Alzheimerova choroba je neurodegeneratívne ochorenie mozgu a je jednou z foriem demencie. Spôsobuje zánik nervových buniek a postihuje najmä tie časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za pamäť, rozumové schopnosti a myslenie.
Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR trpí touto chorobou na Slovensku cca 50 až 60 tisíc pacientov. S vyšším vekom stúpa aj riziko ochorenia. Aké sú rizikové faktory a príznaky?
Príznaky Alzheimerovej choroby
Ako prichádza Alzheimer? Dokázali by ste ho u svojich blízkych odhaliť už v počiatočnom štádiu? Zrejme nie, pretože prvé príznaky sú nenápadné:
- Zabúdanie. Zdravý človek si spomenie, no pacient s Alzheimerom už nie.
- Povahové zmeny. Človek sa stáva podozrievavým, sebeckým a vzťahovačným.
- Náladovosť. Časté zmeny nálad bez podnetu.
- Nezmyselné ukladanie a strácanie vecí. Napríklad mobil do chladničky a pod.
- Dezorientácia. Pacient sa začne strácať na miestach, ktoré pozná.
- Strata pojmu o čase. Človek nedokáže povedať, aký je deň alebo hodina. No pamätá si príhody z minulosti.
- Problémy s rečou. Pacient zabúda slová a snaží sa ich nahradiť inými, avšak nelogicky.
Tieto príznaky sa postupne zhoršujú. Prichádza druhé štádium, kedy choroba napreduje a pacient potrebuje „dozor“, pretože môže zabudnúť vypnúť sporák, môže sa stratiť a pod.
Náš tip:
V našej ponuke nájdete množstvo čajov na pamäť a prekrvenie.
Napokon prichádza tretie štádium, kedy chorý nedokáže komunikovať, má problémy s pohybom, príjmom potravy a tekutín. Častá je inkontinencia, telesné chradnutie, problém so spánkom a napokon dochádza k smrti. Od diagnostikovania sa ľudia dožívajú priemerne 8 rokov.
Dá sa odhaliť rozdiel medzi Alzheimerom a demenciou? Najmä v počiatočných štádiách je to veľmi ťažké, keďže príznaky sú podobné. Výskyt choroby sa dá s určitosťou potvrdiť až pri pitve, ktorá odhalí zmeny v mozgu človeka s Alzheimerom. Navyše, demencia je lekársky termín, ktorý zastrešuje viacero ochorení, vrátane Alzheimera.
Aká je prevencia a liečba?
Dá sa s Alzheimerom bojovať? V prvom rade treba povedať, že je vhodná prevencia. Rizikové faktory sú rodinná anamnéza, vyšší vek, vysoký cholesterol a krvný tlak, rôzne úrazy hlavy, ale aj nízke vzdelanie.
Vhodné je preto celý život „trénovať mozog“. Odporúčajú sa cviky na mozog a zlepšenie pamäti, ktoré je potrebné vykonávať podľa presného postupu.
Odporúčajú sa tiež výťažky z bylín, ktoré podporujú pamäť, napríklad výživové doplnky s obsahom ginko biloba, prípadne bylinné čaje s obsahom zmesí rastlín, podporujúcich pamäť a myslenie.
Liečba ochorenia neexistuje. Spočíva len v tlmení príznakov, a to užívaním liekov na lekársky predpis, tzv. kognitív.
Dôležité je zachytiť ochorenie v počiatočnom štádiu a okamžite tlmiť príznaky. Ak ich teda vybadáte u seba alebo svojich blízkych, návštevu lekára neodkladajte.