Poznáte rakytník? Ak máte možnosť, určite si rakytník krík alebo rakytník strom vysaďte do svojej záhrady. Rakytník rešetliakový je totiž už tisíce rokov známy ako vitamínová bomba s liečivými účinkami.
Aké vitamíny obsahuje rakytník?
Pestovanie rakytníka je pomerne nenáročné. Má rád svetlé miesta a priepustnú pôdu, je mrazuvzdorný a dobre odolný voči škodcom. Aké má rakytník plody? Odmení sa vám oranžovými plodmi, ktoré majú vysoký obsah vitamínov, antioxidantov, stopových prvkov, nenasýtených mastných kyselín a éterických olejov.
Rakytník je bohatý najmä na vitamín C. Obsahuje tiež vitamíny skupiny B, vitamíny D, E, F, K a minerály ako horčík, železo, mangán alebo draslík (1).
NÁŠ TIP:
V našej ponuke nájdete množstvo produktov s rakytníkom
Zdravotné výhody rakytníka
Rakytník je označovaný ako posvätné ovocie Himalájí. V ajurvédskej a tradičnej čínskej medicíne je to veľmi obľúbený liek. Poskytuje rôzne zdravotné benefity, a to od zdravia pleti, až po podporu zdravia srdca. Za najcennejší sa považuje olej, ktorý sa získava zo semien alebo priamo z bobúľ rakytníka (2). Čo dokáže rakytník?
1. Chráni vašu pleť
Rakytníkový olej obsahuje kyselinu palmitolejovú, ktorá sa prirodzene nachádza aj v pokožke. Je účinný ako podpora hojenia rán, či popálenín. Môže prispieť k zmierneniu akné a psoriázy a chráni pred nadmerným vysušovaním kože (3) a pred škodlivými účinkami UV žiarenia. Je súčasťou kozmetických prípravkov proti starnutiu a na ošetrenie suchej, podráždenej, šupinatej a svrbiacej pokožky.
VEDELI STE ŽE:
„Rakytník obsahuje 10x viac vitamínu C ako pomaranč?“
2. Podporuje zdravie srdca
Je totiž bohatý na antioxidanty a fytosteroly, ktoré pôsobia antioxidačne a protizápalovo. Tie blokujú vstrebávanie cholesterolu (4), čo pomáha v boji proti srdcovým chorobám. Rakytník prispieva k zníženiu krvného tlaku a je ochranou pred krvnými zrazeninami.
3. Rakytník posilňuje imunitný systém
Chráni telo pred infekciami, a to najmä vďaka vysokému obsahu flavonoidov a antioxidantov.
4. Chráni pred cukrovkou
Prispieva k znižovaniu hladiny cukru v krvi, a to najmä po jedle, ktoré je bohaté na sacharidy. Rakytník je preto prospešný aj pre ľudí s cukrovkou.
5. Prispieva k zdraviu pečene
Zdravé tuky, vitamín E a karotenoidy, ktoré rakytník obsahuje, môžu chrániť pečeňové bunky pred poškodením (5).
Podľa niektorých štúdií (6) môžu dokonca flavonoidy a antioxidanty, ktoré rakytník obsahuje, pôsobiť ako ochrana proti rakovine. Rakytník navyše prispieva aj k zdraviu vlasov, môže zlepšovať trávenie a zmierňovať príznaky menopauzy.
Formy rakytníka a ich použitie
Ak sa rozhodnete rakytník pestovať, môžete ho pokojne jesť aj bez úprav. Alebo si pripraviť rakytníkový sirup, džem, či šťavu. Je pomerne kyslý, preto je vynikajúci v kombinácii s medom.
Ak ho pestovať nechcete alebo nemôžete, dostupné sú mnohé výrobky a prípravky s obsahom rakytníka. Medzi najužívanejšie a najpopulárnejšie patria:
- Čaje – porciované alebo sypané čaje s obsahom rakytníka sú vynikajúce napríklad pri prechladnutiach
- Sirupy – bio rakytníkový sirup je vynikajúcou prísadou do čajov, či na prípravu nápoja
- Výživové doplnky a multivitamíny – napríklad aj pre deti na podporu imunity
- Šťavy – čistá rakytníková šťava obsahuje množstvo vitamínu C
- Olej – olej z rakytníka je skvelý na pleť
- Rôzne masti, krémy a kozmetické produkty na podporu zdravia pleti
A kde si môžete rakytník kúpiť? Bio šťavu alebo oleje z rakytníka kúpite v lekárni, či v obchodoch so zdravou výživou. Kvalitné výživové doplnky s obsahom rakytníka môžete kúpiť aj v našej lekárni.
Radovan Huba