Priedušková astma je neliečiteľné ochorenie. Pri správnej starostlivosti však môže prebiehať aj bezpríznakovo. Aké má astma príznaky a ako si s ňou poradiť?
Čo je astma
Bronchiálna astma, čiže priedušková astma je chronické zápalové ochorenie. Typická je zvýšená dráždivosť priedušiek, neinfekčný alergický zápal (alergická astma), opuch sliznice a nadmerná tvorba hlienu. Aké má astma prejavy?
- Tlak a zvieravý pocit na hrudníku
- Dýchavičnosť a obtiažne vydychovanie
- Dráždivý kašeľ v noci a nadránom
- Piskot pri dýchaní
Ako sa prejavuje astma u detí? Príznaky sú rovnaké. Astma u detí môže spôsobovať aj nepokojný spánok, málo energie na hru, stuhnuté svalstvo, časté záchvaty kašľa a slabosť. Príznaky astmy u dospelých aj u detí sa nemusia vyskytovať spoločne, často dominuje niektorý z nich. Ich intenzita tiež závisí od typu astmy. Pri intermitentnej má pacient iba občasné záchvaty. Perzistujúca astma sa vyznačuje častými a trvalými príznakmi. Delíme ju na ľahšiu, stredne ťažkú a ťažkú.
PREČÍTAJTE SI:
Inhalovanie - prvá pomoc pri respiračných ochoreniach
Bronchiálna astma nie je srdcová astma
Iné ochorenie je srdcová astma. Aké má srdcová astma príznaky? Sú podobné príznakom bronchiálnej astmy – sipot a kašeľ. Srdcová astma však postihuje najmä dospelú populáciu a je charakteristická zväčšením srdcového svalu. Jedná sa o odlišné ochorenia, pri ktorých je nutná aj rozličná terapia (1).
Ako sa diagnostikuje priedušková astma
Astma sa diagnostikuje na základe anamnézy, fyzikálneho vyšetrenia (posluchového nálezu fonendoskopom), spirometrie a dôkazu zápalu dýchacích ciest. Využíva sa tiež tzv. astma test. Ide o provokačné testy, pri ktorých farmakologická látka účinkuje priamo na hladké svaly dýchacích ciest, čím sa vyvolá ich zúženie (2).
Astma – liečba a zmiernenie príznakov
Dá sa astma vyliečiť? Nie, ale pri správnej liečbe môže prebiehať bezpríznakovo. Po diagnostikovaní astmy lekár predpíše pacientovi lieky:
- Úľavové lieky na astmu, ktoré zastavujú astmatický záchvat a pôsobia krátkodobo. Pacient by takýto astma sprej mal mať vždy pri sebe, pre prípad astmatického záchvatu.
- Lieky kontrolujúce astmu, ktoré bránia vzniku záchvatov a užívajú sa dlhodobo. Potrebný je tzv. astma inhalátor, pretože tieto liečivá sa vdychujú priamo do pľúc.
VEDELI STE ŽE:
„Káva a astma majú súvis? Štúdie preukázali, že kofeín môže zmierniť príznaky astmy.(3)“
Čo ešte môžete urobiť pre zlepšenie stavu pri astme?
- Dbajte o čerstvosť a čistotu vzduchu. V domácnosti napríklad pomocou čističky a zvlhčovača vzduchu.
- Často vetrajte.
- Udržiavajte poriadok – minimum prachu, plesní, či roztočov.
- Zbavte sa kobercov, záclon a iných tkanín, v ktorých sa udržiava prach.
- Nechovajte domáce zvieratá.
- Posilnite svoju imunitu a prijímajte vitamíny a minerály, najmä vitamín C, B6 a magnézium.
- Astma - nárok na kúpele. Pomôcť môže aj kúpeľná liečba. O vhodnosti kúpeľnej liečby rozhodne ošetrujúci lekár, avšak pacienti s bronchiálnou astmou majú na kúpele nárok.
Neliečená astma je veľmi nebezpečná. Môže spôsobovať úzkosti, depresie, pľúcne infekcie, oneskorený rast u detí a tiež ťažké až život ohrozujúce astmatické záchvaty (4).
Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡