Siedma choroba, známa aj ako Choroba ruky, nohy, ústa (skr. HFMD z ang. Hand, foot, mouth disease), je bežné vírusové ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým dojčatá a deti, hoci sa môže vyskytnúť aj u dospelých. Tento nákazlivý stav je zvyčajne spôsobený enterovírusmi, pričom najčastejšími vinníkmi sú vírus Coxsackie A16 a Entero 71. Štatisticky sa takmer 95% pacientov pohybuje vo veku do 5 rokov.
Táto choroba má spravidla sezónny charakter a objavuje sa najčastejšie v lete a začiatkom jesene. Jej infekčnosť je veľmi vysoká – zdrojom vírusov je totiž chorý človek alebo človek v inkubačnej dobe, u ktorého sa ochorenie ešte navonok neprejavilo, no už je jeho nositeľom.
Symptómy siedmej choroby
Horúčka
HFMD často začína náhlym nástupom horúčky, ktorá môže byť sprevádzaná všeobecnou nevoľnosťou a nedostatkom chuti do jedla.
Bolesti v krku a v ústach
V ústach, vrátane hrdla, ďasien a jazyka sa môžu objaviť bolestivé vriedky - afty. To môže spôsobiť nepohodlie počas jedenia a pitia až jeho odmietanie.
Kožná vyrážka
Na rukách, nohách a niekedy aj na zadku sa môžu objaviť charakteristické červené škvrny a malé pľuzgiere. Vyrážka môže byť sprevádzaná svrbením. Najčastejšie sa vyrážky objavujú na dlaniach a chodidlách, no zaznamenaných je aj mnoho prípadov s výsypom v inej časti končatín, napr. na predlaktí, na stehne a pod.
Podráždenosť a únava
Deti s HFMD sa môžu stať podráždenými v dôsledku nepohodlia a únava je bežným príznakom v priebehu choroby.
Príčiny vzniku siedmej choroby
Siedma choroba je primárne spôsobená enterovírusmi, najčastejšie vírusom Coxsackie A16 a Entero 71. Vírusy sú vysoko nákazlivé a ich prenos sa uskutočňuje:
1. Kvapôčkovou infekciou
Vírus sa prenáša pri kýchaní, kašlaní nakazenej osoby, v ktorej blízkosti sa nachádzate.
2. Orofekálne
Nakaziť sa vírusom môžete tiež kontaktom so stolicou (pri prebaľovaní), slinami, hlienom alebo priamym kontaktom s vyrážkou.
3. Nepriamo - kontakt s kontaminovanými predmetmi
Nevýhodou je, že tento vírus je veľmi odolný a na predmetoch vydrží pomerne dlhý čas. Riziko teda predstavuje takmer akékoľvek miesto, napr. kúpalisko, verejná doprava, detský kútik, v ktorom bolo infikované dieťa.
Ako sme už spomínali, ochorenie je vysoko nákazlivé a často dochádza k “posunutiu si” vírusu medzi súrodencami. Čo viac, mnohokrát ochorenie neobíde ani rodičov, keďže sú v bezprostrednom kontakte s dieťaťom.
Inkubačná doba je pomerne krátka, predstavuje 3 – 5 dní.
Starostlivosť a ošetrenie pri siedmej chorobe
Neexistuje žiadna špecifická antivírusová liečba pre HFMD a ochorenie zvyčajne ustúpi samo. Liečba sa zameriava na zmiernenie symptómov, t.j. snažíme sa eliminovať bolesť, horúčku, svrbenie a afty v ústach.
-
Horúčka a úľava od bolesti
Voľne predajné lieky ako Nurofen, Panadol či Paralen môžu pomôcť zmierniť horúčku. V prípade výstupu horúčky nad 39,5 °C alebo ak podané lieky na zníženie teploty nezaberajú, môžete k zníženiu horúčky dopomôcť fyzikálnymi zábalmi.
-
Hydratácia
Je dôležité zabezpečiť, aby infikovaný jedinec zostal dobre hydratovaný, najmä ak afty v ústach sťažujú jedenie a pitie.
-
Odpočinok
Primeraný odpočinok je nevyhnutný pre zotavenie, pretože imunitný systém tela pracuje na boji proti vírusu. Pokoj na lôžku sa odporúča aj z hľadiska zastavenia šírenia vírusu.
-
Izolácia a hygiena
Infikované osoby by mali byť izolované a mali by sa dodržiavať správne hygienické opatrenia vrátane častého umývania rúk, aby sa zabránilo šíreniu vírusu na ostatných. V žiadom prípade neberte dieťa do kolektívu.
-
Svrbenie vyrážok
Na zmiernenie svrbiaceho pocitu sa odporúča podať antihistaminiká vo forme kvapiek (napr. Fenistil, ktorý je však viazaný na lekársky predpis) a miesta postihnuté vyrážkou ošetriť tekutým púdrom, zinkovou masťou a vhodným dezinfekčným prostriedkom (napr. Betadine, Neocide spray a i.). Pre väščiu úľavu možno postihnuté miesta chladiť studenými obkladmi.
-
Doplnenie vitamínov
Pri siedmej choroba netreba zabúdať na vitamíny. Samozrejmosťou by mal byť vitamín C, no nič nepokazíte ani nasedením vitamínu D. Za najdôležitejšie sú však v tomto prípade považované vitamíny skupiny B (napr. Floraliv).
Základom je však prevencia. Prevencia šírenia zahŕňa praktizovanie dobrej hygieny vrátane častého umývania rúk, najmä po výmene plienok a použití toalety. Vyhýbanie sa úzkemu kontaktu s infikovanými jedincami a dezinfekcia povrchov, ktorých sa bežne dotýkate, môže tiež pomôcť zabrániť prenosu vírusu.
Komplikácie pri siedmej chorobe
Zatiaľ čo siedma choroba je vo všeobecnosti mierna, v zriedkavých prípadoch sa môžu vyskytnúť komplikácie. Dehydratácia môže byť problémom, ak má jednotlivec ťažkosti s prehĺtaním v dôsledku aftov v ústach. Okrem toho sa v niektorých prípadoch môže vyskytnúť vírusová meningitída alebo encefalitída, ktorá si vyžaduje lekársku pomoc.
Narozdiel od piatej a šiestej choroby nezískava nakazený jedinec doživotnú imunitu. Hoci po prekonanej chorobe v tele pacienta zostávajú ochranné protilátky, tie fungujú iba proti konkrétnemu pôvodcovi ochorenia. Siedmu chorobu možno dostať opakovane, dokonca aj niekoľkokrát.
Choroba ruky, nohy, ústa je bežná detská choroba, ktorá je síce nepríjemná, ale zvyčajne sa dá zvládnuť pomocou podpornej starostlivosti. Pochopenie tejto choroby je kľúčové pre rodičov, opatrovateľov a zdravotníckych pracovníkov, aby sa zabezpečilo hladšie zotavenie a obmedzilo sa šírenie vírusu v rámci komunít a kolektívov. Ako vždy sa odporúča konzultovať konkrétne prípady so zdravotníckym personálom.
Radovan Huba