Omega 3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú pre zdravie človeka veľmi dôležité, si telo nedokáže vytvoriť samo. Preto ich musíme prijímať z vonkajších zdrojov – či už z potravy alebo formou výživových doplnkov. Čo sú omega 3 mastné kyseliny a aký je ich význam pre zdravie.
Čo sú omega 3 mastné kyseliny?
Omega 3 mastné kyseliny patria do skupiny nenasýtených mastných kyselín. Sú to esenciálne mastné kyseliny, ktoré sa podieľajú na správnej tvorbe bunkových membrán a majú vplyv na mnohé metabolické procesy v organizme. Podieľajú sa tiež na tvorbe hormónov, ktoré regulujú zrážanlivosť krvi. Zároveň majú množstvo ďalších zdravotných benefitov. Ako pôsobia na ľudský organizmus?
- Pozitívne vplývajú na zdravie ciev – znižujú riziko krvných zrazenín
- Omega 3 mastné kyseliny a cholesterol – udržiavajú správnu hladinu cholesterolu v krvi
- Sú nevyhnutné pre správnu činnosť mozgu – pôsobia pozitívne na pamäť, bojujú s depresiami
- Môžu pozitívne vplývať pri ADHD – keďže zlepšujú pozornosť a znižujú hyperaktivitu, môžu pomôcť pri ADHD. Ľudia s týmto syndrómom majú spravidla nižšie hladiny omega 3, preto sa im odporúča dopĺňať ich
- Sú dôležité pre zdravé oči – bojujú proti degenerácii sietnice oka
- Starajú sa o zdravie srdca – znižujú krvný tlak a riziko infarktu
- Pozitívne vplývajú na zdravie pľúc
- V kombinácii s vitamínom D pozitívne vplývajú na imunitu
- Sú dôležité pre športovcov – dodávajú im energiu a podporujú správnu funkciu kardiovaskulárneho systému pri športe
VEDELI STE ŽE:
„Omega 3 mastné kyseliny môžu spomaliť progres Alzheimerovej choroby?“
Zároveň majú omega 3 mastné kyselinysilné protizápalové účinky. Preto sa užívajú aj pri liečbe reumatických ochorení, ale dokonca aj ako podporná liečba pri psoriáze.
Významné sú omega 3 v tehotenstve. Starajú sa totiž o správny vývoj mozgu plodu a udržiavajú zdravé cievy matky v tehotenstve. Rovnako sa odporúčajú aj pri dojčení, keďže vplývajú na zdravý rast bábätka.
A aké má nedostatok omega 3 príznaky? Objaviť sa môže zhoršená schopnosť učenia, či koncentrácie, zvýšená únava, ale aj sklony k depresiám a úzkostiam. Zvyšuje sa riziko srdcovocievnych chorôb.
Typy omega 3 mastných kyselín a zdroje v potrave
Existujú 3 základné typy omega 3 mastných kyselín, a to:
- DHA – kyselina dokozahexaénová
- EPA – kyselina eikozapentaénová
- ALA – kyselina alfa-linolénová
Ideálnym zdrojom omega 3 mastných kyselín sú ryby ako makrely, ančovičky, haringy, losos, tuniak, sardinky, kaviár alebo treščia pečeň. V týchto zdrojoch sa nachádzajú EPA a DHA mastné kyseliny. ALA mastné kyseliny zas môžete získať z rastlinných zdrojov ako je listová zelenina, sója, ľanový olej a rôzne semienka. Zdrojom esenciálnych mastných kyselín sú aj orechy, vajcia, mäso, kivi, rastlinné oleje, či morské riasy.
Doplnky s omega 3 mastnými kyselinami
Prejavuje sa u vás nedostatok omega 3 mastných kyselín a prírodné zdroje nestačia? Zvoľte doplnky výživy s omega 3. Tie obsahujú rybí olej, ale aj kombináciu omega 3 s rôznymi vitamínmi, keďže zabezpečujú tiež správne vstrebávanie vitamínov A, D, E a K. Ak hľadáte omega 3 mastné kyseliny pre deti, zvoliť môžete napríklad tekutý rybí olej s ovocnou arómou, kapsule omega 3 s príchuťami alebo želé cukríky.
Dávkovanie a bezpečnosť
Aké má omega 3 dávkovanie a užívanie? Treba vedieť, že minimálna denná dávka by mala byť 1 g. Ak to však s ich príjmom preženiete, môže to viesť z prílišnému riedeniu krvi. Ak teda máte problémy s krvou, užívanie omega 3 prekonzultujte s ošetrujúcim lekárom. Platí, že vždy je nutné prečítať si písomnú informáciu o užívaní konkrétneho doplnku výživy.
Zdroj:
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/B9780124105270000144
- https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/what-should-you-eat/fats-and-cholesterol/types-of-fat/omega-3-fats/
- https://www.nih.gov/news-events/news-releases/omega-3-fatty-acids-appear-promising-maintaining-lung-health
- https://sk.intelligentlabs.org/24-pozitivnych-ucinkov-omega-3/
Radovan Huba