Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Dyspepsia. Ako vzniká a ako s ňou bojovať?

Dyspepsia. Ako vzniká a ako s ňou bojovať?

Pojem dyspepsia pochádza z gréckeho „dys“ – porucha a „pepsis“ – trávenie. Je teda zrejmé, že sa jedná o poruchy trávenia. Ako vzniká dyspepsia, čo ju spôsobuje a ako tento problém riešiť?

Čo je dyspepsia

Dyspepsia alebo diagnóza K30 dyspepsia, je súbor tráviacich ťažkostí s rôznymi prejavmi, ktoré trvajú viac ako mesiac. Môže ísť o dôsledok gastrointestinálnych chorôb, ale aj o sprievodný jav iných ochorení. Podľa toho, kde sa dyspepsia lokalizuje, ju rozdeľujeme na hornú, kedy problémy vznikajú v oblasti žalúdka a dolnú, kedy problémy postihujú črevá (črevná dyspepsia).

Okrem toho sa delí dyspepsia na:

  1. Primárna alebo organická dyspepsia. Spôsobuje ju organické ochorenie, ako napríklad vred alebo zápal.
  2. Sekundárna dyspepsia. Spôsobuje ju iné ochorenie, napríklad endokrinné, kardiovaskulárne alebo je spôsobená vplyvom liekov a toxínov.
  3. Funkčná dyspepsia. Ide o poruchu vo fungovaní orgánu, nie o poškodenie jeho štruktúry. Funkčný dyspeptický syndróm teda nie je spojený s predchádzajúcim ochorením.
  4. Nevyhradené typy dyspepsie. Sem sa radí napríklad nevoľnosť a grganie zo stresu, hnačka pri nervozite, dyspepsia pri depresii a pod. Ide teda o psycho-funkčné poruchy.

Existujú mnohé ďalšie typy dyspepsie, a to podľa príznakov, dĺžky trvania, či príčin vzniku, napríklad hnilobná dyspespia, charakteristická hnilobnými organizmami a nadmerným pohybom čriev, či chronická dyspepsia, ktorá trvá viac ako 12 týždňov v priebehu posledného roka.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo výživových doplnkov na trávenie

Pozrieť ponuku

Tak, ako existujú rôzne typy dyspepsie, vyskytujú sa aj rôzne typy príznakov, ktoré ju sprevádzajú.

Najčastejšie príznaky dyspepsie

Pre dyspepsiu je charakteristické, že príznaky sa stupňujú počas dňa a v noci sa zmierňujú. Takisto sa striedajú obdobia, kedy sa príznaky zhoršia s obdobiami, kedy je pacient takmer bez príznakov. Aké má teda dyspepsia varovné príznaky? Pri akých prejavoch sa jedná o dyspepsiu?

  • Bolesti brucha – môžu sa vyskytovať na rôznych miestach. Častá je bolesť v oblasti stredovej čiary
  • Pocit tlaku v oblasti brucha
  • Pocit nedostatočného trávenia – pacient má pocit plnosti a pocit, že mu potrava leží v žalúdku
  • Nechutenstvo – aj pri minime potravy má pacient pocit sýtosti
  • Grganie – samozrejme nadmerné, nie len po jedle
  • Plynatosť, nafukovanie a s tým spojený tlak
  • Nutkanie na zvracanie, až zvracanie
  • Pálenie záhy
  • Ťažkosti so stolicou – nepravidelná stolica s premenlivou konzistenciou – pacienta trápi hnačka alebo naopak zápcha
  • Nutkanie na stolicu, nadmerné vyprázdňovanie s pocitom neúplného vyprázdnenia
  • Bolesti na hrudi

O dyspepsiu sa nejedná, ak je bolesť lokalizovaná v ľavej alebo pravej časti brucha – pod rebrovými oblúkmi. Pri dyspepsii je bolesť lokalizovaná v strede.

Dyspepsia - bolesť brucha

Výskyt, príčiny a rizikové faktory dyspepsie

Výskyt závisí od toho, o akú dyspepsiu sa jedná. Napríklad chronická črevná dyspepsia sa vyskytuje častejšie u žien ako u mužov. Funkčná dyspepsia je zas ovplyvnená osobnosťou človeka, jeho psychikou, či prostredím. Vo všeobecnosti však dyspepsia postihuje najčastejšie osoby vo veku 20 - 40 rokov a potom seniorov nad 65 rokov.

VEDELI STE ŽE:

„Dyspepsia postihuje aj tehotné ženy? Nie je však pre plod nebezpečná.“

Aké sú príčiny vzniku dyspepsie? Opäť to závisí od jednotlivých typov. U organickej dyspepsie je príčinou nádor, vred, či refluxná choroba. U sekundárnej je to iné ochorenie, napríklad porucha pankreasu a žlčových ciest, či kardiovaskulárne choroby.

U funkčnej dyspepsie, ktorá je samostatným ochorením, existuje viacero možných príčin vzniku:

  • Potravinové alergie – ktoré spôsobia zápal v čreve
  • Helicobakter pylori – môže spôsobiť chronický zápal žalúdka
  • Narušenie funkcií žalúdka – vedie k ukladaniu stravy v žalúdku a tým aj k hromadeniu plynov a množeniu baktérií
  • Psychologické príčiny – nadmerný stres, depresia, zvýšené napätie

K rizikovým faktorom dyspepsie patria najmä zlozvyky ako fajčenie a alkoholizmus, vredové choroby, helicobakter, užívanie antidepresív a kortikoidov, ale aj úzkosť a depresia.

Liečba dyspepsie

U dyspepsie sa odporúča najmä zmena stravovacích návykov. Farmakologicky, teda liekmi, sa liečia len príznaky ochorenia. Lekár môže odporučiť najmä lieky na zmiernenie pálenia záhy (napr. Rennie), na zníženie tvorby žalúdočnej kyseliny (Helicid, Omeprazol), na normalizovanie pohybu čriev (Asketon, Ganaton), ale aj antibiotiká vhodné pri vredoch a zápale alebo antidepresíva, najmä ak sa nezistí žiadna príčina dyspepsie a ochorenie je teda psychologického pôvodu.

Liečbu je vhodné doplniť kvalitnými probiotikami, ktoré sa užívajú dlhodobo. Vhodné je pitie mätového alebo feniklového čaju a tiež užívanie výživových doplnkov s extraktom z bylín, ktoré napomáhajú tráveniu, napr. Iberogast.

Dyspepsia - mätový čaj

Často je pacientom odporúčaná aj psychoterapia. Nevyhnutná je však zmena stravovacích návykov.

Strava pri dyspepsii

Ak vás trápi funkčná dyspepsia diéta je účinným riešením. Čo jesť pri dyspepsii a aká strava je vhodná? Do jedálnička zaraďte najmä vlákninu, orechy, zeleninu a ovocie a tiež celozrnné výrobky.

Z korenín uprednostnite tie „ľahšie“, ktoré majú pozitívny vplyv na trávenie ako sú červená sladká paprika, kurkuma, či ďumbier. Vyhnite sa pálivým a ťažkým koreninám ako pálivá paprika, karí a pod.

Obmedziť by ste mali aj sladkosti, mastné a pikantné jedlá, sýtené nápoje, strukoviny, kapustovú zeleninu (ktorá nadúva) a samozrejme aj alkohol a cigarety.

Čo ešte môžete urobiť pri dyspepsii?

  1. Stravujte sa pravidelne, ideálne každý deň v rovnakom čase.
  2. Doprajte si 4-5 menších porcií jedla denne.
  3. Jedzte pomaly a nie hltavo.
  4. Jedlo poriadne prežúvajte.
  5. Nenoste tesné oblečenie, ktoré tlačí brucho a žalúdok.
  6. Nechoďte spať s plným bruchom! Naposledy jedzte minimálne 3 hodiny pred spánkom.
  7. Snažte sa byť psychicky v pohode, vyhýbajte sa stresu.
  8. Nezabúdajte na fyzickú aktivitu a cvičenie, avšak nikdy nie s plným žalúdkom.
  9. Spite pravidelne a dostatočne.
  10. Pri spánku sa snažte mať vyvýšenú hlavu.

Najčastejšie otázky:

1. Je dyspepsia liečiteľná?

Áno, je liečiteľná. Liečba závisí od typu dyspepsie, preto sa určite poraďte so svojim lekárom.

2. Môže byť dyspepsia psychického pôvodu?

Určite áno. Dyspepsia je často spôsobená práve psychologickými príčinami. Typické sú napríklad hnačky pri strese, nevoľnosti pri nervozite, nechutenstvo pri depresii a pod.

3. Je dyspepsia nebezpečná?

V ojedinelých prípadoch je dyspepsia spôsobená rakovinou žalúdka, pankreasu, či hrubého čreva. Vtedy sa skutočne jedná o vážny stav. Tieto príčiny dyspepsie sú však zriedkavé. Pravdaže, pri dyspepsii je nutné vyhľadať lekára a riešiť tento stav. A to najmä ak sa objaví krv v stolici, dramatický úbytok váhy, či silné neznesiteľné bolesti brucha.

4. Dá sa dyspepsia liečiť doma?

Ľahké formy môžete liečiť aj doma, po porade s lekárnikom. Pomôžu voľne dostupné lieky na tráviace ťažkosti, probiotiká a čaje. Pri pretrvávaní ťažkostí však konzultujte stav s lekárom.

5. Môžem dyspepsii predísť?

Určite áno. Zdravý životný štýl je cestou k zdravému tráveniu. Dyspepsii môžete predísť ak minimalizujete stres, zlozvyky a nezdravú stravu.

Zdroje:

https://www.wikiskripta.eu/w/Dyspepsie

Kompletná ponuka doplnkou výživy na podporu trávenia