Aj keď precvičovaniu brušných svalov venujete poctivo každý deň 15 minút svojho života a sladkému sa vyhýbate oblúkom, brucho sa guľatí a nafukuje. Možno je za tým niečo iné než len genetika. Možno vám tým chce niečo povedať.
Príčiny nafúknutého brucha
Za nafúknutým bruchom najčastejšie stojí prehltnutie nadmerného množstva vzduchu. Dochádza k tomu, ak príliš hltavo jete, jedlo poriadne neprežúvate, kombinujete nevhodné potraviny, prípadne trpíte potravinovými intoleranciami. Zhrnuli sme pre vás štyri najčastejšie príčiny nafúknutého brucha:
Možnosť 1: Nemá priestor
Tesné nohavice či sukne aj stiahnutý pás vášmu bruchu práve neprospievajú. Obzvlášť pod nimi trpia črevá. Ak k tomu presedíte celý deň v kancelárii, výsledkom bude nadúvanie, pocity slabosti a bolesti v oblasti brucha.
Riešenie? Predovšetkým svoje brucho uvoľnite a dajte mu priestor v pohodlnom oblečení. Na obedňajšiu pauzu si naplánujte prechádzku.
Možnosť 2: Neznáša to
V prípade, že sa vaše brucho guľatie bezprostredne po jedle, nejde o kilá navyše, ale o reakciu na to, čo ste práve zjedli. Plyny sa pri trávení tvoria predovšetkým v závislosti na zložení potravy.
Zoznam jedál, ktoré nafukujú, je bohužiaľ dlhý. Patria do neho zemiaky, cibuľa, cesnak, kapusta, surová zelenina, kečup, chilli, ryža,... Aj pri obyčajnom žuvaní žuvačky sa do brucha dostane veľa vzduchu.
Čo robiť? Do svojho menu zaraďte dusenú zeleninu. Jedlo žujte pomaly a poctivo. Po jedle si urobte šálku bylinkového čaju z mäty, rumančeka, anízu alebo medovky.
Možnosť 3: Je nešťastné
V tráviacom systéme je na stovky miliónov nervových buniek, ktoré sú prepojené s mozgom. Preto brucho reaguje aj na to, či sme v strese, či sme nahnevaní alebo máme strach. Zvlášť u citlivejších pováh sa takéto pocity môžu prejaviť nafúknutým bruchom. Pomôže pokoj, chvíľka relaxácie a zahrievacia fľaša.
Možnosť 4: Má smäd
Aby vyprodukovali tráviace šťavy, ktoré rozložia potravu, potrebujú orgány (najmä žalúdok a črevá) až šesť litrov tekutín. Čím menej vody sa im dostáva, tým horšie trávia. Brucho je potom plné a nafúknuté. Vypite preto až tri litre tekutín denne. Pre trávenie je najlepšia čistá voda alebo bylinkový či zázvorový čaj.
Ako riešiť nafukovanie?
Nafúknuté brucho je veľmi nepríjemné. Môžete mať pocit „balvanu v žalúdku“. Často dochádza k pichaniu v črevách, ktoré sprevádzajú kŕče. Výnimočná nie je ani bolesť brucha a nechutenstvo.
Takže čo na nafukovanie? Na zmiernenie týchto príznakov poslúžia bežné voľnopredajné lieky ako napríklad Espumisan, či Pancreolan, ktorý podporí trávenie. S výberom vhodného liečiva vám pomôže aj lekárnik. Dôležité je však, v prvom rade, odstrániť príčinu nafukovania. A najmä, začať jesť zdravšie.
Náš tip:
V našej ponuke nájdete široké portfólio voľno predajných liečiv. Prezrite si našu ponuku.
Pri nafukovaní pomôžu aj potraviny
Ak vás nafúknuté brucho trápi dlhodobo, možno by ste mali začať uvažovať o zmene jedálnička. Zabudnúť by ste mali na nadmerné solenie. Soľ totiž zadržiava vodu v tele.
Aké potraviny sa do jedálnička, naopak, oplatí zaradiť? Z korenín je to najmä kurkuma, ktorá má pozitívny vplyv na tráviaci systém. Pomôže podráždenému žalúdku a zmierni nadúvanie. Mimoriadne prospešná je uhorka, špargľa a tiež zeler. Pôsobia ako prírodné diuretiká, čiže pomáhajú vyplaviť prebytočnú vodu z tela. To isté platí pre vodový melón a banány, ktoré navyše obsahujú veľa vlákniny a draslíka.
Na podporu trávenia a zmiernenie nafukovania sú prospešné aj probiotiká. Užívať ich môžete vo forme výživových doplnkov, ale aj v podobe probiotických jogurtov.