Poruchy štítnej žľazy lieči endokrinológ. Poruchy štítnej žľazy si však môže všimnúť už všeobecný lekár, ktorý vás pošle na ďalšie vyšetrenia. Ako sa prejavujú poruchy štítnej žľazy a čo spôsobujú v organizme?
Čo je štítna žľaza
Štítna žľaza sa nachádza v prednej časti krku. Uložená je na štítnej chrupke, tesne pod ohryzkom. Orgán sa skladá z dvoch lalokov, ktoré sú tvorené drobnými vačkami – folikulami. Má za úlohu tvorbu hormónov štítnej žľazy, a to najmä:
- Produkuje hormóny tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3) – vplývajú na metabolizmus živín v tele a tiež na rast a aktivitu mnohých orgánov.
- Hormón kalcitonín – reguluje metabolizmus vápnika v tele.
Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú termoreguláciu tela, ale sú mimoriadne dôležité aj pre správny vývoj mozgu dieťaťa u tehotných žien. Zdravá štítna žľaza v tehotenstve je teda veľmi dôležitá pre správny vývoj plodu.
Ochorenia štítnej žľazy
Ochorenie štítnej žľazy môže vzniknúť z viacerých dôvodov. Väčšina ochorení štítnej žľazy je spôsobená zápalom a reakciou imunitného systému. Príčinou je aj nádor, štítna žľaza – uzol, čo je zhluk buniek na povrchu štítnej žľazy, ožarovanie v oblasti krku a v minulosti nedostatok jódu. Aké sú poruchy štítnej žľazy?
1. Hypertyreóza
Nadmerná funkcia štítnej žľazy. Hormón stimulujúci štítnu žľazu (TSH) je vylučovaný hypofýzou a súvisí s hladinami T3 a T4. Ak je hladina hormónu TSH veľmi nízka, koncentrácia T3 a T4 sa zvyšuje a štítna žľaza funguje nadmieru . Aké sú jej príznaky?
- Zrýchlený pulz, aj v pokoji viac ako 100 úderov za minútu
- Teplá a vlhká pleť, zvýšené potenie
- Nervozita, úzkosť a podráždenosť
- Trasenie rúk a prstov
- Nevysvetliteľné straty hmotnosti, časté vyprázdňovanie a hnačka
- Únava a slabosť
- Jemné a vypadávajúce vlasy
- Poruchy a zmeny menštruačného cyklu
- Ťažkosti so spánkom
- Neznášanlivosť tepla
- Opuch – štítna žľaza môže tlačiť v krku, najmä pri prehĺtaní
- Vyšší krvný tlak
- Opuch viečok, škúlenie, dvojité videnie
Rizikom hypertyreózy je tzv. tyreotoxikózu, ktorá môže vyústiť až do porúch vedomia (delírium).
2. Hypotyreóza
Oslabená funkcia štítnej žľazy. Ak je hodnota TSH zvýšená, koncentrácia hormónu T4 je znížená a funkcie štítnej žľazy sú znížené. Aké sú príznaky? Na začiatku je to najmä únava, suchá koža a zápcha. Pacient je zimomravý, priberá na hmotnosti aj pri nezmenenom príjme potravy. Špecifické má štítna žľaza príznaky u žien, kedy môže dôjsť k poruchám menštruačného cyklu. K ďalším príznakom patria:
- slabosť, spavosť
- tlak v krku a zväčšená štítna žľaza
- zachrípnutie alebo hlboký hlas
- zvýšená hladina cholesterolu
- citlivosť alebo stuhnutosť svalov
- jemné vlasy
- nepravidelná a spomalená frekvencia srdca
- depresia, apatia, zhoršenie mentálnych funkcií
- poruchy pamäti
- problémy s plodnosťou
Neliečená štítna žľaza pri hypotyreóze spôsobuje tzv. myxedém, pri ktorom príznaky môžu viesť aj ku kóme.
VEDELI STE ŽE:
„Ochorenia štítnej žľazy postihujú ženy 4x častejšie ako mužov?“
Štítna žľaza u mužov býva menej častá ako u žien, je však často príčinou erektilnej dysfunkcie. (1)
Štítna žľaza – liečba
Vyšetrenie a diagnostika prebieha určením hladiny TSH v krvi. Pri nedostatočnej funkcii liečba spočíva v dopĺňaní chýbajúcich hormónov formou tabliet. Pri zvýšenej funkcii lekár predpíše lieky, ktoré tlmia funkciu štítnej žľazy. Pri zlyhaní liečby, lekár môže pristúpiť aj k chirurgickému odstráneniu štítnej žľazy.
Veľmi dôležitá je prevencia, ktorá spočíva v obmedzení príjmu sóje a polotovarov, ktoré môžu negatívne vplývať na funkciu štítnej žľazy. Odporúča sa nefajčiť. Na správnu funkciu štítnej žľazy sa užívajú výživové doplnky s obsahom jódu a selénu. Účinné pri štítnej žľaze sú bylinky ako chaluha bublinatá alebo zmesi bylín levanduľa, šalvia, karbinec, srdcovník a medovka.
Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡