Zázvor (bot. Ďumbier) je aromatický svetlohnedý koreň – hľuza kríkovitej rastliny známej v Ázii približne 4000 rokov. Využíva sa ako korenie a v určitých tradičných medicínskych prístupoch je považovaný za univerzálny liek. Aj v modernej medicíne vzbudzuje tento nenápadný koreň čoraz väčší záujem. Aktívne látky sú gingeroly, girendióny, zingerón a shogaoly.
Hoci koreň zázvoru nepatrí práve medzi bohaté zdroje vitamínov a minerálov, obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré chránia bunky pred poškodením.
V čom spočíva jeho sila?
- Podporuje imunitu - má vysoký obsah gingerolu (hlavná bioaktívna zlúčenina v zázvore), ktorý vyniká silnými protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami.
- Je skvelým pomocníkom v boji proti chrípke či nachladnutiu.
- Má protirakovinový charakter - zastavuje rast rakovinových buniek, najmä v hrubom čreve.
- Znižuje vstrebávanie cholesterolu, zabraňuje oxidácii LDL cholesterolu - vysoké hladiny LDL (zlého) cholesterolu sú spojené so zvýšeným rizikom srdcových chorôb.
- Len 1 – 1,5 g zázvoru môže pomôcť predchádzať rôznym typom nevoľností. Ide napríklad o nevoľnosti po operáciách či chemoterapiách, no javí sa ako účinný aj pri ranných nevoľnostiach v tehotenstve, či pri nevoľnosti počas cestovania (kinetóze).
POZOR:
Ak ste tehotná, poraďte sa o užívaní zázvoru s lekárom!
- Zdá sa, že zázvor urýchľuje vyprázdňovanie žalúdka, čo môže byť prospešné pre ľudí s tráviacimi ťažkosťami a súvisiacimi žalúdočnými ťažkosťami - stimuluje pohyby čriev, uvoľňuje kŕče, pôsobí karminatívne (proti nafukovaniu) a zvyšuje vylučovanie žlče.
- Existuje niekoľko štúdií, ktoré ukazujú, že zázvor je účinný pri znižovaní symptómov osteoartritídy, najmä osteoartrózy kolena.
- Využíva sa pri poruchách periférneho prekrvenia (studené ruky a nohy) - má vazodilatačnú funkciu – rozširuje cievy a zvyšuje prekrvenie najmä koncových častí tela.
- Podľa štúdií na zvieratách a ľuďoch môže zázvor pomôcť zlepšiť merania súvisiace s hmotnosťou. Patrí medzi ne telesná hmotnosť a pomer pásu a bokov. Schopnosť zázvoru ovplyvňovať chudnutie môže súvisieť s určitými mechanizmami, má totiž potenciál pomôcť zvýšiť počet spálených kalórií alebo znížiť zápal. Ide však len o podpornú formu k zdravému životnému štýlu - vyváženej strave a pohybu.
- Javí sa ako veľmi účinný proti menštruačným bolestiam, keď sa užíva na začiatku menštruačného obdobia. K potvrdeniu sú však potrebné ešte ďalšie štúdie s väčším počtom účastníkov.
V akej forme sa dá užívať?
Obľúbenou formou je čaj. Ten si viete pripraviť zaliatím nastrúhaného čerstvého zázvoru, avšak skvelou alternatívou je tiež sušený zázvor v čajových nálevových vreckách.
Jeho úžasnú chuť môžete zakúsiť aj pri varení. Mletý zázvor môžete pridať do slaných aj sladkých jedál - hodí k mäsu, do polievok či orientálnych pokrmov. Výborným doplnkom je tiež v smoothies alebo v ovocných šťavách.
Práve šťavy s obsahom zázvoru sa stali čoraz viac vyhľadávanejšie. Medzi favoritov, ktorých ponúkajú už aj mnohé kaviarne či reštaurácie, sa zaradili 100% shoty či Rochester ginger nápoje, ktoré si zamilujete už pri prvých dúškoch.
Pri bolestiach hrdla odporúčame siahnuť aj po cmúľacích pastilkách.
Pomerne novinkou sú aj zázvorové oleje a rôzne kozmetické doplnky.
Aká je optimálna denná dávka?
Za odporúčanné denné maximum čerstvého zázvoru sa považujú 4 g, pričom pri jeho sušenej verzii je to len 1 g.
V prípade užívania zázvoru počas tehotenstva, ako prostriedku na zníženie nevoľností, by sa nemala presiahnuť denná dávka 1 g, ktorú je najlepšie prerozdeliť do 4 dávok.
Ak trpíte refluxom, dennú dávku znížte a odsledujte si, aké množstvo je pre vaše telo akceptovateľné.
Pri deťoch nad 3 roky je užívanie zázvoru bezpečné, avšak dávka by mala byť polovičná.
POZOR! Pokiaľ odporúčanú dávku prekročíte môže dôjsť k páleniu záhu, búšeniu srdca, poruchám trávenia a hnačkám.
Je vhodný pre každého?
Sú určité skupiny ľudí, ktorí si pri užívaní zázvoru musia zvýšiť opatrnosť.
- Ľudia so zhoršenou zrážanlivosťou krvi
Zázvor ju vie ešte viac obmedziť, preto by sa takíto pacienti mali zázvoru úplne vyhnúť. - Tehotné ženy
Ako vie zázvor tehotnej žene pomôcť pri nevoľnostiach, tak jej vie v mnohých prípadoch aj uškodiť. Keďže je to veľmi individuálne, obráťte sa vždy na lekára, ktorý pozná váš zdravotný stav a konzultujte možné užívanie zázvoru priamo s ním. - Pacienti s liekmi na zníženie glykémie
Zázvor môže posilniť ich účinok, preto by mohlo dôjsť ku hypoglykémii. - Pacienti s liekmi na vysoký krvný tlak
Zázvor pomáha s redukciou vysokého tlaku. Ak však na tento jav užívate lieky, zázvor môže ich účinok posilniť a tlak môže klesnúť až na príliš nízke hodnoty. - Deti do troch rokov
Užívanie nad 3 roky (v polovičných dávkach) sa považuje už za bezpečné. - Ľudia so žlčníkovými kameňmi