Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Chrípka – kedy je nutné navštíviť lekára?

Chrípka – kedy je nutné navštíviť lekára?

Príznaky, pri ktorých je nutné navštíviť lekára

Pravdepodobne, každý z nás sa už v živote niekoľkokrát trápil s prekonaním chrípky. Chrípka už nie je podmienená iba chladným počasím. Čím ďalej, tým častejšie nás vie potrápiť aj v letných mesiacoch, čo je spôsobované neprimeraným nastavením klimatizácie.

My si síce myslíme, ako nám je super, že vonku sa všetci varia vo vlastnej šťave a nám, napríklad v tom vyklímovanom aute, je najlepšie. Častokrát si neuvedomujeme, že si vlastne škodíme. Prechodom z tepla do zimy náš organizmus trpí a chrípku – prechladnutie si vieme veľmi ľahko privodiť aj v lete. 

Náš tip:

V našej ponuke nájdete široké portfólio voľno predajných liečiv na chrípku. Prezrite si našu ponuku.

Väčšina ľudí má miernejší priebeh ochorenia, kedy nie je potrebné navštíviť lekára. Medzi bežné príznaky, ktoré sprevádzajú chrípku partia:

  • Horúčka vyššia ako 38 °C (nie každá chrípka je podmienená horúčkou)
  • Kašeľ a bolesti v hrdle
  • Plný a upchatý nos
  • Bolesť hlavy
  • Bolesť svalov
  • Zimnica
  • Vyčerpanosť, únava organizmu
  • Nevoľnosť, zvracanie alebo hnačka (prevažne u detí)

Príznaky chrípky prichádzajú veľmi rýchlo. Človek je zdravý a odrazu nastupuje celková únava, zimnica, bolesti a zvýšená teplota. Inkubačná doba chrípky je 1 až 4 dni, v priemere sa chrípka prejavuje do 2 dní od nakazenia.

Liečba chrípky

Liečba chrípky spočíva v zmierňovaní jej príznakov. Užívajú sa lieky na zmiernenie bolestí hlavy a svalov a tiež lieky na zníženie teploty. Pacienti musia prijímať dostatok tekutín. Správny pitný režim je totiž pri liečbe chrípky veľmi dôležitý.

Pri dodržiavaní odpočinkového režimu a samotnej starostlivosti v pokoji doma, ku ktorej vám postačia voľnodostupné lieky na chrípku z lekárne, by ste chrípku mali pokoriť v priebehu jedného – dvoch týždňov.

Čo je črevná chrípka?

Podobné príznaky ako bežná chrípka má aj črevná chrípka. Ide o zápalové ochorenie zažívacieho traktu. Okrem vyššie spomínaných príznakov však pacienta trápia aj kŕčovité bolesti brucha, riedka stolica a zvracanie. V prípade črevnej chrípky by mali príznaky ustúpiť približne o týždeň. Nutná je však aj šetriaca diéta.

Niektorí ľudia sú však vystavení väčšiemu riziku prípadných komplikácii s chrípkou a preto by mali navštíviť lekára. Uvádzame osem dôvodov, kedy je skutočne potrebné vyhľadať lekársku starostlivosť.

1. Trpíte ťažkosťami s dýchaním

Presne toto môže byť príznakom dačoho závažnejšieho, ako je napríklad pneumónia alebo infekcia pľúc, pretože chrípka by vôbec nemala mať vplyv na dýchanie.

2. Cítite bolesť, tlak v bruchu alebo v hrudníku

Je to ďalším varovným signálom, ktorý by sme nemali ignorovať. Chrípka môže vyvolať infarkty a mŕtvice u ľudí so srdcovým ochorením. Bolesť na hrudníku je taktiež jedným z bežných príznakov zápalu pľúc.

3. Často vraciate

Vracanie vyčerpáva a zbavuje naše telo tekutín, čo je prekážkou pri dostávaní sa do formy z chrípky. Neudržanie tekutín môže byť taktiež znakom sepsy, závažnej komplikácie súvisiacej s chrípkou. Ak neprebehne okamžitá liečba, môže dôjsť k zlyhaniu orgánov.

4. Gravidita

Ak ste tehotná a ochoriete na chrípku, máte vyššie riziko komplikácií pri bronchitíde. Je možné, že sa dieťa narodí predčasne alebo môže mať nízku pôrodnú hmotnosť.

5. Trpíte astmou

Ľudia s astmou majú slabší imunitný systém, preto sú príznaky chrípky častokrát horšie. Tak ako pri dospelých tak aj pri deťoch trpiacich astmou hrozí vyššia pravdepodobnosť hospitalizácie pri chrípkových komplikáciách.

6. Ochorenia srdca

Ak žijete so srdcovou chorobou, najlepším spôsobom ako sa vyhnúť vírusu a potencionálnej nemocničnej starostlivosti, je dať sa zaočkovať proti chrípke.

Podľa výskumom, u ľudí s ochorením srdca je riziko infarktu šesťnásobne vyššie v priebehu prvého týždňa potvrdenej chrípky.

7. Zlepšujúce príznaky sa náhle prudko zhoršia

Ak už symptómy ustúpili, nemali by sa už vrátiť. Vysoká horúčka a kašeľ, ktorý produkujem zelený alebo žltý hlien – to všetko môžu byť príznaky infekcie ako je napríklad zápal pľúc.

8. Patríte k tým, ktorí majú vysoké riziko komplikácií spôsobených chrípkou

Ak spadáte do niektorej z týchto kategórií, rozhodne neodkladajte návštevu lekára:

  • deti mladšie ako 5 rokov
  • dospelí vo veku vyššom ako 65 rokov
  • dôchodcovia z ošetrovacích domovov
  • ľudia s cukrovkouporuchami obličiek alebo pečene, tiež s chronickým ochorením pľúc
  • ľudia so slabou imunitou v dôsledku HIV alebo rakoviny
  • ľudia mladší ako 19 rokov, ktorí sú na dlhodobej liečbe aspirínom
  • ľudia, ktorí sú obézni.

Zo začiatku, keď sa ešte len prejavia prvé príznaky chrípky, je možné užívať lieky určené proti chrípke, či už horúce nápoje, lieky na hrdlolieky proti kašľu, ktoré sú voľne dostupné v lekárňach.

Keď sa nám však prejavy chrípky nelepšia ani po piatich dňoch samoliečby, je potrebné navštíviť lekára, aby sme si svoj stav nepriviedli k dačomu horšiemu. Tu už by mal zodpovednosť prebrať lekár, ktorý nám zvolí správnu liečbu.

Chrípka u detí

Jednou z ohrozených skupín sú aj deti mladšie ako 5 rokov. A to z hľadiska toho, že sú na toto ochorenie náchylnejšie, keďže nemajú dostatočne vybudovanú imunitu. Priebeh chrípky u detí je v podstate rovnaký ako u dospelých. Prejavuje sa tiež nechutenstvo.

Veľkým rizikom sú však febrilné kŕče, ktoré sa pri vysokej teplote môžu vyskytnúť najmä u detí do 3 rokov. Preto je dôležité často dieťaťu merať telesnú teplotu a v prípade potreby ju znižovať liekmi a zábalmi tak, aby sa udržiavala na hodnote do 38°C.

Veľmi dôležitý je dostatočný pitný režim, keďže dieťa prichádza o tekutiny v dôsledku zvracania, hnačky a zvýšenej teploty, kedy ich vypotí. Hrozí dehydratácia organizmu, spojená s poruchami vedomia, ospalosťou, závratmi, či dezorientáciou. Samozrejme, ak dieťa navštevuje zariadenie, v prípade choroby je nutné ho ponechať doma.

 

Ako sa chrániť pred chrípkou?

Prevenciou chrípky je snaha zabrániť tomu, aby sa vírus chrípky preniesol z chorého človeka na zdravého. Preto je veľmi dôležitá dostatočná hygiena.

Pravidelne si umývajte ruky a snažte sa vyhnúť kontaktu s chorými. Najmä v období vyššieho výskytu chrípky sa snažte vyhýbať miestam, kde je vysoká koncentrácia ľudí (napríklad kiná, obchodné centrá). Dôležitá je tiež silná imunita.

Ako ju budovať? Zdravým životným štýlom. Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu a zdravá strava, bohatá na vitamíny, by mali byť súčasťou vášho života. Viac o budovaní imuniti si prečítajte v tomto článku.

Očkovanie proti chrípke

Účinnou prevenciou je tiež očkovanie proti chrípke. Očkovaním sa v tele vytvoria ochranné protilátky, ktoré zabránia vzniku ochorenia, respektíve zmiernia jeho priebeh. Očkovanie sa odporúča každému, kto chce predísť ochoreniu. No zvlášť sa odporúča ľuďom, ktorí prichádzajú do kontaktu s chorými, napríklad zdravotníckemu personálu. Zaočkovať by sa mali nechať aj dôchodcovia, či ľudia patriaci do rizikových skupín.

 

Radovan Huba