Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Pozor na zápal pankreasu! Môže skončiť zle.

Pozor na zápal pankreasu! Môže skončiť zle.

Rozmermi malý, no čo sa týka funkcií v ľudskom tele významný orgán. Pankreas. Ak vás už niekedy bolel, viete, že bolesť pankreasu je silná a nepríjemná. Čo „robí“ pankreas v tele a kedy bolí?

Funkcie pankreasu v organizme

Pankreas sa nachádza v brušnej dutine, v oblasti pod ľavou stranou bránice a ústi do tenkého čreva. Označuje sa aj ako podžalúdková žľaza, keďže je to žľaza s vnútorným a vonkajším vylučovaním.

  1. Vonkajšie vylučovanie – pankreas tvorí tráviace šťavy, enzýmy, ktoré sa nazývajú pankreatická šťava. Tieto šťavy štiepia zložitejšie látky v potrave a tak uľahčujú trávenie.
  2. Vnútorné vylučovanie – pankreas produkuje hormóny, ktoré regulujú hladinu cukru v krvi (inzulín, glukagón).

VEDELI STE ŽE:

„Inzulín je používaný na liečbu diabetu od roku 1922? Chirurg Frederick Banting, ktorému sa podarilo izolovať inzulín, predal licenciu na jeho výrobu len za dolár. Tak sa inzulín rýchlo rozšíril a zachránil mnoho pacientov, ktorí dovtedy na diabetes umierali.“

Keď pankreas bolí

Bolesť pankreasu automaticky neznamená rakovinu. V počiatočných štádiách je rakovina pankreasu bezbolestná a nenápadná. Ak sa objavia príznaky v podobe silnej bolesti, straty hmotnosti, či žltého sfarbenia kože, vtedy už ide o pokročilé štádium rakoviny pankreasu.

Pri bolesti sa však nemusíte hneď obávať. Častou je jej príčinou zápal pankreasu – pankreatitída.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete širokú ponuku voľnopredajných liečiv na trávacie ťažkosti. Prezrite si našu ponuku.

Pankreatitída vzniká, ak sa tráviace šťavy aktivujú ešte v tkanive pankreasu. Keďže obsahujú silné enzýmy, tkanivo pankreasu poškodia a vzniká zápal. V prípade, že je zápal príliš silný, ide o akútnu pankreatitídu, ktorá sa prejavuje veľmi silnými bolesťami a vyžaduje si okamžitý zásah lekára. Môže byť život ohrozujúca.

Ak sa zápaly pankreasu opakujú, vzniká chronická pankreatitída. Tá môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny pankreasu. Pankreatitída sa prejavuje silnými bolesťami brucha pod rebrami, ktoré vystreľujú do chrbta, nevoľnosťou, zvracaním, zrýchleným pulzom alebo až horúčkou.

Aké sú príčiny?

  • Zlozvyky – fajčenie a alkoholizmus
  • Obezita
  • Zlá životospráva – nezdravá strava
  • Užívanie niektorých liekov
  • Žlčníkové kamene
  • Poranenie v oblasti brucha
  • Niektoré infekcie

Dbajte o zdravie svojho pankreasu

Prevencia rakoviny pankreasu, ale aj pankreatitídy, v podstate neexistuje. Dôležité je zamerať sa na zdravý životný štýl. Doprajte si kvalitné potraviny, najmä ovocie, zeleninu a minimum tukov.

Dodržiavajte pitný režim a zbavte sa zlozvykov. Vhodné je podporiť funkcie pankreasu, napríklad občasným pitím bylinných čajov na pankreas.

Ak už pankreatitídou trpíte, liečbu vám naordinuje lekár. Spočíva v užívaní liekov na tlmenie bolesti a pri chronickej pankreatitíde aj v užívaní enzýmov v kapsliach, napríklad Panzynorm. Pri ťažkých stavoch – akútnej pankreatitíde, je potrebná liečba v nemocnici a chirurgický zákrok.

Radovan Huba