Existujú dva hlavné typy ušných zápalov / infekcií. A to zápal stredného ucha (lat. otitis media) a zápal vonkajšieho ucha, takzvané „plavecké ucho“ (lat. otitis externa).
Rozdiel medzi nimi je ten, že zápal stredného ucha sa vyskytuje za ušným bubienkom, zatiaľ čo zápal vonkajšieho ucha sa vyskytuje v zvukovode. Zápal stredného ucha sa častokrát začína infekciami, ktoré spôsobujú bolesti v krku, prechladnutie alebo iné problémy s dýchaním a šíria sa priamo do stredného ucha.
Infekcie môžu byť spôsobené vírusmi alebo baktériami a môžu byť akútne alebo chronické. Zápal vonkajšieho ucha býva dôsledkom podráždenia alebo poškodenia ušného kanálika cudzími predmetmi, ako sú napríklad nechty alebo dobre známe vatové tyčinky.
Nie je vylúčené, že človek môže mať súčasne infikované aj obe uši – takzvaná infekcia dvojitého ucha, ale taktiež ho môžu postihnúť oba zápaly naraz – zapálené stredné ucho súčasne so zápalom vonkajšieho ucha.
Akútne infekcie stredného ucha majú zvyčajne rýchly nástup a krátke trvanie. Často sú spojené s hromadením tekutín v uchu, vydutým ušným bubienkom zvyčajne sprevádzaným bolesťou alebo drenážou hnisu.
Náš tip:
V našej ponuke nájdete široké portfólio kvapiek a sprejov do uší. Prezrite si našu ponuku.
Chronická infekcia stredného ucha je stály zápal, jeho trvanie je minimálne po dobu troch mesiacov. To je najpodstatnejší rozdiel od akútnej infekcie, ktorá má trvanie iba niekoľko týždňov. Tento typ infekcie môže spôsobiť pretrvávajúce poškodenie stredného ucha. Častokrát začína bezbolestne a bez horúčky. Tlak v uchu alebo praskanie v ňom môže pretrvávať mesiace. Dôsledkom chronického zápalu ucha môže byť aj jemná strata sluchu.
Aké sú príznaky zápalu ucha?
Nástup príznakov pri ušnej infekcii zvykne byť celkom rýchly. Majú odlišný vplyv na deti a na dospelých.
K príznakom ušného zápalu detí patria:
- bolesť uška, najmä pri ležaní
- ťahanie sa za ucho
- problémy so spánkom
- viac plaču ako zvyčajne
- úzkostlivosť
- problémy so sluchom v podobe zlej reakcie na zvuky
- horúčka 38 ° C alebo vyššia
- vytekanie tekutiny z ucha
- bolesť hlavy
- strata chuti do jedla
Pri dospelých je bolesť ucha, vytekanie tekutiny z ucha a tým všetkým sprevádzané problémy so sluchom.
Aby sme sa vyhli trvalejšiemu poškodeniu uší, je dôležité nepodceniť akékoľvek príznaky, či už pri deťoch ale ani pri dospelých. Pre získanie presnej diagnózy a rýchleho ošetrenia je nevyhnutné navštíviť lekára, ak symptómy pretrvávajú dlhšie ako jeden deň, bolesť je neznesiteľná, z ucha pozorujete výtok tekutiny, hnisu alebo krvi, pri dieťati sa k tomu pridáva aj to, že dieťa je nespavé alebo podráždené nachladnutím, prípadne inou infekciou horných dýchacích ciest.
Ako zmierniť bolesť ucha pri zápale?
Nepríjemnú bolesť pri zápaloch ucha je možné zmierniť aj rôznymi domácimi receptami. Na zmiernenie bolestí pomôže aj gáfrový olej. Pár kvapiek nakvapkajte priamo do boľavého ucha. Pozitívne pri bolestiach pôsobí aj materské mlieko. To vraj uľahčuje hojenie ochorenia. Pár kvapiek môžete do uška nakvapkať aj dieťaťu.
Samozrejme, tieto domáce recepty sú len doplnkovou liečbou. Pri ťažkostiach je potrebná návšteva lekára, ktorý predpíše vhodné lieky a kvapky do ucha, ktoré pomôžu pri bolesti.
Prevencia
Niektoré jednoduché každodenné zvyky pomáhajú predchádzať mnohým ušným infekciám. Už len základné návyky hygieny a výber životného štýlu dokážu podporiť prevenciu zápalov uší.
Jedným z ďalších dôležitých krokov pri prevencii je odvykanie od fajčenia, pretože prispieva k infekciám horných dýchacích ciest a uší. Fajčenie priamo poškodzuje jemné tkanivá v tejto časti tela a tiež znižuje účinnosť imunitného systému tela, čo vedie k zápalu.
Vonkajšie ucho by sa malo po plávaní alebo kúpaní riadne vyčistiť a vysušiť. Odporúčané je používať ušné zátky, aby sa voda do uší nedostala vôbec. Dôležité je si uši a aj vlasy ihneď po kúpaní dobre vysušiť.
Odporúčané je aj nepoužívať vatové tyčinky na čistenie uší, pretože by mohlo prísť k poškodeniu ušného kanálika a bubienka, čo môže viesť k infekcii.
Pravidelné umývanie rúk môže pomôcť k zabráneniu šírenia choroboplodných zárodkov, ktoré spôsobujú ušné infekcie. Každý, kto sa snaží zabrániť ušným infekciám, by sa mal vyhýbať vkladaniu prstov do uší.
Ľudia s alergiami by sa mali čo najviac vyhýbať alergickým spúšťačom, aby sa znížil zápal a nahromadenie hlienu, ktoré prispievajú k infekciám. Liečba sezónnych alergií a kožných ochorení je nevyhnutným krokom pri prevencii ušných infekcií.
Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡
Shop Admin