Určite ste už čakanku videli. Často rastie popri cestách alebo poľných chodníkoch, ale aj na lúkach a poliach. Je to rastlina s výraznými modrými kvetmi. Aj keď ste jej možno nevenovali pozornosť, po prečítaní tohto článku vás čakanka obyčajná určite zaujme!
Čo je čakanka obyčajná?
Je to rastlina z čeľade astrovitá a mnohými je považovaná za burinu. Dorastá do výšky až 120 cm, má rozkonárenú stonku, pokrytú chĺpkami a kopijovité lístky. Čakanku zdobia modré kvietky bez vône. Dôležitý je aj vretenovitý koreň čakanky. Práve v ňom, ale tiež vo vňati a v kvetoch, sa nachádzajú účinné látky, ktoré sú pre organizmus mimoriadne prospešné. Aké účinné látky teda čakanka obsahuje?
- Inulín – vláknina, ktorá patrí k prebiotikám
- Minerály – horčík, vápnik a železo
- Vitamíny – A, B, C, E
- Triesloviny – antioxidanty, významné pre imunitu
- Flavonoidy – účinné antioxidanty s protirakovinovými účinkami
- Živice – majú liečivé účinky napr. na dýchací systém (1)
Ešte stále považujete čakanku za burinu? Vďaka obsahu týchto výnimočných látok má čakanka naozaj veľmi priaznivé účinky na organizmus. Ak ju chcete používať, v júli a auguste zbierajte kvety a v septembri až októbri zas korene. Z vysušených častí rastliny si potom môžete pripraviť bylinný čaj. Ako účinkuje?
VEDELI STE ŽE:
„Pražený koreň čakanky je náhradou kávy? Je to známa cigória!“
Účinky čakanky na organizmus
Z čakanky môžete použiť takmer všetko – či už sú to listy, kvety alebo koreň. Tieto časti rastliny obsahujú najviac výživných látok s týmito účinkami:
- Podporuje trávenie
- Pomáha pri chorobách žlčníka a pečene
- Je vynikajúca na detoxikáciu organizmu
- Pomôže upokojiť nervovú sústavu
- Používa sa ako podpora pri liečbe cukrovky
- Lieči ochorenia močových ciest
- Prospieva imunitnému systému
- Má mierne laxatívne účinky, takže pomáha pri vyprázdňovaní
- Pôsobí protizápalovo, antibakteriálne a protivírusovo
- Prispieva k zdraviu srdca a ciev (2)
Ako používať čakanku?
Je čakanka vhodná pre každého? Negatívne účinky čakanky nie sú známe. Nemali by ste ju však užívať v prípade, že ste alergický na niektoré kvety a byliny, máte syndróm dráždivého čreva, prípadne ak ste tehotná a dojčíte (3). A čo je použitie? Ako sme už spomenuli, časti rastliny sa sušia a pripravuje sa z nich liečivý čaj. Chcete ho vyskúšať aj doma?
Čaj z čakanky pri liečbe cukrovky
Nasušte si koreň čakanky. Sušený koreň potom zalejte vodou s teplotou 90 stupňov a pri tejto teplote varte cca 5 minút. Potom odstavte z ohňa a nechajte ešte lúhovať 10-15 minút. Sceďte a čaj pite 2x denne. Pomôže nielen ako doplnková liečba cukrovky, ale aj na podporu trávenia a dokonca pri zápaloch horných dýchacích ciest.
Ak si čakanku nemôžete nazbierať a chcete hotový produkt, liečivé prípravky s výťažkami z čakanky môžete zakúpiť aj v lekárni. Obľúbené sú bylinné kvapky s čakankou na trávenie, čaje na žalúdok a trávenie, vhodné dokonca aj pre deti, výživové doplnky vo forme tabliet, určené na regeneráciu pečene, prípadne inulín vláknina z čakanky, ktorá podporuje trávenie.