Deti vracajú pomerne často. Vracanie je prejavom rôznych ochorení - od samotných príčin z gastrointestináneho traktu (napr. črevné virózy), cez intoxikácie jedlom či alkoholom až po vážnejšie stavy ako je otras mozgu, otrava krvi či meningitída. Neraz dôjde u detí k vracaniu aj počas ochorení dýchacích ciest, kedy deti nedokážu vykašlať zatečené hlieny.
Takmer polovica bábätiek trpí refluxom, ktoré je taktiež sprevádzané vracaním, avšak tieto príznaky vymiznú u väčšiny detí už po 3. mesiaci života.
V neposlednom rade dochádza k vracaniu aj počas cestovania autom v dôsledku kinetózy, ktorá postihuje niektoré deti po 1. roku života.
Čím je dieťa mladšie, tým je náchylnejšie na dehydratáciu. Pre rodičov býva náročné najmä vracanie v dôsledku črevnej virózy, kedy dieťa vracia opakovane a takmer nič v sebe neudrží. Ako takéto situácie zvládať a kedy už treba zájsť k lekárovi?
PRVÚ HODINU PO VRACANÍ LEN OVLAŽUJTE PERY MOKROU TKANINOU.
Postupné zavodňovanie dieťaťa
Zavodniť dieťa počas vracania si vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti, no v tom prípade platí, že tento proces netreba urýchlovať. Zavodňovanie robíme postupne a po malých dávkach, aby sme žalúdku dopriali dostatok času na upokojenie a nedráždili ho.
Ako postupovať:
- 1-2 hodiny od vracania začnite s podávaním tekutín - materské mlieko (deti do 6 mesiacov) či rehydratačný roztok (staršie a nedojčené deti) podávame deťom prvú hodinu po lyžičke každých 10-15 minút. Dovtedy len ovlažujte pery dieťaťa mokrou tkaninou a skúste odpútať jeho pozornosť od smädu, ktorý bude určite pociťovať a dožadovať sa tekutín.
- Ak dieťa zvládlo prvú hodinu a ďalej nevracia zvýšte frekvenciu podávania tekutín na jednu lyžičku každých 5 minút počas druhej hodiny.
- Pokiaľ dieťa vydržalo 1-2 hodiny vôbec nepiť a potom nasledujúce dve hodiny príjímať tekutiny po lyžičkách, môže sa napiť po dúškoch materského alebo umelého mlieka, rehydratačného roztoku alebo aj čierneho čaju ak už dovŕšilo 1 rok.
- Ak dieťa popri vracaní aj hnačkuje, no už prijíma tekutiny, pridajte probiotiká (Probiofix Imun Baby) a niečo na zahustenie stolice (Smecta alebo Tasectan).
- Ak dieťa minimálne 6-8 hodín nevracia, ponúknite mu (no nenúťte) nedráždivú stravu - varený zemiak, toast, suchár, ryža, inú stravu, pre jeho dobro, ešte na malú chvíľu, vynechajte.
Odporúčaná diéta po vracaní
Žalúdok je po vracaní citlivý a nesprávna strava by mu mohla znovu len uškodiť. Preto tuhé jedlo zaraďujte postupne po aspoň 6-8 hodinách bez vracania. Deťom môžete ponúknúť jablkové či banánové pyré, roztlačený zemiak, ryžu alebo toast. Zo zeleniny je ako prvá vhodná varená mrkva, tekvica či cuketa a ak mäsko, tak skôr dusené či naparené chudé časti.
Názory, kedy prejsť na normálnu bežnú stravu sa líšia, no miminálne 24 hodín od vracania sa odporúča byť v diétnom režime. Samozrejme všetko závisí od zdravotného stavu dieťaťa či intenzity vracania, ktorým si dieťa prešlo.
Kedy riešiť lekársku pomoc?
S prvým vracaním netreba hneď utekať k lekárovi. Častou chybou rodičov je práve strach z dehydratácie a následné núkanie tekutín tesne po vracaní. Žalúdok nechajte upokojiť a postupujte podľa vyššie uvedených krokov. Sú však chvíle, kedy je lepšie lekára vyhľadať a dieťa vyšetriť, infúzne hydratovať, prípadne zastaviť vracanie injekciou. O aké situácie sa jedná?
- ak ide o dieťa do 3 mesiacov
- ak spozorujete príznaky dehydratácie - menej časté cikanie (dieťa nemočí viac ako 6h, prípadne je moč výrazne koncentrovaný, žltý a zapáchajúci), plač s minimom sĺz alebo bez sĺz, sucho v ústach alebo popraskané pery
- ak je pridružená horúčka
- ak je dieťa príliš spavé, letargické a nereaguje ako obvykle
- ak vracia opakovane bez schopnosti udržať v sebe tekutiny
- ak sa v zvratkoch objaví krv alebo dieťa vracia zelený obsah
- ak vracia po úraze hlavy
- ak má bolesti hlavy alebo stuhnutý krk
- ak má výrazne nafuknuté bruško
Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡