Menopauza, ľudovo nazývaná tiež „prechod“ je súčasťou klimaktéria. Je to obdobie, kedy žena prežíva posledné menštruačné krvácanie. Ako prebieha a s akými problémami sa ženy stretávajú?
Menopauza vs. klimaktérium. Aký je rozdiel?
Aj keď sa tieto pojmy často zamieňajú, klimaktérium nie je to isté, čo menopauza. Menopauza je totiž len jedným z období klimaktéria.
Poďme si teda objasniť, čo je klimaktérium. Jedná sa o útlm činnosti pohlavných orgánov a stav, kedy sa končí plodné obdobie života ženy. Nastáva spravidla vo veku okolo 45 - 50 rokov. Trvať môže aj niekoľko rokov a má tieto fázy:
- Premenopauza. Menštruačné krvácanie je ešte v norme. Postupne však klesá hladina hormónov.
- Perimenopauza. Krvácanie je veľmi nepravidelné a s rôznou intenzitou.
- Menopauza. Je to obdobie posledného prirodzeného menštruačného krvácania.
- Postmenopauza. Trvalé obdobie, v ktorom sú pohlavné orgány vo fáze kľudu.
Náš tip:
V našej ponuke nájdete množstvo doplnkov výživu pri menopauze. Prezrite si našu ponuku.
Najčastejšie problémy v menopauze
Ako prebieha menopauza? U každej ženy to môže byť iné. Kým niektorá ju zvládne bez väčších výkyvov, inú môžu potrápiť najmä tieto problémy v menopauze:
- Nespavosť, nočné prebúdzanie a horšie zaspávanie
- Náladovosť, precitlivenosť, úzkosť
- Problémy s pamäťou
- Návaly tepla a nočné potenie
- Osteoporóza – rednutie a zvýšená lámavosť kostí
- Nedostatok kolagénu, spojený s prejavmi na pokožke, vlasoch a nechtoch
- Problémy s krvným tlakom, zvýšené riziko chorôb srdca a ciev
- Nechuť na sex, znižovanie sexuálneho apetítu, podráždenie, svrbenie a suchosť pošvy.
Príčinou týchto prejavov je útlm produkcie progesterónu a estrogénu v tele ženy, čo je v období klimaktéria prirodzené. Tieto hormóny majú vplyv na činnosť srdca, mozgu, endokrinných žliaz a metabolizmu. Preto prechádza žena po menopauze výraznými fyzickými a psychickými zmenami.
Pomoc pre ženy v klimaktériu
Ak máte vek po 45-ke a badáte na sebe niektorý z vyššie uvedených problémov, urobte si domáci test menopauzy, ktorý vám pomôže určiť jej nástup.
Prechod sa však môže týkať aj mladších žien. Predčasná menopauza vzniká v dôsledku nesprávnej životosprávy a nezdravého životného štýlu.
Ako si teda v menopauze pomôcť? Dôležité je dodržiavať pitný režim, zdravo sa stravovať a pravidelne sa hýbať.
S nepríjemnými príznakmi menopauzy pomôžu rozličné doplnky výživy a vitamíny. Napríklad vápnik redukuje riziko osteoporózy. Na upokojenie a pri nervozite pomôže magnézium. Pri úbytku kolagénu, ktorý sa prejavuje na kvalite vlasov a nechtov, sa zas odporúča užívať zinok.
Pre ženy v menopauze sú však dostupné aj špeciálne výživové doplnky, ktoré obsahujú kombináciu vitamínov, minerálov a rastlinných výťažkov a riešia hneď viacero príznakov.