Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

14 najčastejších otázok okolo bolesti hlavy

14 najčastejších otázok okolo bolesti hlavy

Odstrániť bolesti hlavy nemusí byť zložité. Je ale dobré vždy vedieť, čo ich spôsobilo. Je to nevhodné jedlo, nedostatok spánku alebo napríklad alkohol?

Nasledujúce odpovede na najčastejšie kladené otázky vám pomôžu problémom predísť.

1. Bolí hlava viac ženy ako mužov?

Áno. Je to dané okrem iného hormonálnymi výkyvmi počas menštruačného cyklu, počas tehotenstva alebo v menopauze. Platí to najmä o migrenických bolestiach – na jedného postihnutého muža pripadajú hneď tri ženy.

Bolesť hlavy sa u žien často objavuje vtedy, keď zmení hormonálnu antikoncepciu alebo po nasadení hormonálnych liekov v prechode. Ak sa záchvaty po nových pilulkách objavujú výrazne častejšie, je načase prebrať to s gynekológom a nájsť vhodnejšie liečbu.

2. Ku ktorému lekárovi mám ísť?

Najskôr choďte za svojím praktikom. Mnohé vyčíta z vášho životného štýlu. Ak by ste neuspeli, zamierte za algeziologem alebo neurológom. Nájdete ich v špecializovaných centrách pre liečbu bolesti, najčastejšie pri neurologických klinikách.

3. Bolí ma často hlava. Mám nádor na mozgu?

Je to veľmi nepravdepodobné. Prevažná väčšina prípadov bolesti hlavy má ďaleko prozaickejšie vysvetlenie. Navyše nádor paradoxne dlho nijako nebolí a môže sa sprvu prejaviť inak, napríklad ťažkosťami s rečou alebo koordináciou pohybu.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete široké portfólio voľno predajných liečiv proti bolesti. 

Prezrite si našu ponuku.

4. Počul som o cluster headache. Čo to je?

Rýchle, kruté záchvaty bolesti v okolí očí a spánkov. Trvajú 60 až 180 minút, môžu byť častejšie ako raz za dva dni a môžu človeka budiť zo spánku. Názov vznikol od anglického cluster čiže zhluk, pretože má sklon objavovať sa v periódach trvajúcich od štyroch do ôsmich týždňov a potom sa až na pol roka bolesť odmlčí.

Záchvat sa rozvinie počas niekoľkých minút. Túto ťažkosť sprevádza prekrvenie spojiviek, slzenie, výtok z nosa, potenie, zúženie zreníc, pokles či opuch viečok. Ľudia ju často zamieňajú za migrénu, hoci sa od klasickej i bežné migrény v mnohých ohľadoch líšia.

Postihuje viac mužov ako ženy, pričom častejšie je u vysokých postáv. Je pre ňu typické, že zvyčajne začína v mladosti, a je vzácna, pretože postihuje menej ako jedno percento populácie. Voľnopredajné lieky na bolesť pomôžu, ale len málo.

5. Môže za bolesť hlavy čokoláda?

Je to skôr výnimočné, veľa ľudí to preceňuje, ale niekedy môže bolesť hlavy vyvolať nielen čokoláda, ale aj zrejúce syry, citrusové plody, alkohol alebo sójová omáčka.

Ak ste takú súvislosť vypozorovali, radšej sa ich vzdajte, zvlášť vtedy, ak ste k tomu navyše ešte nevyspatí, podráždení a podobne.

Vysvetlením môže byť aj to, že pri prvej varovnej fáze sa objavuje u niektorých chorých silná túžba po sladkom. Siahnu potom po čokoláde a spätne ju dávajú vinu za bolesť.

6. Ako súvisí bolesť hlavy a čínske jedlá?

Niektorí ľudia sú citliví na glutamát sodný, ktorý sa v tejto kuchyni hojne používa, pretože zvýrazňuje chuť jedla. Táto látka pritom vyvoláva bolesť hlavy.

Ide o soľ kyseliny glutámovej, ktorá sa v ľudskom tele správa ako nervový prenášač. Po požití väčšieho množstva glutamátu môže človek pociťovať bolesti, návaly horúčavy, tuhne mu svalstvo, potí sa alebo ho práve rozbolí hlava.

Týmto príznakom sa súhrnne hovorí syndróm čínskej kuchyne, niekedy aj “hot-dog” bolesť hlavy.

7. Čo robiť, keď nechcem prehĺtať prášky?

Jednou z metód, na ktorú vsádzajú aj lekári, je akupunktúra. Táto metóda čínskej medicíny využíva stimuláciu určitých bodov na tele drobnými ihličkami, ktoré sa vpichujú do kože.

Malým deťom alebo tehotným ženám pomôže liek čisto mechanický – stiahnite si hlavu šatkou, pevne utiahnutím okolo čela. Na migrénu zas pomáha teplo, či už obklady, alebo napríklad fénovanie, na bežné bolesti hlavy platí aj studený obklad.

Nedávajte si na čelo samotné kocky ľadu alebo vrecko mrazenej zeleniny, obaľte ich uterákom. Od bolestí zo strnulých krčných a chrbtových svalov čiastočne pomôže masáž.

8. Pomôže mi káva alebo čaj?

Niekto má vyskúšané, že sa mu po ich požití trochu uľaví, možno to pripísať kofeínu alebo teínu v nich obsiahnutých. Ostatne kofeín sa priamo pridáva aj do niektorých typov liekov na bolesť, kde zvyšuje a urýchľuje ich účinok.

Ale pozor, inak tieto nápoje telo skôr odvodňujú, čo môže problémy ďalej prehĺbiť. Preto si okrem nich dajte ešte najmenej pol litra obyčajnej vody.

9. Bolí hlava aj deti? Prečo?

Zvyčajne od krčnej chrbtice alebo od začínajúcej migrény. Nie je teda potrebné hneď myslieť na najhoršie diagnózy. Stačí päť koníčkov za týždeň či hádky rodičov a citlivejšie dieťa má problém.

Príčiny sú niekedy aj jednoduchšie – zistite, koľko tekutín za deň dieťa vypilo, koľko hodín strávilo pred televíziou alebo počítačom a či dobre vidí. Práve začínajúce chyby zraku sa totiž môžu prihlásiť bolesťami hlavy, vyskúšajte teda orientačne zrak dieťaťa, ešte lepšie bude návšteva na detskom očnom oddelení.

10. Môžu mať deti tiež migrénu?

Áno, môže sa objaviť už u detí predškolského veku a jej príznaky nemusia vždy vyzerať rovnako ako u dospelého. Viac ako dospelých trápia deti a dospievajúcich žalúdočné ťažkosti. Niekedy im dokonca môže byť zle, bez toho aby ich hlava vôbec bolela.

S migrénou sa viac stretávajú deti, ktorým sa robí zle pri cestovaní, choroba na rozdiel od dospelých postihuje chlapcov a dievčatá v rovnakom pomere. Ten sa začne meniť až s nástupom menštruácie.

Dobrou prevenciou u takto postihnutých detí je potom pravidelný režim vrátane spánku. Deťom pomôžu lieky proti vracaniu a proti bolesti z ruky odborníka.

11. Aký je rozdiel medzi bolesťou hlavy a migrénou?

Zásadný. Kým pri bežnej bolesti hlavy sa v podstate dá normálne fungovať, migréna často človeka doslova vyradí. Je to silná pulzujúca a lokalizovaná bolesť, ktorú môže sprevádzať aj zvracanie alebo závrat. Bežnú bolesť hlavy človek pociťuje skôr ako tlak.

Rozdiel je aj v trvaní bolesti. Klasická bolesť hlavy zväčša odznie po užití lieku proti bolesti. No s migrénou to môže byť horšie a pretrváva niekedy až 72 hodín. Prítomné môžu byť aj príznaky ako iskričky pred očami, nervozita, bolesť za očami, stuhnutý krk a nepokojný spánok.

12. Kedy by ste mali pri bolestiach hlavy navštíviť lekára?

Bolesť hlavy určite nie je príjemná. No vo väčšine prípadov je to stav, ktorý jednoducho vyriešite užitím lieku proti bolesti.

Kedy by ste však určite mali navštíviť lekára? V týchto prípadoch:

  • Ak vás bolí hlava po úraze, či údere do hlavy.
  • Ak bolesť hlavy sprevádza citlivosť na svetlo, či dokonca problémy so zrakom.
  • Ak je bolesť náhla, teda vznikne v priebehu minúty a je veľmi intenzívna. Pozor! Môže ísť o cievnu mozgovú príhodu.
  • Ak je bolesť hlavy sprevádzaná problémami s rečou, chôdzou, či dokonca ochrnutím.
  • Ak je bolesť veľmi silná a intenzívna, máte pocit, že ste horšiu bolesť nikdy nezažili a že tento stav nevydržíte.

13. Ako predchádzať bolestiam hlavy?

Aby ste mohli predísť bolestiam hlavy, musíte vedieť, čo ich spôsobuje. Často býva príčinou ochorenie chrbtice. V takom prípade je vhodné pravidelné cvičenie, prípadne návšteva lekára, ktorý bude riešiť primárne problém s pohybovým aparátom.

Ak vás trápia časté bolesti hlavy, určite by ste sa mali vyhýbať alkoholu. Dbajte o pravidelný spánkový režim. Nutné je tiež dodržiavať pitný režim a zdravo sa stravovať. U mnohých ľudí totiž spôsobuje bolesť hlavy práve nezdravá strava, kedy hlava bolí, ľudovo povedané, „od žalúdka“.

A napokon, snažte sa vyhnúť stresu. Ten je spúšťačom mnohých ochorení, bolesť hlavy nevynímajúc.

14. Najčastejšie príčiny bolesti hlavy

Ako sme spomenuli, pri riešení bolesti hlavy je treba najprv identifikovať jej príčiny. Treba ale vedieť, že bolesť hlavy sa delí na primárnu, kde patrí bežná bolesť hlavy a migréna a sekundárnu, ktorá má iné, skryté príčiny.

Kým príčinou primárnej bolesti hlavy je napríklad stres, zlé počasie, nezdravá strava a podobne, pri sekundárnej bolesti hlavy môžu byť príčiny závažnejšie. Najčastejšie ide o tieto:

  • Úraz a úder
  • Cievna mozgová príhoda
  • Problémy s krčnou chrbticou
  • Nadmerné užívanie liekov
  • Nádor na mozgu
  • Vysoký krvný tlak
  • Zápal prínosových dutín
  • Horúčka

proti bolesti hlavy

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡

 

Shop Admin