Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Liečivá, ktoré vás udržia v novembri v dobrom zdraví!

Liečivá, ktoré vás udržia v novembri v dobrom zdraví!

Chrípková sezóna odštartovala už v septembri a v novembri je v plnom prúde. Napriek (zatiaľ) priaznivému počasiu však na nás číhajú aj ďalšie ochorenia. Aké choroby vás môžu postihnúť v novembri a ako sa chrániť?

Aké neduhy na váš číhajú v mesiaci november

S príchodom chladnejšieho počasia predstavuje riziko pre organizmus najmä nedostatok vitamínov, rôzne prechladnutia a ťažkosti s trávením. Zabúdať netreba ani na Covid, ktorého sa v tomto období vyskytuje čoraz viac. Ako si teda s týmito ťažkosťami poradiť?

 

 Osoba leží na pohovke prikrytá modrou dekou, na stole pred ňou je šálka, lieky a teplomer, čo naznačuje, že sa necíti dobre

1. Covid

Máte pocit, že Covid je už dávno za nami? Bohužiaľ, mýlite sa. Covid prichádza vo vlnách a práve v tomto období je opäť na vzostupe. Ak sa necítite dobre, urobte si test na Covid, ktorý si môžete zakúpiť v lekárni. Dôležité je sledovať symptómy, ktoré môžu byť naozaj rôzne. Od straty chuti a čuchu, cez bolesti končatín, horúčku, bolesť hrdla a hlavy, až po suchý kašeľ.

 

Aké lieky vám pomôžu pri ochorení Covid?

Ak vás pri Covid-e trápi zvýšená teplota, užívajte Paralen, Nurofen alebo aj Acylpyrín (vhodný od 15 rokov). Máte problém s prehltnutím tabliet? Voľte horúce nápoje ako Coldrex alebo Paralen Grip. Pozor! Nezamieňajte si tieto horúce nápoje s čajom. Sú to liečivá, ktoré obsahujú viac účinných látok. Neužívajú sa preventívne a taktiež nie je vhodné ich kombinovať s inými liekmi na zníženie horúčky.

Suchý kašeľ najlepšie porazíte s pomocou lišajníkového sirupu alebo pastiliek ako Paxeladine a Pleumolysin. Vhodné sú aj sirupy Sinecod sirup, či Robitussin. Bolí vás hrdlo? V tom prípade používajte účinný sprej Jox (ak nemáte problémy so štítnou žľazou), Strepfen, či Tantum verde. Niektorých pacientov trápia pri Covid-e aj upchaté dutiny a plný nos. Vtedy je vhodné nasadiť Sinupret a lokálne aj sprej do nosa ako Olynth alebo Otrivin. Tieto spreje však nepoužívajte dlhšie ako 7 dní. Nos je vhodné vyplachovať morskou vodou.

 

 Vitamín C je dôležité užívať v chladnom období

Pri Covid-e nezabúdajte tiež na zvýšený príjem vitamínov C a D a zinku. Tie by ste mali užívaj aj v prípade chrípky. O posilnenie imunity sa postará Aminogran – novinka s obsahom vitamínov a aminokyselín, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri posilnení imunity.

2. Nedostatok vitamínu D

V našich končinách je to celoročný problém, no v jesennom a zimnom období sa prejavuje najviac. Denná odporúčaná dávka vitamínu D pre dospelých je cca 600 IU, no bežne sa u dospelého počas zimy odporúča aspoň 2000 IU.

 

PREČÍTAJTE SI:

Vitamín D - všetko čo o ňom potrebujete vedieť

Čítať

Ako doplniť vitamín D?

Zo slnečných lúčov je to v tomto období naozaj nemožné. Užívajte preto vitamín D vo forme tabliet. Pokiaľ ide o vstrebávanie, najlepšie sa vitamín D vstrebáva vo forme kapsúl, v ktorých je uzavretý olej. Respektíve to môže aj olej ako taký v kvapkách, či spreji. Vitamín D vždy užívajte spolu s jedlom, ideálne s nejakým tukom ako je napríklad mlieko, keďže vitamín D je rozpustný v tukoch. Z toho teda vyplýva, že sa nevylučuje močom. Pozor na to, že vitamínom D sa dá predávkovať! Preto dodržiavajte odporúčané dávkovanie.

 

NÁŠ TIP:

Pozrite si našu ponuku vitamínov D

Pozrieť ponuku

3. Tráviace ťažkosti

S príchodom zimy sa spomaľuje metabolizmus. Človek má zrazu viac oddychu a pohody a menej pohybu. Objavujú sa bolesti žalúdka, kŕče, či spomalené trávenie. Zvyknete mať tiež takýto problém?

Ako naštartovať trávenie?

Ideálne je nasadiť si v tomto období probiotiká. Vhodné sú napríklad Probiofix, Pearls a iné. Ak vás trápia žalúdočné kŕče alebo bolesti žalúdka, užívajte liečivo Nospa, žalúdočné kvapky Iberogast. Bolí vás žalúdok potom, čo ste zjedli niečo ťažké? Vtedy siahnite po liekoch s obsahom tráviacich enzýmov, ako je napríklad Pancreolan alebo Pangrol. Pite bylinkové čaje na trávenie alebo harmančekový čaj, ktorý pomôže upokojiť žalúdok.

Toto obdobie môže byť náročnejšie, čo sa týka zdravia. Avšak s dostatkom pohybu, správnou stravou, dávkou potrebných vitamínov a minerálov, ale aj s vhodnými liečivami v prípade ochorenia, sa vám určite podarí ho hravo zvládnuť.

 

 Kompletná ponuka produktov proti chrípke