Laryngitída je pomerne banálne ochorenie, ktoré u dospelých odznie s miernymi ťažkosťami. Laryngitída u detí však môže narobiť poriadne problémy a spôsobiť ťažkosti s dýchaním. O aké ochorenie sa jedná a ako laryngitíde predchádzať?
Čo je laryngitída
Jedná sa zväčša o vírusové ochorenie, avšak vzniknutý zápal hrtana sa môže zhoršiť aj druhotným pôsobením baktérií, ktoré sa normálne nachádzajú v dýchacích cestách. Laryngitída postihne hrtan, ktorý je dôležitý pre prenos kyslíka do pľúc a priedušiek. Pri zápale hrtana môže dôjsť k oslabeniu dýchania, kašľu, k ťažkostiam s prehĺtaním a tiež k problémom s hlasom. Aké má teda laryngitída príznaky?
- Zachrípnutie, zastretý hlas, až úplná strata hlasu
- Bolesť hrdla
- Suchý kašeľ
- Sťažené prehĺtanie a bolesti pri prehĺtaní
- Ťažkosti pri dýchaní, sipot
- Zvýšená teplota
NÁŠ TIP:
V našej ponuke nájdete množstvo produktov na laryngitídu
Prečo je laryngitída u detí taká nebezpečná? Okrem spomínaných príznakov môže nastať tiež znížený príjem vzduchu a v dôsledku toho modranie dieťaťa. V takom prípade okamžite zasiahnite! Dieťaťu zabezpečte ihneď prísun čerstvého vzduchu – otvorte okno, vezmite ho von (na balkón) alebo otvorte chladničku a mrazničku. Chladný vzduch väčšinou pomôže k úprave stavu. Ak to nepomôže, ihneď utekajte k lekárovi alebo volajte záchrannú službu!
VEDELI STE ŽE:
„Pri laryngitíde u detí sa priestor hrtana môže zmenšiť až o 70%? To spôsobuje výrazné problémy s dýchaním u detí pri laryngitíde.“
Rozlišujeme akútnu laryngitídu, ktorá je vírusového pôvodu a vyskytuje sa najmä v zimných mesiacoch a chronickú laryngitídu, ktorá vzniká v dôsledku preťažovania hlasiviek, či opakovaných zápalov dýchacích ciest. Ak sa vo vašom okolí vyskytne laryngitída prenos je možný vtedy, ak je vírusového pôvodu.
A ako dlho trvá laryngitída vírusového pôvodu? U dospelých zvyčajne pár dní, počas ktorých postačí režim. Zaujímavé je však to, ako prebieha a ako dlho trvá laryngitída u detí. Okrem možného ťažkého priebehu trvá dlhšie ako u dospelých a dieťa môže dokonca skončiť v nemocnici.
Ako liečiť laryngitídu?
Laryngitída – inkubačná doba pri nej je veľmi krátka, dokonca len pár hodín. Z plného zdravia ste odrazu chorý. Už pri prvých príznakoch je nevyhnutný odpočinok. U dospelých je liečba zväčša rýchla a liečba prebieha doma.
Horšie je to u detí, kedy treba stav pozorne sledovať. Pri zvýšenej teplote podávajte liečivá, ktoré máte osvedčené ako Nurofen, Paralen alebo Ibalgin.
Zmierniť opuch hrtana môže pomôcť antihistaminikum ako Zodac alebo Fenistil. Pri vážnych stavoch môže lekár predpísať kortikostreoidové čapíky.
Čo ešte môžete urobiť? Laryngitída – domáca liečba
Na liečbu laryngitídy je vhodná aromaterapia s použitím esenciálnych olejov ako eukalyptus, levanduľa, či mandarínka. Ak sa dieťaťu ťažko dýcha, nechajte ho sedieť, otvorte okno a udržiavajte ho v pokoji. Snažte sa, aby neplakalo, pretože to môže zhoršiť opuch. Dajte mu chladnú čistú vodu alebo lipový čaj.
Vzduch v miestnosti pacienta by mal byť čerstvý a vlhký. Pravidelne vetrajte a použiť môžete aj zvlhčovač vzduchu. Ak použijete u pacienta aj inhalátor, laryngitída sa môže zmierniť.
Mnohí rodičia sa obávajú, že mlieko a laryngitída nejdú dohromady a že svojmu dieťaťu pri chorobe nebudú môcť podávať mlieko. Táto tekutina však laryngitídu nespôsobuje. Zhoršenie stavu môže byť zdanlivé, a to z dôvodu refluxu po mlieku, kedy sa tekutina vracia do pažeráka.
Čistota, vetranie, minimum prachu, či kobercov – to je nielen prvá pomoc, ale aj prevencia laryngitídy.