Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Opičie kiahne. Čo o nich potrebujete vedieť?

Opičie kiahne. Čo o nich potrebujete vedieť?

Pandémiu síce vedci nepredpokladajú, no opičie kiahne sú vírusom, ktorý po kovide vystrašil svet. Čo sú opičie kiahne a aké sú ich príznaky?

Čo sú opičie kiahne

Prirodzenými hostiteľmi tohto vírusu sú pravdepodobne hlodavce a veveričky. Vírus opičích kiahní pochádza z rodu Orthopoxvirus, čeľaď Poxviridae. Známe sú 2 skupiny vírusu opičích kiahní, a to západoafrická skupina, s rizikom úmrtia do 1% a konžská skupina s rizikom úmrtia do 10%.

VEDELI STE ŽE:

„Pomenovanie získali opičie kiahne náhodne? V roku 1958 vedci vírus prvý krát objavili v kolónii výskumných opíc. Odtiaľ pochádza názov opičie kiahne.“

Prečo sú veľkou témou, ak podľa odborníkov nehrozí pandémia a úmrtnosť je pomerne nízka? Podľa virologičky Tatiany Betákovej z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV je dôvodom to, že vírus sa správa inak: „Bežne sa prípady vyskytujú hlavne v subsaharskej Afrike, ale zrazu sa ochorenie začalo šíriť až na štyroch kontinentoch. Predpokladá sa, že počty budú teraz prudko rásť. Preto sa ochoreniu venuje taká pozornosť. Nové je, že tento vírus je sexuálne prenosný.“

Ako sa môžete nakaziť?

Človek sa môže opičími kiahňami nakaziť od iného človeka alebo od zvieraťa. K prenosu zo zvierat dochádza priamym kontaktom a to tak, že vás zviera uhryzne alebo poškriabe. Takisto k prenosu môže dôjsť prípravou kontaminovaného mäsa, či kontaktom s telesnými tekutinami nakazeného zvieraťa.

Pokiaľ ide o prenos z človeka, vírus sa prenáša kontaktom s vyrážkami, telesnými tekutinami, či kvapôčkami. Nový je u tohto vírusu prenos pohlavným stykom. Je možné sa nakaziť napríklad aj kontaminovanou posteľnou bielizňou.

Príznaky opičích kiahní

Inkubačná doba ochorenia sa pohybuje od 5 do 21 dní. V začiatkoch je ochorenie podobné chrípke. Prejavuje sa horúčkou, únavou, zimnicou, bolesťami svalstva a opuchnutými lymfatickými uzlinami.

Do 3 dní po nástupe týchto príznakov sa objavuje vyrážka – najprv pľuzgier a neskôr chrasta. Z tváre sa šíri na ostatné časti tela, dokonca aj na genitálie. Ochorenie prestáva byť infekčné potom, čo odpadne posledná chrasta z vyrážky.

Ako liečiť opičie kiahne?

Keďže majú opičie kiahne dlhý inkubačný čas, odporúča sa po kontakte s infikovaným okamžité očkovanie. Takto sa dá zabrániť prepuknutiu ochorenia. V prípade, že už choroba prepukla, liečba je symptomatická.

PREČÍTAJTE SI:

Ovčie kiahne prekonáte aj bez lekára. Ako si poradiť?

Prečítať

Užívajú sa lieky na zníženie telesnej teploty a lieky na tlmenie bolestí svalov. Na mokvajúce vyrážky kiahní sa v minulosti používal tekutý púder. Aj keď sa v súčasnosti už neodporúča, stále je hojne používaný. Lekári odporúčajú na vyrážky skôr roztok Betadine, či emulziu Tanno hermal.

Kto je ohrozený? Podľa štatistík tvoria väčšinu nakazených homosexuáli. Tí teda tvoria rizikovú a ohrozenú skupinu. Ohrození sú však najmä ľudia s inými chronickými chorobami a tiež s oslabenou imunitou.

Zdroje:

https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=5195:pripady-opiich-kiahni-v-europskom-regione-zakladne-informacie-o-ochoreni&catid=56:tlaove-spravy&Itemid=62

https://tvnoviny.sk/domace/clanok/181746-pre-koho-su-opicie-kiahne-hrozbou-a-kto-by-mal-dostat-vakcinu-virologicka-vysvetluje-ako-vieme-predist-epidemii

https://dennikn.sk/2862921/opicie-kiahne-prisli-k-svojmu-menu-nahodou-konspiratori-ich-aj-tak-spajaju-s-vakcinami-proti-covidu/?ref=list

https://dennikn.sk/2863183/virologicka-betakova-opicie-kiahne-na-slovensku-su-len-otazkou-casu/

Kompletná ponuka na regeneráciu pokožky