Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Hemoroidy a prevencia

Hemoroidy a prevencia

Čo sú to hemoroidy?

Hemoroidy, taktiež nazývané aj „zlatá žila“, sú súčasťou ľudského tela. V tele sa nachádzajú tesne pod sliznicami lemujúcimi najnižšiu časť konečníka a na konečníku. Nie sú to tepny ani žily, ale normálne krvné cievy nazývané sinusoidy.

Avšak samotný stav, kedy sa už hovorí o prepuknutí hemoroidov sa prejavuje, keď sa zvýši žilový tlak v týchto krvných cievach, oni sa zväčšia a rozšíria, pretože je z nich ťažšie vyprázdniť krv. Sú podobné kŕčovým žilám na nohách.

Pretože príslušné krvné cievy musia neprestajne bojovať s gravitáciou, aby dostali krv späť do srdca, niektorí ľudia sa domnievajú, že hemoroidy nás postihujú ako odplata za to, že sme stojace stvorenia.

Čo spôsobuje hemoroidy?

Na prvý pohľad bežné situácie, ktoré zvyšujú tlak v hemoroidných krvných cievach a tým vedú k abnormalitám, sú napríklad:

  • Nápor na pohyb čriev, spôsobený zápchou alebo hnačkou.
  • Príliš dlhé sedenie a to aj na toalete
  • Málo pohybu / cvičenia
  • Diéta v nízkym obsahom vlákniny
  • Obezita
  • Tehotenstvo
  • Rakovina hrubého čreva
  • Ochorenie pečene
  • Zápalové ochorenia čriev
  • Análny styk
  • Poranenie miechy

Náš tip:

V našej ponuke nájdete širokú ponuku liečiv na hemoroidy. Prezrite si našu ponuku.

Vnútorné a vonkajšie hemoroidy a ich príznaky

Existujú dva typy hemoroidov, a to vnútorné a vonkajšie. Ako napovedá už ich názov, vnútorné sa nachádzajú vo vnútri konečníka. To znamená, že ich voľným okom nemôžeme vidieť.

Ich typickým príznakom je krvácanie z konečníka, kedy krv môžeme badať nielen na toaletnom papieri, no môže dokonca kvapkať z konečníka do misy. Príznakom môže byť aj pálenie a svrbenie konečníka, či pocit istého tlaku pri vyprázdňovaní.

Vnútorné hemoroidy spravidla nie sú bolestivé. Naopak, vonkajšie hemoroidy sú mimoriadne bolestivé. Okrem bolesti sa prejavujú svrbením, pálením, krvácaním a viditeľným vystúpením tmavo červených útvarov z konečníka.

Po tlaku alebo po vyprázdnení sa tieto útvary spravidla vrátia späť do konečníka. No pri ťažkých stavoch ostávajú vonku a na ich odstránenie je nutný lekársky zákrok.

Ako liečiť hemoroidy?

Spôsob liečby hemoroidov sa volí v závislosti od toho, aký je stav ochorenia. Vo veľmi vážnych prípadoch je nutný operačný zákrok. K takejto liečbe sa však pristupuje iba výnimočne. Častejšie sa hemoroidy liečia ambulantnými zákrokmi, a to kryoterapiou (terapia mrazom) alebo bipolárnou koaguláciou (terapia teplom).

Ak si chcete uľaviť od hemoroidov doma, vyskúšať môžete ľadové zábaly, ktoré zmierňujú zápal a svrbenie. Pomáha tiež teplý kúpeľ, ktorý znižuje opuch.

Aby však liečba hemoroidov bola úspešná, je nutné zmeniť životný štýl. Ten má zahŕňať zdravú stravu a dostatok pohybu, vrátane cvikov, ktoré posilnia panvové dno. Od príznakov hemoroidov uľavia tiež voľnopredajné liečivá.

Čapíky alebo masti?

Ak si chcete pomôcť od svrbenia, pálenia a bolesti konečníka pri hemoroidoch, vyskúšať môžete rôzne čapíkymasti alebo sedacie kúpele. Je len na vás, aký spôsob aplikácie si zvolíte a či dáte prednosť čapíkom alebo mastiam.

Spravidla však čapíky liečia skôr vnútorné hemoroidy, zatiaľ čo masti a sedacie kúpele sú vhodné aj pri vonkajších hemoroidoch.

Aké sú ich účinky? Uľavia vám od bolestí, zmiernia svrbenie, pálenie, opuchy a zápal. Ako sme však už spomínali, komplexná liečba hemoroidov zahŕňa tiež pohyb a zdravú stravu.

Strava pri hemoroidoch

Ako by mal vyzerať váš jedálny lístok pri hemoroidoch? Nevyhnutný je dostatok vlákniny. Tá zabezpečí, že stolica je mäkká a ľahšie sa vyprázdnite. Zdrojom vlákniny sú napríklad obilniny, čučoriedky, orechy, ľanové semiačka, zemiaky, zelenina a strukoviny.

Vlákninu môžete prijímať tiež vo forme výživových doplnkov. Ďalším pravidlom je, že by ste nemali konzumovať potraviny, ktoré nadúvajú. Pri hemoroidoch neprospieva ani alkohol.

Mimoriadne dôležitý je dostatočný pitný režim. Voda totiž zabezpečí mäkkosť stolice. Piť treba pravidelne, počas celého dňa, a to aj keď nie ste smädní. Vypiť by ste mali minimálne 1,5 litra tekutín denne.

hemoroidy pitny rezim

Prevencia

Najlepším spôsobom ako zabrániť hemoroidom, je udržiavať si mäkkú stolicu, aby sme sa pri vyprázdňovaní vyhli nadmerným tlakom. Zopár tipov ako zabrániť resp. zmierniť hemoroidy uvádzame nižšie:

  • Jesť potraviny s vysokým obsahom vlákniny. To je konzumovať viac ovocia, zeleniny a celých zŕn. Vláknina zmäkčuje stolicu a zväčšuje jej objem, čo pomôže vyhnúť sa namáhaniu pri vyprázdňovaní. Vlákninu pridávajte do diéty pomaly, aby ste sa vyhli problémom s plynatosťou.
  • Piť veľa tekutín. Každý deň je potrebné vypiť šesť až osem pohárov vody a iných tekutín, samozrejme mimo alkoholu, aby sa dosiahla mäkká stolica.
  • Zvážte doplnky stravy obsahujúce vlákninu. Väčšina ľudí nemá v strave dostatok odporúčaného množstva vlákniny, čo by malo predstavovať 20 až 30 gramov denne. Je preukázané, že vlákninové doplnky ako sú napríklad psyllium, zlepšujú príznaky a krvácanie spôsobené hemoroidmi.
  • Ak sa užívajú vlákninové doplnky, je potrebné denne vypiť aspoň osem pohárov vody alebo inej tekutiny, v opačnom prípade môže doplnok spôsobiť alebo zhoršiť zápchu.
  • Nevyvíjajte prílišný tlak. Napätie a zadržiavanie dychu pri pokuse vyprázdniť sa vytvára prílišný tlak v žilách v dolnom konečníku.
  • Ísť na toaletu hneď, ako pociťujete nutkanie. Ak toto nutkanie potlačíte, stolica by mohla vyschnúť a o to ťažšie bude prechádzať tá nasledujúca.
  • Cvičenie. Zostaňte aktívni, aby ste zabránili zápche a znížili tlak na žily, ku ktorému môže dôjsť po dlhom státí alebo sedení.
  • Vyhnúť sa dlhému sedeniu. Príliš dlhé sedenie, najmä na záchode, môže zvýšiť tlak na žily v konečníku.