Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Čo je toxoplazmóza a kedy sa jej treba obávať?

Čo je toxoplazmóza a kedy sa jej treba obávať?

Aj keď väčšina populácie prekoná toxoplazmózu bezpríznakovo alebo len s miernymi príznakmi, pre isté skupiny ľudí môže byť veľmi nebezpečná, až život ohrozujúca. Pozrime sa spolu bližšie na ochorenie toxoplazmóza, jeho príčiny, prejavy a riziká.

Čo je toxoplazmóza

Ide o infekčné ochorenie, ktorého pôvodcom je prvok Toxoplasma gondii. Tento jednobunkový prvok sa na človeka prenesie zo zvierat, pričom jeho konečným hostiteľom je mačka.

Ako vlastne u ochorenia toxoplazmóza prenos prebehne? Prvok napadne vtáky alebo hlodavce, ktoré sú mačacou korisťou. Mačka sa nakazí a v jej tele sa prvok rozmnoží. 2 - 3 týždne po nakazení vylučuje mačka v stolici vajíčka toxoplazmózy. Z tých sa po 24-roch hodinách na vzduchu vyliahne Toxoplasma gondii, prvok spôsobujúci toxoplazmózu.

Mačky však nie sú jediným zdrojom ochorenia. Nakaziť sa môžete aj z neumytého ovocia alebo zeleniny, ktorá prišla do styku s mačacími výkalmi (napríklad v záhrade). Zdrojom nákazy je tiež nedostatočne tepelne upravené mäso, nepasterizované mlieko alebo neupravené vajcia.

 

Ako sa prejavuje?

Ako sme spomenuli, u zdravej populácie môže ochorenie prebehnúť bez príznakov. Mimoriadne riziková je toxoplazmóza v tehotenstve. Hrozí ťažké postihnutie plodu, až potrat. V nebezpečenstve sú aj pacienti s poruchami imunitného systému.

Toxoplazmóza je riziková v tehotenstve

Aké má toxoplazmóza príznaky? Akútna toxoplazmóza môže mať tieto prejavy:

  • Horúčka
  • Bolesti hlavy a krku
  • Nočné potenie
  • Ovplyvňuje správanie a psychiku – spomaľuje reakčný čas, spôsobuje degeneráciu mozgových buniek
  • Kŕče a poruchy vedomia
  • Zväčšenie a bolestivosť lymfatických uzlín
  • Poruchy motoriky
  • Ochrnutie
  • Očná toxoplazmóza s ťažkými zápalmi sietnice
  • Zápal pľúc
  • Zápal srdcového svalu

VEDELI STE ŽE:

„U ľudí infikovaných toxoplazmózou je 3 x zvýšené riziko dopravných nehôd? Dôvodom je spomalenie reakčného času.“

V krvnom obraze zvyšuje toxoplazmóza hodnoty atypických lymfocytov. Neliečená toxoplazmóza môže byť dokonca smrteľná.

Liečba toxoplazmózy

Dá sa toxoplazmóza vyliečiť? Pri bezpríznakovom priebehu u zdravej časti populácie liečba nie je potrebná. V prípade príznakov, v tehotenstve alebo u osôb s imunitnými poruchami je nutné navštíviť lekára.

Na liečbu toxoplazmózy sa užívajú liečivá ako spiramycín, pyrimetamín, či sulfadiazín, čo sú antiparazitiká. Prekonaná toxoplazmóza znamená doživotné protilátky.

Takže ako sa chrániť? Ak máte mačku s prístupom vonku, pravidelne jej čistite mačaciu toaletu. Pri čistení použite rukavice. Po kontakte so zvieraťom si ihneď umyte ruky!

Umývajte tiež všetku zeleninu a ovocie, ktoré sa chystáte konzumovať. Tehotné ženy by sa mali vyhýbať konzumácii surového alebo nedostatočne upraveného mäsa a vajec.

Kompletná ponuka produktov pre mačky