Skúsenosti s hnačkou, vyvolanou zvyčajne nejakou infekciou alebo otravou jedlom má bezpochyby každý človek. Hnačka môže byť aj výsledkom stresu, určitej stravy, neznášanlivosti mlieka a rozličných črevných ochorení, napr. divertikulózy alebo syndrómu dráždivého čreva. Mimoriadne ohrození hnačkou sú ľudia cestujúci do určitých krajín, kde môžu skonzumovať infikované potraviny, vodu alebo neznáme potraviny, pričom ich črevá kolonizujú nové baktérie. Liečba antibiotikami takisto neraz vyvolá hnačku, lebo poruší rovnováhu črevných baktérií.
Vo väčšine prípadov ide o krátke a ľahké ochorenie. Výnimkou je hnačka u detí a starých ľudí, kde hrozí dehydratácia v dôsledku straty tekutín.Priebeh
Hnačka sa začína náhle a prestane do 24 až 48 hodín. Dlhodobé a často sa opakujúce hnačkovité stolice majú väčšinou inú príčinu.
Čo robiť
Na liečenie hnačky, zmiernenie kŕčov a ďalších príznakov sa užíva živočíšne uhlie. Bolesti a kŕče niekedy uvoľní ľadový obklad, alebo naopak teplo, ktoré pôsobí na brucho. Ak po jednom alebo dvoch dňoch ťažkosti neustúpia, alebo sa zvýši frekvencia stolíc, treba ísť k lekárovi.
Nejedzte tuhé a mliečne výrobky, nepite ovocné džúsy ani kávu. Namiesto toho pite veľa iných tekutín (voda, čaj, sóda), aby nedošlo k dehydratácii. Vývary a bujóny nahradia stratené tekutiny, soli a minerály.
Prevencia
Keď hnačka ustúpi, pomaly začnite prijímať nedráždivú stravu, napr. banány, ryžu, varené kuracie mäso, sušienky, zemiakovú kašu a jablkový džús. Nejedzte surové ovocie, mastné jedlá a nepite ovocné šťavy ani mlieko, kým sa funkcia čriev načisto neupraví.
Pri cestovaní, najmä do rozvojových krajín, nejedzte čerstvé šaláty, surovú zeleninu a nelúpané ovocie. Mimoriadnu pozornosť venujte tomu, čo pijete. Spoľahlivým zdrojom pitnej vody sú iba balené vody (sledujte, či majú originálny uzáver), nápoje s bublinkami a čaje s prevarenej vody. Zmrzlina a ľad z neznámych zdrojov sú takisto rizikové.
UPOZORNENIE
Hnačka u detí do dvoch rokov, ktorá je sprevádzaná horúčkou trvajúcou dlhšie ako jeden deň, môže viesť k dehydratácii ohrozujúcej život. Takže, ak u detí do dvoch rokov trvá hnačka dlhšie ako deň a u starších detí dlhšie ako dva dni, určite choďte k lekárovi.
Zdroj: primar.sk
Radovan Huba