Príčiny a prevencia
Za hlavnú príčinu možno považovať nedostatok telesného pohybu počas zimných mesiacov, naše telo zlenivelo. Leňošenie je často sprevádzané nežiadúcim prírastkom na telesnej hmotnosti. K pocitu únavy však výrazne prispieva aj strava, ktorá je v zimnom období energeticky výdatná. Naopak spotreba zeleniny a ovocia je v zimnom období obmedzená a príjem príjem ochranných faktorov chýba.
Ovocie a zelenina sú totiž významným zdrojom takmer všetkých vitamínov a minerálov, vlákniny, enzýmov, flavonoidov ktoré posilňujú účinky vitamínu C a pôsobia antioxidačne. Ochranné faktory sú teda v organizme po zimných mesiacoch obmedzené, alebo celkom vyčerpané. V prípade, že nie je zabezpečený trvalý prísun ochranných faktorov, môže sa znížiť imunita a pocit únavy a sklon k infekciám zvýšiť. Rezervné kapacity vitamínov, ktoré sa zapájajú do imunitných procesov sú maximálne 2 - 6 týždňov.
Ako bojovať proti jarnej únave?
• dostatok spánku, ranná rozcvička pri otvorenom okne, každodenný a dostatočný pohyb na čerstvom vzduchu. Pol hodina telesnej aktivity denne. Význam má aj psychický relax a otužovanie.
• mimoriadny význam má úprava výživy. V strave musíme doplniť chýbajúce ochranné živiny, okrem vitamínov a minerálov aj celé spektrum aktívnych látok, ktoré sú vyčerpané.
• dodržiavať treba pitný režim. Ideálnym nápojom je pitná vodanízkosýtené vody, ovocné a bylinkové čaje, ktoré majú povzbudzujúci účinok.
Zdroj: Dr Alžbeta Béderová, CSc