Keď hovoríme o nádche, myslí sa tým zápal sliznice nosa (rinitída), prípadne aj prínosových dutín (rinosinusitída). Sliznica nosa je zdurená/opuchnutá, čo vyvoláva pocit upchatého, plného nosa. Zároveň sa tvorí hlien, ktorý je priesvitný a vodnatý, no neskôr mení svoju farbu aj konzistenciu, je biely, žltší či zelenší a tiež hutnejší. Dieťaťu sa zle dýcha, tým najmenším sa však môže skomplikovať aj spanie či kŕmenie.
Vyhnúť sa soplíkom počas detstva je takmer nemožné. U detí sa vyskytuje často - je prítomná u škôlkarov, školákov, ale aj u menších detí, ktoré sa nachádzajú v detských kolektívoch. Je príznakom rôznych ochorení, poväčšine vírusových. Aj nádcha je spôsobená vírusmi a prenáša sa kvapôčkovou infekciou: kýchaním, kašľaním, rozprávaním či olizovaním predmetov (u dojčiat). Najčastejším príznakom nádchy je sopeľ, avšak nevylučuje sa ani možnosť pridruženej zvýšenej teploty, bolesti hlavy či kašľu.
Každá fáza (farba, hustota) sopľa je pre iných infekčná. Za najinfekčnejší možno považovať číry vodnatý sopeľ, ktorý z nosa neustále vyteká, a preto sa ľahko prenáša. Preto známa fráza „číry soplík nič nie je, neboj sa, nie je infekčný” je bohužiaľ len fáma. Samozrejme opatrnosť a primeranú izoláciu treba dodržiavať pri každém type sopľa.
Ako neinfekčný sa javí sopeľ, ktorý vzniká pri alergiách - je spravidla číry, často vo veľkých množstvách, no iných neohrozuje.
Zázračný liek na sopeľ neexistuje. Toto, pre dieťa ako aj pre rodiča, nepohodlné obdobie, ktoré sa vyskytuje neraz počas roka, môže trvať 7-14 dní, kým sa dieťa zbaví všetkých soplíkov. Cieľom liečby nádchy/ sopľov je minimalizovať a uľahčiť stav dieťaťa, aby mohlo čo najviac bez kompikácii dýchať, jesť a piť. Ako teda vieme dieťaťu pomôcť a aké kroky sú pre to nevyhnutné?
Nosová hygiena
Odsávanie hlienov
Pokiaľ je nos plný, treba ho spriechodniť a nos vyfúkať alebo odsať. Medzi najefektívnejšie patria odsávačky na vysávač, prípadne ústna odsávačka, ktorú oceníte najmä keď nebudete mať poruke vysávač, prípadne počas nocí či cestovania. Práve na noc či cesty sú vhodné aj elektrické odsávačky.
U najmenších detí možno nos dočistiť aj detskými vatovými tyčinkami - zabezpečte, aby sa dieťa nehýbalo a nedošlo k ublíženiu a jemne točivými pohybmi tyčinky vyčistite noštek.
Nebojte sa, je mýtus, že odsávaním sa tvorí stále viac hlienov. Odsávať môžete pokojne aj 5x denne.
Morské vody do nosa
Pred odsávaním vždy aplikujte izotonickú morskú vodu buď v ampulkovej forme (Libenar, Aliamare a iné) určenej na aplikáciu v ľahu pre najmenšie deti, alebo vo forme nosových sprejov, ktoré sú vhodné skôr pre staršie deti. Izotonické roztoky čistia, preplachujú a zvlhčujú nos a nosové dutiny, regenerujú podráždenú nosovú sliznicu a rozpúšťajú hlieny. Preto sa nos po ich aplikácii ľahšie odsáva.
V ponuke lekárni nájdete tiež hypertonické nosové spreje, ktoré sú určené na krátkodobé užívanie a ich podávanie deťom sa odporúča skôr zriedkavo.
Na prevenciu pred nádchou a hygienu nosa možno využiť tiež hypotonický Vincentka sprej, ktorý možno užívať dlhodobo, bez rizika návyku.
Dekongestíva
V prípade, že sopeľ spôsobuje problémy s dýchaním, spánkom či dojčením, prípadne je veľmi intenzívny a vyššie spomínané techniky nepostačujú, môžete siahnuť po dekongestívach. Pôsobia proti opuchu nosovej sliznice a ich aplikácia je z dôvodu návykovosti obmedzená na max. týždeň v intervale 3x denne - ideálne pred spánkom. Na trhu nájdete napríklad Nasivin vhodný od narodenia do 1 roku alebo Nasivin pre deti od 1 do 6 rokov, a tiež Olynth určený pre 2 - 6 ročné deti. Spomínané prípravky nikdy neaplikujte do plného nosa. Nos pred streknutím vyčistite - odsajte či vysmrkajte - podľa schopností dieťaťa, následne vstreknite podľa návodu.
POZOR:
Pri užívaní dekongestív viac ako 5 - 7 dní vzniká návyk.
Režimové opatrenia
Prvé dni, ale aj počas celého priebehu ochorenia by mal byť zachovaný pokojový režim dieťaťa. Je vhodné zabezpečiť jeho izoláciu od iných detí a detských kolektívov, aby sa minimalizovalo riziko prenosu. Neposlednou zásadou je zvýšený príjem tekutín - mlieka (UM,MM), vody alebo čaju pre deti.
Podporná liečba
Inhalovanie
Je skvelou formou prevencie, preto kľudne začnite s inhalovaním ešte pred tým, než dieťa bude reálne choré. Dieťa si naň zvykne a nebude pri chorobe klásť odpor, čo vám značne uľahčí celý proces. Inhalovaním, t.j. vdychovaním plynov, sa liečivo dostáva do koncových častí pľúc. Pri samotnom ochorení pomáha zvlhčovať dýchacie cesty a podnecuje k vykašliavaniu a uvoľňovaniu hlienov. Ani po prekonaní ochorenia nemusíte inhalátor hneď odkladať - jeho používaním zabezpečíte rýchlešiu rekonvalescenciu organizmu.
Aby ste dieťa namotivovali a inhalovanie mu spríjemnili môžete zabezpečiť inhalátor s detským motívom, ktorý však má nadstavce pre celú rodinu.
Čo sa inhaluje?
Na inhalovanie môžete siahnuť po izotonickom roztoku Aliamare Clean, hypotonickej minerálnej vode Vincentke, prípadne aj po roztoku Yabro, ktorý obsahuje kyselinu hyalurónovú. Pozor však, do vyššie spomínaných detských inhalátorov ju aplikujeme vždy v riedenej forme s vodou!
Inhalujte vždy len čistý nos zbavený hlienov.
Konvičkovanie / Preplach nosa
Na prvý pohľad nie úplne lákavá metóda, dokonca prvé razy, kým „vychytáte muchy”, ani nie úplne príjemná alternatíva. Napriek tomu je však pre skvelé výsledky, rýchlu úľavu a skrátený priebeh ochorenia veľmi obľúbená. Preplach nosa sa u dojčiat realizujte pomocou špeciálnej striekačky s prispôsobeným zakončením, ktoré zabraňuje poraneniu nošteka. Pred výplachom si pozorne naštudujte správny postup a zásady, ktoré treba pri tomto zákroku bezpodmienečne dodržiavať. Pri starších deťoch (cca od 4 rokov) je skvelou alternatívou konvička na preplach nosa.
Preplach nosa konvičkou sa vykonáva pomocou na to určených izotonických roztokov - Aliamare Clean, ktorý je vhodný už aj pre bábätka, NeilMed Sinus Rinse roztoky vo vrecúškach alebo Vincentka Nasalis, ktorú nájdete aj v praktickom balení s konvičkou.
Vitamíny
Zvýšeným príjmom vitamínov v čase, keď organizmus bojuje s ochorením, nič nepokazíte. Na trhu je ich veľké množstvo či už vo forme sirupov alebo lákavých gumených cukríkov. Samozrejme, ani s vitamínmi, to pri zdravom životnom štýle a vyváženej strave netreba preháňať. Prezrite si našu ponuku vitamínov pre deti.
Radovan Huba