Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Podporte svoju imunitu s echinaceou

Podporte svoju imunitu s echinaceou

Pochádza zo Severnej Ameriky a je to trvalka, ktorú je možné dopestovať aj u nás. Mať ju v záhrade sa oplatí. Nielenže má krásne purpurové kvety, kvitnúce od júna do septembra, ale navyše má mimoriadne pozitívne účinky na imunitu.

Vyskytuje sa vo viacerých rôznych druhoch. No niektoré sú iba okrasné, bez významných účinkov na organizmus. Avšak ktorá je liečivá? Je to Echinacea purpurová.

Aké sú jej účinky

Ako sme už spomenuli, významné sú jej účinky na podporu imunity. Obsahuje flavonoidy, esenciálne oleje a polysacharidy, vďaka čomu má aj ďalšie pozitívne účinky:

  • Imunostimulačné. Echinacea je prírodný stimulant imunity a je prevenciou rôznych ochorení dýchacích ciest. Ak je imunita v dobrom stave, je aj priebeh ochorenia ľahší.
  • Antivírusové. Bojuje najmä proti chrípkovým vírusom.
  • Protizápalové. Pomôže pri rôznych zápaloch v ústnej dutine, napríklad aftách a zápaloch ďasien.
  • Antibakteriálne. Echinacea sa odporúča aj pri rôznych infekciách a zápaloch močových ciest.
  • Antifungicídne. Bojuje proti hubám a plesniam, napríklad aj na pokožke.
  • Antioxidačné. Chráni bunky pred oxidačným stresom, ktorý je príčinou mnohých civilizačných chorôb ako cukrovka alebo srdcové choroby.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov s echinaceou. Prezrite si našu ponuku.

Má echinacea aj vedľajšie účinky? Môžu sa vyskytnúť pri dlhodobom užívaní. Paradoxne, ak ju užívate vo väčších dávkach dlhšie ako 14 dní, na imunitu môže zapôsobiť negatívne, a to jej oslabením. Preto sa vždy riaďte príbalovým letákom alebo odporúčaniami lekára.

Reakcia sa môže dostaviť aj u alergikov. Niektoré produkty a výživové doplnky s jej obsahom totiž môžu obsahovať aj peľ. Echinaceu by nemali užívať ani tehotné ženy a ľudia, ktorí trpia autoimunitnými ochoreniami.

VEDELI STE ŽE:

„Echinacea sa odporúča na podporu imunity v období viróz a epidémií?“

Ako užívať echinaceu?

Dopestovať si ju môžete aj vo vlastnej záhrade a pripravovať si z nej čaj, tinktúru, olej, či výluh. Ak takúto možnosť nemáte, vhodnou alternatívou sú výživové doplnky, sirupy, tinktúry alebo kvapky s obsahom echinacey.

Veľmi obľúbené sú detské sirupy echinacea, ktoré sa užívajú na podporu detskej imunity v období zvýšenej chorobnosti - pri nástupe do škôlky a počas rôznych epidémií.

Ako podporná liečba pri vírusových ochoreniach ako nachladnutie a chrípka sa užívajú výživové doplnky vo forme tabliet alebo sa pripravuje čaj z čerstvej, prípadne sušenej echinacey.

V období chrípok a viróz sa odporúča ako prevencia extrakt z echinacey. V prípade, že chcete echinaceu užívať na kožné problémy a rany, siahnite po tinktúre alebo si na postihnuté miesto prikladajte obklady z výluhu.

Samozrejme, echinaceu nemusíte užívať nepretržite, dokonca sa to ani neodporúča. Určite sa však oplatí siahnuť po nej v období, ktoré je skúškou imunity, napríklad na jeseň alebo v zime.