Ochorenie, s ktorým sa v súčasnosti stretávame čoraz častejšie. Histamínová intolerancia. Ako vlastne vzniká a ako sa pri nej stravovať?
Prečo vzniká histamínová intolerancia
Histamín je molekula, ktorá sa prirodzene nachádza v ľudskom tele a má množstvo dôležitých úloh. Napríklad spúšťa uvoľňovanie žalúdočnej kyseliny, potrebnej pre trávenie, podporuje delenie buniek, podieľa sa na prenose chemických signálov.
Ak je však histamínu priveľa, organizmus ho nedokáže odbúrať. Telu vtedy chýbajú dôležité enzýmy, ktoré histamín odbúravajú. Hladina histamínu sa teda zvyšuje a vzniká histamínová intolerancia.
Histamínová intolerancia príznaky:
- Tráviace problémy, nevoľnosti, zvracanie
- Žihľavka, podráždená pokožka, začervenanie, svrbenie
- Výtok z nosa, opuchnuté sliznice, kýchanie
- Svrbenie a pálenie očí
- Únava
- Bolesti hlavy
V závažnejších prípadoch sa môžu vyskytnúť opuchy očí alebo pier, závraty, poruchy srdcového rytmu, úzkosti, spánkové poruchy, či triaška. Čo teda robiť, keď vám diagnostikujú histamínovú intoleranciu? Dôležité je vylúčiť potraviny s vysokým obsahom histamínu. To však nie je všetko.
VEDELI STE ŽE:
„Histamín je pre telo prirodzený? Intolerancia je spôsobená jeho nadbytkom a neschopnosťou organizmu odbúrať ho.“
Histamínová diéta
Okrem diéty je nutné osvojiť si niektoré návyky. Potraviny sa nesmú dlhodobo skladovať. Jesť by ste mali najmä čerstvé potraviny. Fermentované a zrejúce musíte vylúčiť. To isté platí pre konzervované a upravované jedlá a polotovary. Pri histamínovej intolerancii sú tabu. Základom je čerstvosť. Aké potraviny treba vylúčiť?
Histamínová intolerancia potraviny, ktoré sú zakázané:
- Alkohol – najmä červené víno, kvasinkové víno
- Mliečne výrobky – zrejúce syry ako parmezán alebo gouda, kefír, cmar, jogurt
- Zelenina – paradajky a výrobky z nich, kvasená kapusta a kvasená zelenina, špenát, tekvica, baklažán
- Ovocie – citrusy, jahody, nektárinky
- Ryby – zmrazené a konzervované
- Údeniny a mäsové výrobky – salámy, šunky, párky
- Čokoláda, kakao, káva, čaj, sýtené nápoje
- Droždie a kvasnice
- Omáčky a pochutiny – majonéza, kečup, horčica, tatárska omáčka
- Kvasné octy
Naopak, povolené sú čerstvé mliečne produkty a mlieko, rastlinné nápoje, zemiaky, ryža, cestoviny, čerstvé mäso, ryby, vajcia a tiež ovocie a zelenina, okrem vyššie spomínaných. V začiatkoch diéty vám pomôže, ak si vyhľadáte na webe „histamínová intolerancia recepty“ a naučíte sa základné zásady prípravy jedla pri diéte.
Ak máte podozrenie na histamínovú intoleranciu, môžete si urobiť domáci test na histamínovú intoleranciu, ktorý zakúpite v lekárni. K zlepšeniu stavu prispievajú aj výživové doplnky, ktoré obsahujú diaminooxidázu (DAO), ktorá pomáha odbúrať histamín.
Zdroje:
https://sk.hisense.com/blog/ako-spravne-skladovat-potraviny-v-chladnicke
Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡
Radovan Huba