Jedným z najdôležitejších minerálov, ktoré naše telo potrebuje, je magnézium. Jeho úlohou je postarať sa o správne fungovanie organizmu po fyzickej, aj po psychickej stránke. Čo je vlastne magnézium – horčík, aké sú jeho účinky a ktoré magnézium je najlepšie?
Magnézium a jeho účinky
Magnézium alebo horčík je minerál, ktorý sa v ľudskom tele vyskytuje naozaj hojne, pričom telo dospelého človeka obsahuje cca 25 gramov magnézia (1). Väčšina magnézia sa v tele nachádza v kostiach. Zvyšná časť je obsiahnutá v mäkkých tkanivách, svaloch a telesných tekutinách. Aké má teda magnézium účinky v ľudskom tele?
1. Pomáha k správnej funkcii mozgu a psychiky
Výskumy (2) preukázali, že nízka hladina magnézia vedie k zvýšenému riziku depresie. Aké má ešte horčík účinky na psychiku? Prispieva k lepšej nálade, podporuje zdravé fungovanie mozgu, lepšiu pamäť a schopnosť učenia. Ak si dáte magnézium na noc, ľahšie zaspíte.
PREČÍTAJTE SI:
Máte problémy so spánkom? Poradíme ako na dobrý spánok
2. Znižuje krvný tlak
Ľuďom s vyšším tlakom pravidelné užívanie magnézia môže pomôcť tlak znížiť.
3. Pôsobí protizápalovo
Ak nie je príjem magnézia dostatočný, môže to viesť k chronickým zápalom a chronickým ochoreniam (3).
4. Bojuje s migrénou
Nielenže potraviny s obsahom magnézia zmierňujú príznaky migrény (4), ale úľavu podľa štúdií (5) prináša aj pravidelné užívanie magnézia v podobe výživových doplnkov.
5. Uvoľňuje svalové kŕče
Už ste sa niekedy zobudili na nepríjemné sťahy a svalové kŕče? Alebo ste ich zažili pri plávaní, či inom športe? Aj tu mohol byť príčinou nedostatok magnézia. Magnézium na kŕče v nohách určite účinkuje, keďže sa totiž podieľa na regulácii svalových sťahov.
Okrem toho môže magnézium prispievať k zvyšovaniu výkonnosti športovcov, pomáha zmierňovať príznaky predmenštruačného syndrómu ako únava, bolesti hlavy a podráždenosť a je prospešné aj pre ľudí s cukrovkou.
Formy a užívanie magnézia
Aké má magnézium dávkovanie? Je lepšie užívať magnézium ráno alebo večer? V akom množstve je vhodné magnézium pre deti? A ktoré je najlepšie magnézium pre tehotné? Poďme teda po poriadku. Existujú rôzne formy magnézia, a to:
- Magnézium glycinát – výživové doplnky, v ktorých je magnézium viazané na aminokyselinu glycín. Je vhodné pri závažnejších formách magnéziovej nedostatočnosti.
- Magnézium chelát – vysoko účinná forma horčíka, ktorá sa ľahko vstrebáva do krvného obehu.
- Magnézium citrát – veľmi častá forma magnézia vo výživových doplnkoch. Pre organizmus je to najefektívnejšia forma.
- Lipozomálne magnézium – magnézium v lipozomálnej forme vyniká vysokou vstrebateľnosťou.
- Laktát magnézia – ide o magnézium s kyselinou mliečnou, ktorá je telu vlastná. Takéto magnézium šetrné pre tráviaci trakt.
Či vám viac vyhovuje tekuté magnézium, šumivé magnézium alebo magnézium v tabletách, je už len na vás. Sledujte však jeho vstrebateľnosť a tiež obsah magnézia v samotnom výživovom doplnku.
VEDELI STE ŽE:
„Magnézium bolo objavené pri gréckom meste Magnesia? Odtiaľ aj jeho pomenovanie.“
Magnézium denná dávka
A aká je pre magnézium denná dávka? Závisí od pohlavia a veku. Odporúčaná denná dávka je od 280 do 350 mg, pričom dospelé ženy potrebujú o čosi menej magnézia ako muži.
Pokiaľ ide o deti, tie potrebujú max. 80 mg denne do veku 3 rokov a max. 130 mg do veku 8 rokov.
Odpoveď na otázku, či je vhodné užívať magnézium ráno alebo večer, dostanete po prečítaní príbalového letáku konkrétneho produktu. V podstate v tom nie je žiadny rozdiel. Užívajte ho však po jedle a tablety zapite dostatočným množstvom vody.
Spomeňme tiež magnézium pre tehotné, ktoré môže byť viazané na lekársky predpis, keďže potreba magnézia v tehotenstve sa zvyšuje.
Zdroje:
- https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25748766/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25023192/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25533715/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25278139/
https://www.magnerot.sk/magnezium-v-tehotenstve
https://fitnessrevolution.sk/magnezium/#Odporucana_denna_davka_magnezia