojčenia môže mamička piť? Vynikajúca je medovka počas dojčenia, ktorá dokonca prispieva k celkovému upokojeniu. To isté platí pre feniklový čaj, pretože pomáha s tráviacimi ťažkosťami. Povolená je napríklad aj alchemilka.

Nevhodný je však napríklad kamilkový čaj počas dojčenia a vyhnúť sa treba čiernemu a zelenému čaju.

Lieky a dojčenie

Väčšina liekov bez lekárskeho predpisu sa považuje za bezpečné počas dojčenia. Patria sem bežné lieky proti bolesti ako Ibalgin, Novalgin alebo lieky, ktoré sa aplikujú na kožu ako napríklad Flector. Ako jednorazová dávka sú bezpečné napríklad aj lieky proti horúčke počas dojčenia, napríklad Theraflu a Paralen. Do materského mlieka neprechádzajú aj niektoré lieky na liečbu vírusových ochorení ako Isoprinosine.

Nevhodné sú však antihistaminiká. Napríklad Zodac počas dojčenia iba v nevyhnutných prípadoch, keďže prestupuje do materského mlieka. Nevhodné sú aj lieky proti kašľu, ktoré možno užívať len po porade s lekárom a v nevyhnutných prípadoch. To platí napríklad aj pre Stoptussin počas dojčenia.

Špecifický prípad je tzv. tabletka po a kojenie. U niektorých z týchto liečiv je nutné prestať dojčiť a materské mlieko nahradiť umelým. U iných stačí, ak tabletku užije žena tesne po dojčení a tak sa zníži množstvo lieku, ktorý prejde do mlieka pri ďalšom dojčení. Vhodné je však poradiť sa s lekárom.

Najčastejšie otázky:

1. Aká je základná zásada stravovania pri dojčení?

Pri dojčení je dôležité prijímať kvalitnú stravu. Riaďte sa tým, že podstatná je kvalita, nie kvantita. Viac stravy neznamená, že budete mať viac mlieka. Strava má byť vyvážená a obsahovať dostatok vitamínov, minerálov a stopových prvkov.

2. Sú pri dojčení vhodné diéty?

Nie. Pri nedostatočnej výžive hrozí, že dieťa bude prijímať tzv. „chudé“ mlieko, ktoré nemá dostatočnú energetickú hodnotu.

3. Čomu sa treba pri dojčení vyhnúť?

Pozor si dajte na množstvo kofeínu. Jednu kávu si síce dať môžete, ale myslite na to, že kofeín je napríklad aj v čaji. Obmedzte priemyselne vyrábané sladkosti, vylúčte nepasterizované mliečne výrobky, surové potraviny (tatarák, suši), alergény (orechy), silné a výrazné koreniny a obmedzte aj potraviny, ktoré nadúvajú (strukoviny a pod.).

4. Ako je to s alkoholom počas dojčenia?

Je nevhodný. Nadmerná konzumácia alkoholu počas dojčenia má preukázateľne negatívny vplyv na psychický vývoj dieťaťa. Môže viesť k poruchám spánku a nepokoju dieťaťa.

5. Prečo je potrebný pri dojčení denník?

Je to systém, vďaka ktorému dokážete určiť, ktoré potraviny dieťaťu vadia. Do denníka si zaznamenávajte, čo ste počas dňa jedli. Ak sa u dieťaťa objaví alergická reakcia, budete vedieť určiť, ktoré potraviny ju mohli spôsobiť.

Kompletná ponuka produktov pre dojčiace matky