Alergia, astma, alebo znížená imunita to všetko sú ochorenia priamo späté s naším imunitným systémom. Sú charakteristické pre náš „západný“ životný štýl. Bohužiaľ, tieto ochorenia nie sú na ústupe ale práve naopak. Imunitný systém je integrovaný súbor orgánov, buniek a molekúl, ktorých základnou funkciou je udržiavanie jednoty vnútorného prostredia. Je to (difúzny) orgán, ktorý má u človeka hmotnosť približne 1 kg.
Základnými vlastnosťami imunitného systému sú:
- Schopnosť rozpoznať nevlastné molekuly (baktérie, vírusy, huby...)
- Pamäť – schopnosť zapamätať si stretnutie s antigénom
- Špecifickosť – schopnosť reagovať imunitnou odpoveďou len na určitý antigén
- Rozmanitosť imunitných odpovedí – môžu byť pre organizmus užitočné, ale aj poškodzujúce
Za normálnych okolností reaguje systém formou imunitnej odpovede len po strete s cudzím antigénom.
Pri neadekvátnej odpovedi imunitného systému na vonkajší podnet vzniká alergia.
Alergia
Slovo je odvodené z gréckeho „allo ergos“, teda inak reagovať
Alergia je teda stav neprimeranej obrannej reakcie organizmu na cudzorodý podnet – alergén. Alergény sú zvyčajne bielkovinovej povahy.
Na alergie trpí štatisticky 1/4 obyvateľstva vyspelých krajín. Prejavy bývajú rôznorodé od miernych až po život ohrozujúce.
Alergiami trpeli už naši predkovia. Počet ochorení najmä v posledných rokoch rapídne stúpa. Je to dôsledok moderného života. Naše životné prostredie, životný štýl a stravovanie predstavuje každodennú výzvu pre našu imunitu. Dýchame znečistený vzduch, pre chemizované potraviny, fajčíme, používame chemikálie, pohybujeme sa v klimatizovaných miestnostiach, nešportujeme a užívame veľké množstvo antibiotík.
Na druhej strane nedávame nášmu organizmu možnosť „spoznávať“ okolie a budovať si imunitný systém. Prehnaná hygiena, nízky počet detí v rodine, život v umelom prostredí mesta. Toto sú faktory ktoré sťažujú dozrievanie imunitného systému u detí.
Alergia nám vie poriadne znepríjemniť život. Tí ktorý ňou trpia určite vedia aké to je. Alergiu netreba podceňovať, pretože neliečená alergia môže prerásť až do astmy.
Dá sa chrániť pred alergiou?
Najlepšou liečbou je vylúčenie alebo minimalizovanie kontaktu alergénu s pacientom.Pri Pri alergii na potraviny je teda potrebné vyhýbať sa potravinám na ktoré je pacient alergický. Prostredie v ktorom sa pohybuje alergik, by malo byť čo najmenej prašné, odporúča sa používať antialergické vankúše a paplóny.
Základné opatrenia v domácom prostredí:
- Používanie vankúšov a paplónov, ktoré sú vyrobené z dutého vlákna
- Aspoň raz za 14 dní prať obliečky
- Na matrace používať ochranné návleky proti roztočom
- Z postieľky detí odstrániť plyšové hračky
- Odstráňte z bytu závesy na ktorých sa drží prach
- Udržovať správnu vlhkosť prostredia
- Nábytok čistiť vlhkou handrou
- Pri alergii na peľ používať okenné sieťky
- Počas peľovej sezóny, po pobyte vonku sa treba sprchovať aby sa zmyli peľové častice
zdroj :Mgr Zuzana Hrabáková