Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Osteoporóza alebo rednutie kostí. Ako s ňou bojovať?

Osteoporóza alebo rednutie kostí. Ako s ňou bojovať?

Dá sa osteoporóza vyliečiť? Ako podporiť správnu funkciu kostí? A ako predísť zlomenine? V tomto článku sa dozviete, čo je osteoporóza a aké sú možnosti liečby.

Čo je osteoporóza

Osteoporóza je bežne nazývaná aj ako rednutie kostí. Je to ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, ktoré sa prejavuje ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kosti, čo vedie k oslabeniu pevnosti kosti a tým k zvýšenej lámavosti.

Existujú viaceré formy osteoporózy, ktoré sa líšia aj v závislosti od veku pacienta:

  • Postmenopauzálna osteoporóza. Jej príčinou je nedostatok estrogénov a postihuje najmä ženy vo vyššom veku.
  • Senilná (starecká) osteoporóza. Trpia ňou ľudia nad 70 rokov. Je veľmi nebezpečná, pretože vážna zlomenina často vedie k úmrtiu pacienta.
  • Idiopatická osteoporóza. Objavuje sa u mladých ľudí a príčina rednutia kostí nie je známa.
  • Juvenilná osteoporóza. Typická pre dospievajúcich, rovnako bez určenia príčiny vzniku.

VEDELI STE ŽE:

„Osteoporóza nie je chorobou seniorov? Trápi aj mladých ľudí.“

Svetová zdravotnícka organizácia definuje stupne osteoporózy:

  1. Stupeň – osteopénia
  2. Stupeň – osteoporóza
  3. Stupeň – manifestná osteoporóza

Osteoporóza spočiatku nemá žiadne prejavy. Často ani nemusíte zistiť, že ňou trpíte. Kostná hmota postupne ubúda, no ochorenia sa prejaví až po rokoch, v treťom stupni.

To, že má človek osteoporózu, často zistí až pri zlomenine. V tom čase sa už môžu objaviť prejavy choroby ako hrbenie, bolesť chrbta, či strata výšky.

Ako liečiť osteoporózu

Liečba osteoporózy v poslednom štádiu, kedy dochádza k zlomeninám, je veľmi náročná, resp. takmer nemožná. Dôležitá je tu najmä prevencia zlomenín.

V skorších štádiách choroby a najmä v mladom veku pacienta prebieha liečba liekmi ako bisfosfonáty, anaboliká, fluoridy a iné. Avšak platí, že dôležitá je prevencia osteoporózy už u detí. A to preto, že čím väčšia hustota kostí sa dosiahne v mladom veku, tým je riziko rednutia kostí nižšie. Rovnako sa kladie dôraz na prevenciu u žien po meopauze.

Nevyhnutnosťou pri liečbe, ale aj ako prevencia ochorenia, sú vitamíny a minerály, ktoré prispievajú k zdraviu kostí:

Vápnik – či už v strave alebo vo forme výživových doplnkov. Z tabliet je pre organizmus najlepšie využiteľný uhličitan vápenatý. Zo stravy sa treba zamerať na mliečne výrobky, mak a kapustovú zeleninu.

Vitamín D – je nevyhnutný pre vstrebávanie a využívanie vápnika. Prečítajte si všetko o vitamíne D, čo potrebujete vedieť.

Vitamín C – je potrebný pre tvorbu osteoidov, ktoré sú základom kostnej hmoty.

Fosfor – veľmi dôležitý pre zdravé kosti a zuby.

Vitamín K – takisto nevyhnutný pre kosti, ale aj pre zrážanie krvi.

Kombinácie minerálov a vitamínov – jedná sa o výživové doplnky, ktoré sú určené priamo na podporu zdravia kostí a obsahujú spravidla vápnik, horčíky, vitamíny C a D, ale aj mangán, bór, zinok a iné.

Všetky vitamíny a minerály by ste nemali užívať naraz, pretože ich telo nevstrebe a vylúči.

Zdroje:

https://www.osteoporoza.sk

Kompletná ponuka vitamínov a minerálov na osteoporózu

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡