Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Imunita detí

Imunita detí

Lekári definujú pojem imunita ako odolnosť organizmu voči rôznym ochoreniam. Je to schopnosť organizmu vytvárať základnú obrannú líniu nielen proti väčšine choroboplodných mikroorganizmov, ale napríklad aj proti nádorovému bujneniu.

Ako posilniť imunitu detí v období jesene a zimy?

V zime nám síce čerstvé ovocie či zelenina v záhrade nerastie, no nemali by sme zabúdať na jeho dostatočný prísun v tomto období.

Všeobecne je známe, že na podporu obranyschopnosti v sychravých jesenných dňoch je nutné zabezpečiť zvýšenú potrebu vitamínov, bielkovín, stopových prvkov, ako aj živín celkovo.

Dôležitý je najmä prísun vitamínu C, ktorý spolu s inými vitamínmi a minerálmi prispieva k ochrane organizmu pred ochoreniami, medzi ne patria aj vitamíny A, B, D, E, K, betakarotén a minerály zinok a selén.

Prečo sa nevie organizmus mnohokrát brániť?

Na svete ročne pribúda asi 6 000 nových látok, ktoré v prírode vôbec neexistovali. Časť z nich ostáva v laboratóriách, ale veľká časť sa najmä v podobe kozmetických prípravkov, liekov, priemyselných produktov a odpadov dostáva do životného prostredia. Vplyvom narušeného resp. zmeneného životného prostredia dochádza k vzniku nedostatočnej imunitnej odpovede – organizmus sa nevie brániť ani proti banálnej infekcii mikroorganizmami. Aj z tohto dôvodu narastá neustále počet vírusových infekcií. Až vyše 20% obyvateľstva trpí deficientnou imunitnou odpoveďou.

Ako pomôcť imunite v detskom veku? Rady a tipy...

Obliekanie - Pozor na rána práve v tomto jesennom období. Sú chladné, zradné, slniečko je klamné a zubaté. Ranný studený vzduch môže veľmi rýchlo zachladiť malé telíčko, zvonka i zvnútra jeho dýchaním, a tým sa zníži ochranný systém organizmu a dieťa ľahko prechladne. Preto lepšie dbajte pri obliekaní svojho dieťaťa, radšej dve tenšie vrstvy a jeden svetrík, ktoré si môže počas dňa vyzliecť ak sa bude počas dňa otepľovať.

Dostatočný spánok - Doprajte svojmu dieťaťu dostatok spánku, najmä v poobedných hodinách. Unavený organizmus sa len ťažko bráni a je rýchlo oslabený. Výskumy odborníkov zistili, že nedostatok spánku redukuje tvorbu prírodných látok, ktoré sú zbraňami imunitného systému a atakujú mikróby. Niektorí školáci si aj po príchode zo školy s chuťou hodinku pospia. Ak nie je možné, aby si dieťa zdriemlo počas dňa, večer ho k spánku ukladajte skôr. Len tak bude mať dostatok času odpočinúť si a načerpať na nasledujúci deň dostatok sily a energie.

Otužovanie - Otužujte svoje dieťa postupne už od malička. Ukončiť sprchovanie vlažnou vodou na nohy a ruky predsa nie je také strašné. Ak je vonku sychravo, chladnejšie a prídu i prvé mrazy neznamená to, že dieťa musí ostať doma. Práve naopak, pošlite ho von na čerstvý vzduch. Pôsobenie chladného vzduchu priaznivo vplýva na organizmus a jeho imunitu, avšak dieťa nemôže behať, studený vzduch nasávať ústami a pritom sa spotiť. To je totiž takmer zaručená kombinácia na prechladnutie či angínu. Vhodnejšie sú prechádzky, či pomalé bicyklovanie.

Vyhýbať by ste sa mali práveže uzavretým priestorom, kde je vysoká koncentrácia ľudí. Rovnako aj nákupným centrám, kde sa okrem iného často fajčí, čo už vôbec neprospieva detskému imunitnému systému. Vyhýbajte sa aj preplneným čakárňam u lekára, pokiaľ je to možné, ale aj cestovaniu autobusmi MHD.

Hygiena rúk - Toto je opatrenie, ktoré treba dodržiavať po celý rok, no v zimných mesiacoch, kedy je zvýšený výskyt rôznych vírusových ochorení, to obzvlášť platí. Dieťatku umývajte ruky často, no najmä pred jedlom, po použití toalety a po príchode z prechádzky. Ak ste vonku, kde nemáte možnosť svojmu drobcovi ruky umyť, použite aspoň vlhčené obrúsky.