Strácate vo veľkom množstve vlasy alebo ochlpenie z rôznych miest na tele? Môže sa jednať o alopéciu. Čo je vlastne alopécia a ako zastaviť vypadávanie vlasov a ochlpenia?
Čo je alopécia
Alopécia je nenákazlivá autoimunitná choroba, spôsobujúca vypadávanie vlasov (1). Existuje viacero druhov alopécií:
- Alopécia areata – vlasy vypadávajú v zhlukoch na ľubovoľnom mieste na tele
- Alopecia totalis – pri ktorej dochádza k úplnej strate vlasov
- Alopecia universalis – pri nej vypadávajú nielen vlasy, ale aj ochlpenie na celom tele
- Difúzna alopécia – kedy vlasy rednú rovnomerne po celej hlave
- Androgénna alopécia – tzv. mužská plešina
- Trakčná alopécia – vzniká fyzickým namáhaním vlasov, napr. dlhodobým nosením čiapky
- Jazviaca alopécia – na mieste vypadnutia vlasov zanechá zjazvenú kožu
Alopécia nepostihuje len mužov. Častá je alopécia u žien napr. po pôrode alebo v dôsledku hormonálnych výkyvov. Výnimočná nie je ani alopecia areata u detí, ktorá sa prejaví v dôsledku dedičnosti.
VEDELI STE ŽE:
„Alopécia postihuje až dve percentá svetovej populácie?“ (2)
Aké sú príčiny a príznaky alopécie
Aké má alopécia príznaky? Je to najmä výrazný úbytok vlasov, ku ktorému dochádza v priebehu krátkeho času. Na hlave alebo v oblastiach tela s ochlpením sa najprv objavia malé miesta bez porastu. Tie sa postupne zväčšujú, až vzniká plešina. Jedným z prejavov alopécie sú aj červené, krehké a hrboľaté nechty na rukách a na nohách. Častá je strata obočia a mihalníc.
Aké má alopécia príčiny? V podstate ide o to, že imunitný systém človeka považuje vlasové folikuly za nežiaduce. Preto ich napáda. Vlasové folikuly sa postupne zmenšujú, prestanú vyživovať vlasy, až vlasy napokon vypadnú.
Dôvody vzniku a rozšírenia alopécie môžu byť rôzne:
- Dedičnosť a genetická predispozícia
- Hormonálne zmeny a pôrod
- Iné choroby – ochorenia kože, štítnej žľazy, obličiek
- Dlhodobé užívanie niektorých liekov a chemoterapia
- Stres
- Nesprávna životospráva a zlá strava
- Nevhodná a neodborná úprava vlasov
- Časté nosenie čiapok
U niekoho sa alopécia objaví len raz. Iného zas sprevádza po celý život. Niekomu vlasy opäť narastú, inému nie. Postup alopécie je u každého človeka veľmi individuálny. Ak sa objaví už v mladom veku alopécia – vypadávanie vlasov, liečba je spravidla nemožná, resp. prognózy ochorenia sú veľmi nepriaznivé. Ako je to vlastne s liečbou alopécie?
Alopécia – liečba
Je pravda, že toto ochorenie sa zatiaľ liečiť nedá. Niektoré nové štúdie však ukázali pozitívne výsledky v liečbe alopécie pomocou liekov na artritídu (3). Existujú ale účinné spôsoby, ako podporiť rast vlasov. To znamená, že liečba sa zameriava na opätovný rast a tiež udržanie rastu vlasov. Pacientom s alopéciou sa predpisujú lokálne kortikosteroidy, injekčné kortikosteroidy, imunoterapeutiká a iné, o ktorých rozhoduje ošetrujúci lekár (4).
Čo ešte môže pre seba urobiť človek s alopéciou? Na podporu rastu vlasov sú vhodné rôzne vlasové séra ako Revalid, tonikum TianDe alebo sérum Dermaheal.
Z výživových doplnkov, napríklad pre ženy, ktoré strácajú vlasy v tehotenstve, sú to žuvacie cukríky Bloom Robbins. Vhodné sú tiež vitamíny na vlasy Forcapil alebo Vlasové hnojivo.
Určite je potrebné chrániť sa pred stresom, zdravo sa stravovať a vyhýbať sa častému noseniu pokrývky hlavy. Ideálne je tiež starať sa vhodne o pokožku hlavy a zvyšné vlasy. Odporúča sa chrániť ich pred silným slnečným žiarením, avšak len jemnými šatkami z prírodných materiálov.
Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡