Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Čo je AIDS a aké sú jeho príznaky?

Čo je AIDS a aké sú jeho príznaky?

AIDS (z angl. Acquired Immune Deficiency Syndrome - Syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti) je infekčné ochorenie, spôsobované vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti HIV a prenášané telesnými tekutinami, predovšetkým krvou. Vírus poškodzuje imunitný systém človeka (1).

Rozdiel medzi HIV a AIDS

HIV je vírus patriaci medzi retrovírusy. Skratka HIV z angl. Human Immunodeficiency Virus, znamená vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti.

AIDS je choroba, ktorú tento vírus spôsobuje, je to teda pokročilé štádium ochorenia imunitného systému človeka. HIV vírus napáda bunky, ktoré riadia imunitnú reakciu tela. Ich počet sa znižuje, v dôsledku čoho imunitný systém reaguje veľmi pomaly, neefektívne, až dochádza k jeho preťaženiu a nakoniec ku kolapsu. Vtedy prepukne AIDS, pri ktorom sa už imunitný systém človeka nedokáže brániť nielen proti vírusu HIV, ale ani proti iným vírusom a infekciám. Neliečené HIV končí smrťou.

Čo je AIDS a aké má príznaky?

Príznaky AIDS a priebeh choroby

Aké má AIDS príznaky? Líšia sa podľa priebehu ochorenia, ktoré sa delí do 4 štádií:

  1. Ranné štádium – u niektorých ľudí bez príznakov, u iných s nešpecifickými príznakmi ako bolesti hlavy, svalov a kĺbov, únava, tráviace ťažkosti, potenie, nevoľnosť, zvracanie, kožné prejavy AIDS – vyrážky, zvýšená teplota, kandidóza v ústnej dutine alebo zväčšenie uzlín.
  2. Asymptomatické štádium – bez príznakov, neskôr zväčšenie lymfatických uzlín, strata hmotnosti. Táto fáza trvá 2-10 rokov.
  3. Symtomatické štádium – objavujú sa rôzne infekcie a pridružené choroby ako meningitída, infekcie kože, pneumónia a pod. Imunitný systém je slabý.
  4. Štádium AIDS – pokročilé štádium so silnými infekciami, postihnutím nervového systému, nádorovými ochoreniami.

VEDELI STE ŽE:

„Ku koncu roka 2022 žilo vo svete asi 39 miliónov ľudí s HIV, pričom až dve tretiny z nich žili v Afrike? (2)“

Prenos HIV/AIDS

Ide o infekčné ochorenie, pričom v 95% prípadov nákazy je spôsobené vírusom HIV-1. Ako sa prenáša AIDS? Telesnými tekutinami - krvou, spermiami, materským mliekom a pošvovým sekrétom.

Slinami sa HIV neprenáša, pretože tie neobsahujú dostatok vírusu. AIDS prenos nenastáva ani pri dotyku rúk, či zdieľaním osobných predmetov. Veľmi rizikový je však nechránený pohlavný styk. Možný je dokonca prenos vírusu z dojčiacich matiek na dieťa.

Čo je AIDS a aké má príznaky?

Prevencia AIDS

HIV pozitívne osoby môžu znížiť riziko prenosu nákazy takmer na nulu, ak podstupujú tzv. antiretrovírusovú terapiu. Významnou prevenciou je chránený pohlavný styk – používanie kondómu. Vhodné sú tiež pravidelné testy na AIDS u ľudí, ktorí sú vystavení riziku nákazy (napr. drogovo závislí), s cieľom minimalizovať prenos.

Ako prevencia sú dostupné tiež lieky pred a po rizikovom kontakte s HIV pozitívnym. Tie pomáhajú ochrániť organizmus pred šírením vírusu v tele (tzv. preexpozičná a postexpozičná profylaxia).

 Vedci tiež neustále pracujú na vývoji vakcíny, ktorá dokáže „zapnúť“ imunitnú odpoveď na široké spektrum kmeňov HIV (3).

AIDS liečba

AIDS v súčasnosti nie je možné úplne vyliečiť. Vďaka užívaniu antiretrovirotík je však možné zabrániť šíreniu vírusu v tele a predísť tak fáze AIDS. Dôležité je však diagnostikovať ochorenie čo najskôr a okamžite začať s liečbou.

AIDS na Slovensku

Ku koncu roka 2018 malo diagnózu HIV pozitívneho pacienta 1072 ľudí žijúcich na Slovensku a v 120 prípadoch sa choroba rozvinula do štádia AIDS. Ročne na túto diagnózu zomrú na Slovensku asi traja ľudia (4). Slovensko tak patrí ku krajinám s pomerne dobrou situáciou, pokiaľ ide o počet nakazených týmto vírusom.

Deň boja proti AIDS

Svetový deň boja proti AIDS si pripomíname každoročne 1.decembra. Tento deň bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou a slúži na osvetu o chorobe AIDS a víruse HIV. Taktiež má byť demonštráciou podpory ľuďom s týmto ochorením (5).

Kompletná ponuka kondómov a lubrikantov

Zdroje:

  1. https://sk.wikipedia.org/wiki/Syndr%C3%B3m_z%C3%ADskanej_imunitnej_nedostato%C4%8Dnosti
  2. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/hiv-aids
  3. https://www.webmd.com/hiv-aids/hiv-latest-research
  4. https://redcross.sk/youth/aktivity/situacia-na-sk/
  5. https://cs.wikipedia.org/wiki/Sv%C4%9Btov%C3%BD_den_boje_proti_AIDS